دانشکده‌ها

دانشکده فنی و مهندسی

دانشکده فنی و مهندسی پس از تصویب در سال ۱۳۷۹ با ۱۱۰۰۰ مترمربع فضای آموزشی وکمک آموزشی مورد بهره برداری قرار گرفت و از ساختمان استیجاری قدیم به مکان جدید در پردیس سردشت منتقل شد. این دانشکده در مقطع کارشناسی مهندسی شیمی، مهندسی مکانیک، مهندسی عمران، مهندسی کامپیوتر، مهندسی برق، مهندسی مواد و متالورژی و مهندسی صنایع فعالیت می نماید که دانشجویان دوره های روزانه وشبانه در مقاطع مختلف با استفاده از وسایل و تجهیزات پیش بینی شده برای هر گروه آموزشی به فعالیت می پردازد. دانشجویان تحصیلات تکمیلی این دانشکده در مقطع کارشناسی ارشد در گرایشهای مهندسی شیمی (جداسازی، صنایع پلیمر، کاتالیست و ترموسینتیک) مهندسی عمران (خاک و پی، زلزله، سازه)، مهندسی کامپیوتر (مهندسی نرم افزار)، مهندسی مکانیک (طراحی کاربردی، ساخت و تولید، تبدیل انرژی و مکاترونیک)، مهندسی مواد و متالورژی (شناسایی و انتخاب مواد، شکل دادن فلزات)، مهندسی برق (قدرت و مکاترونیک) و در مقطع دکتری در گرایشهای مهندسی شیمی (مهندسی شیمی) و مهندسی کامپیوتر (نرم افزار) مشغول به تحصیل و پژوهش زیر نظر اساتید مجرب دانشکده می باشند.


دانشکده علوم

دانشکده علوم پایه پس از تصویب در سال 1381 با 12000مترمربع فضای آموزشی وکمک آموزشی مورد بهربرداری قرار گرفت و از ساختمان مرکزی به مکان جدید در پردیس سردشت منتقل شد. این دانشکده در مقطع کارشناسی دارای 4 گروه آموزشی ریاضی ، فیزیک ، شیمی ، زیست شناسی با 7 گرایش و در دوره کارشناسی ارشد با 4 گروه آموزشی و24 گرایش ودر مقطع دکتری با گرایشهای - شیمی آلی ، شیمی معدنی ،شیمی فیزیک ، فیزیک نظری ، فیزیک حالت جامد ، فیزیک ذرات بنیادی ، زیست سلولی تکوینی فعالیت می نماید که دانشجویان دوره های روزانه وشبانه در مقاطع مختلف با استفاده از وسایل و تجهیزات پیش بینی شده برای هر گروه آموزشی به فعالیت می پردازد در سال 90 با ایجاد گرایش های بین رشته ای تحت عناوین نانو شیمی ،نانو فیزیک ، بیوشیمی ، واکولوژی گیاهی موافقت گردید همچنین در سال 1391 با هدف توسعه تحصیلات تکمیلی با ایجاد رشته های فیزیک هسته ای و فیزیک اتمی ملکولی ، وریاضی محض با گرایشهای جبر و هندسه وآنالیز در دوره دکتری با حضور اساتید مجرب به خدمات علمی وپژوهشی می پردازد.


دانشکده علوم انسانی

این دانشکده در حال حاضر با ۱۰ گروه آموزشی: الهیات دانشکده ادبیات و علوم انسانی(علوم قرآن و حدیث)، معارف‏ اسلامی، تربیت‏ بدنی، علوم تربیتی- تکنولوژی آموزشی، زبان انگلیسی، زبان و ادبیات فارسی، روانشناسی و زبان وادبیات عربی و تاریخ در ساختمان دانشکده علوم انسانی به وسعت ۳۸۰۰ متر مربع فعالیت دارد. هم اکنون ۶۶ عضو هیات علمی تمام وقت این دانشکده به آموزش ۱۰۴۲ دانشجوی دوره روزانه و ۶۳۱ دانشجوی دوره شبانه مشغول هستند. همچنین ۹ نفر بورسیه شاغل به تحصیل در دوره دکتری در آینده به جمع هیأت علمی این دانشکده افزوده خواهند شد.


دانشکده کشاورزی و منابع طبیعی

دانشکده کشاورزی جدیدترین دانشکده دانشگاه اراک بوده که در سال 1380 تاسیس شده است . این دانشکده در زمان تاسیس فقط دارای رشته کاردانی تولید و فراوری گیاهان دارویی و معطر بوده که هم اکنون بعد از گذشت حدود 11 سال از زمان تاسیس، در شش رشته کاردانی و کارشناسی تولید و فرآوری گیاهان دارویی و معطر ، مهندسی علوم باغبانی و مهندسی آب ، مهندسی کشاورزی علوم دامی ، مهندسی منابع طبیعی محیط زیست و مهندسی کشاورزی مکانیک ماشین های کشاورزی دارای دانشجو میباشد . به حول و قوه الهی مقطع کارشناسی ارشد گروه مهندسی آب با گرایش آبیاری و زهکشی ازنیسال تحصیلی911و کارشناسی ارشد گروه مهندسی منابع طبیعی با گرایش محیط زیست و مهندسی علوم دامی با گرایش فیزیولوژی دام از نیم سال تحصیلی 921 در دانشکده راه اندازی گردید.