همایش هفته منابع طبیعی و تاریخچه جنگلکاری در دانشگاه اراک برگزار شد.

همایش هفته منابع طبیعی و تاریخچه جنگلکاری در دانشگاه اراک برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه اراک به همت انجمن علمی محیط زیست دانشگاه اراک ،همایش هفته منابع طبیعی و تاریخچه جنگل کاری در ایران در این دانشگاه برگزار شد.

دکتر ذوالفقاری رئیس دانشگاه اراک در این مراسم گفت:موضوع حفاظت از محیط زیست را باید به عنوان یک فرهنگ در جامعه گسترش داد و تبدیل شدن آن به یک اصل مهم ،مورد توجه قرار گیرد.

وی افزود:گروهای خلاق و فن آور می توانند در حوزه محیط زیست وارد عمل شوند و کمک بسیاری در حفاظت از محیط زیست و گسترش فرهنگ  آن در جامعه انجام دهند.

دکترمحمدی مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان مرکزی در ادامه نیز افزود:تغییرات اقلیم، افزایش گازهای گلخانه‌ای، تخریب بی‌رویه طبیعی و غیرطبیعی جنگل‌ها و... باعث شد تا در راستای احیای اکوسیستم‌ طرح کاشت یک میلیارد درخت مد نظر قرار بگیرد.

وی بیان اینکه طرح مردمی کاشت یک میلیارد درخت در کشور با هدف افزایش مشارکت مردم برنامه‌ریزی شده است اظهار کرد: این طرح در استان مرکزی نیز با هدف تولید ۱۶ میلیون درخت در ۴ سال اجرایی می‌شود.

در ادامه دکتر وحید اعتماد دانشیار گروه جنگلکاری و اقتصاد جنگل دانشگاه تهران به اهمیت وجود درختان تاکید کرد و افزود:در خت از ابتدای خلقت بشریت با انسان همراه بوده است و همواره به عنوان سنبل قدرت و شخصیت محسوب شده است.

وی ادامه داد:استان مرکزی و شهرستان اراک به لحاظ ساختاری هم بیابان دارد هم نیمه خشک است و هم دارای جنگل است .

دکتر اعتماد خاطر نشان کرد:منابع طبیعی حال حاضر ایران حال درستی ندارد و اگر میخواهیم شرایط موجود را بهبود ببخشیم نیازمند تفکر و خرد جمعی در این خصوص هستیم.

وی در پایان گفت: امیدواریم با استفاده از روش های نوین آبخیزداری و گونه های گیاهی سازگار با محیط بتوانیم طبیعت استان را حفظ و احیا کنیم. 

آدرس کوتاه :