اخبار

مصاحبه با دبیر هم اندیشی استادان و نخبگان دانشگاه اراک

 

-ضمن عرض تبریک بابت منصوب شدن حضرتعالی به سمت دبیر هم‌اندیشی استادان و نخبگان دانشگاه اراک، برنامه‌های خود را در ادامه این مسئولیت بیان فرمانید.

با عرض سلام و احترام، در ابتداي امر جا دارد كه از مسئول محترم نهاد نمايندگي مقام معظم رهبري در دانشگاه اراك جناب آقاي حجت‌الاسلام‌والمسلمین دكتر حسيني مطلق بابت لطفي كه به بنده نموده و افتخار اين مسئوليت را به بنده دادند سپاسگزاري می‌نمایم

همچنین بايستي از زحمات و تلاش‌های دلسوزانه جناب آقاي دكتر سیف‌الله سليماني به‌عنوان دبیر پیشین ستاد هم‌اندیشی اساتيد و نخبگان دانشگاه اراك تقدير و تشكر نمايم.

با توجه به آنكه اساتيد و نخبگان دانشگاهي به‌عنوان فرماندهان جنگ نرم از جايگاه رفيع و مؤثری در توسعه‌ی علمي فرهنگي و اقتصادي كشور برخوردار می‌باشند لذا تقويت ظرفیت‌های علمي و فرهنگي اساتيد امري ضروري و مهم هست كه بخشي از اين امربر عهده ستاد هم‌اندیشی اساتيد و نخبگان می‌باشد این‌جانب نيز به‌عنوان دبير اين ستاد برنامه‌های مختلفي براي اين امر در نظر گرفته‌ام كه برخي از آن‌ها عبارت‌اند از:

1-شکل‌گیری شوراي هم‌اندیشی دانشگاه اراك و تشكيل منظم جلسات اين شورا كه اولين جلسه اين شورا در روز چهارشنبه سيزدهم تيرماه با حضور تمامی اعضا حقوقي برگزار شد و اعضاي حقيقي آن نيز در اين جلسه مشخص شدند و اميد آن است كه با تشكيل منظم جلسات اين شورا با حضور تمامی اعضاي محترم حقيقي و حقوقي به توان گام‌های مؤثری در اين زمينه برداشت.

2-انتخاب رابطان جديد هم‌اندیشی در دانشکده‌ها با توجه به اتمام تاريخ حكم پيشين و برگزاري منظم جلسات رابطان هم‌اندیشی به‌منظور فعال‌تر شدن اين موضوع در دانشکده‌ها كه مقدمات اين امر نيز فراهم‌شده و انشا الله تا ماه آتي نهايي خواهد شد.

3-تشكيل جلسات هم‌اندیشی بين گروه‌های مختلف آموزشي مديران و مسئولين دانشگاه در سطوح مختلف و همچنين دعوت از مسئولين مختلف استاني و كشوري جهت شركت در برنامه‌های هم‌اندیشی

4-شناسايي چهره‌های برتر دانشگاه اراك در زمینه‌های مختلف و بهره‌گیری از تخصص اين عزيزان در نشست‌های هم‌اندیشی و فعالیت‌های فرهنگي

5-نیازسنجی از اساتيد و نخبگان محترم و برگزاري دوره‌های هم‌اندیشی متناسب با نیازهای اجتماعي –سياسي-فرهنگي و اقتصادي

6-ارائه طرح‌های متنوع فرهنگي و مشاركتي جهت خانواده‌های محترم اساتيد و به‌ویژه در طرح‌های ضيافت انديشه كه انشا الله برخي از اين برنامه‌های در طرح ضيافت انديشه مشهد مقدس اجرا خواهد شد.

- هدف از برگزاری دوره‌های دانش‌افزایی و به‌خصوص طرح ضیافت اندیشه استادان چیست؟

دوره‌های معرفت افزايي اساتيد و نخبگان دانشگاهي كه در تابستان و در قالب طرح ضيافت انديشه استادان برگزار می‌گردد. همراه با فعالیت‌های مختلف فرهنگي تربيتي فوق‌برنامه و... می‌باشد. كه خوشبختانه دانشگاه اراك در اين زمينه در سال‌های گذشته بسيار خوب عمل نموده و انشا الله امسال نيز هشتمين طرح ضيافت اساتيد استادان دانشگاه اراك در مشهد مقدس از تاريخ 26 تيز ماه لغايت 1 مرداد برگزار خواهد شد. اين دوره از ضيافت انديشه شامل دو عنوان آموزشي انديشه سياسي اسلام و سبك زندگي می‌باشد طول هريك از اين دوره‌های 16 ساعت بوده و در قالب دو گروه 25 نفره برگزار خواهد شد كه درمجموع انشا الله براي 50 تن از اساتيد محترم به ازاي هر نفر 32 ساعت آموزشي و درمجموع 1600 نفر آموزش در نظر گرفته‌شده است. در كنار برگزاري دوره آموزشي باري اساتيد محترم براي خانواده‌ها و همچنين كودكان نیز برنامه‌هایی در نظر گرفته‌شده است در کنار برگزاري کلاس‌های اساتيد خواهد بود همچنين علاوه بر کلاس‌های آموزشي برنامه‌های متنوع زيارتي فرهنگي تفريحي و گردشگري ورزشي و... نیز برای اساتيد و خانواده‌هاي محترم آن‌ها در نظر گرفته‌شده است كه اميد است مورد استناد قرار گيرد.

3- نحوه برگزاری ویژگی‌های این دوره نسبت به سال‌های پیشین چگونه است؟

از ویژگی‌های متفاوت اين دوره نسبت به دوره‌های پيشين به موارد زير می‌توان اشاره نمود:

1-استقبال کم‌نظیر اساتيد و پیش ثبت‌نام بيش از 70 نفر از اعضاي هیئت‌علمی دانشگاه اراك و اين طرح و حتي برخي درخواست‌های رسيده از ساير دانشگاه‌های استان كه متأسفانه به دليل برخي از محدودیت‌ها ازجمله ظرفيت محدود کلاس‌های آموزشي (لزوم ظرفيت كلاس مابین 15 الي 25 نفر) ظرفيت محدود هتل‌ها علی‌رغم پيگيري فراوان استان افزايش ظرفيت به بيش از 50 نفر به وجود نیامد كه در اینجا از تمامی اساتيد و نخبگان عزيزي كه توفيق همراهي و خدمت‌گزاری آن‌ها را نيافتيم عذرخواهی می‌نمایم.

2-سفر دسته‌جمعی با قطار: در طرح ضيافت هم‌اندیشی امسال براي نخستين بار حدود 20 تن از اعضاي محترم هیئت‌علمی كه با خانواده‌هاي محترم درمجموع حدود 50 نفر خواهد شد به‌صورت دسته‌جمعی و با قطار از اراك عازم اين سفر پربرکت و معنوي خواهند شد كه البته گرچه تمامي هزینه‌های سفر قطار با اعضاي محترم هیئت‌علمی می‌باشد ولي اميد آن است كه اين حركت دسته‌جمعی مقدمات سفر خاطره‌انگیز و به‌یادماندنی را فراهم آورد و البته شایان‌ذکر است كه تمامي زحمات اين موضوع بر عهده جناب آقاي حمید قديري بود كه جا دارد از زحمات دلسوزانه و خستگی‌ناپذیر ایشان نیز تقدیر و تشكر نمود.

3-برنامه‌های متنوع و مختلف فرهنگي تفریحی‌ورزشی و... كه علاوه بر برنامه‌های سال‌های گذشته سعي شد تا برنامه‌های جديدي نيز براي اساتيد محترم و خانواده‌هاي معزز آن‌ها در نظر گرفته شود

-حرف پایانی:

در انتها بايستي از حمایت‌های كليه مسئولين محترم دانشگاه به‌ویژه جناب آقاي دكتر حميدي جناب آقاي دکتر بهرامی و جناب آقاي دكتر سليمان نژاد و جناب آقاي دكتر مستعان و جناب آقاي دکتر جباری وسايرمسئولين و مدیران محترم دانشگاه تقدير و تشكرنمود. همچنين ذكر اين نكته ضروري است كه كليه همكاران در دفتر نهاد نمايندگي مقام معظم رهبري و ستاد هم‌اندیشی اساتيد و نخبگان دانشگاه اراك تمامي تلاش و همت خود را براي برگزاري هرچه بهتر هشتمين طرح ضيافت انديشه استادان دانشگاه اراك به كار بسته است كه البته بدون شك کاستی‌هایی نيز در اين امر وجود خواهد داشت كه این‌جانب به‌عنوان دبير ستاد هم‌اندیشی پيشاپيش از همراهي اساتيد و نخبگان عزيز سپاس گذاري نموده و از کاستی‌های احتمالي نيز عذرخواهي می‌نمایم با آرزوي سلامتي و توفيقات روزافزون براي تمامي عزيزان.

 

 

برگزاری دومين همايش بنياد مردمي حامي توسعه دانشگاه اراک

به گزارش روابط عمومي دانشگاه اراك؛ دومين همايش بنياد مردمي حامي توسعه روز پنجشنبه 14 تيرماه در سالن علم الهدي دانشكده فني و مهندسي با حضور خیرین استان، سعید فرخی معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری، دکتر علی اکبر کریمی و مهندسی سید مهدی مقدسی نمایندگان محترم شهر اراک در مجلس شورای اسلامی برگزار گرديد.

دكتر سعید حمیدی روز پنجشنبه در دومین همایش بنیاد مردمی حامی توسعه دانشگاه اراک، افزود: کشوردر عرصه اقتصادی، زیست محیطی، کمبود منابع آبی و موضوعات اجتماعی با مسائلی مواجه است که گره گشایی از این مشکلات و پاسخ به نیازهای جامعه در گرو مشارکت اصحاب اندیشه و علم در کانون های دانشگاهی و پژوهشی است.
وی اظهارداشت: چهار پژوهشکده دانشگاه اراک در بخش های مختلف فعالیت پژوهشی دارندکه سویه فعالیت های این مراکز بر تولید پژوهش های کاربردی است.
رئیس دانشگاه اراک گفت: کمبود برخی تجهیزات آزمایشگاهی و کارگاهی از چالش های جدی دانشگاه اراک است و نیروهای کارآمد دانشگاهی برای اثرگذاری علوم نظری باید از خدمات مراکز تحقیقاتی بهره مند شوند.
دكتر حمیدی افزود: کمبود امکانات خوابگاهی به ویژه برای دانشجویان دختران دانشگاه اراک از مشکلاتی است که باید پیش از سال تحصیلی جدید حل شود چرا که با امکانات فعلی حضور 6 دانشجو در یک اتاق کیفیت آموزشی را تحت تاثیر قرار می دهد.
وی اظهار داشت: 2 هزار و 800 مرکز آموزش عالی در کشور دایر است که 170 واحد با بودجه مستقیم دولت اداره می شود و بودجه محدود توان رسیدگی مطلوب به این حوزه را نمی دهد.
ايشان اظهار نمودند: برای بالندگی مراکز دانشگاهی باید حمایت های مردمی در کنار دولت تعریف شود در غیر این صورت توسعه پایدار محقق نخواهد شد.
دكتر حمیدی افزود: ارتباط دانشگاه با حوزه صنعت و کشاورزی ماموریت جدید دانشگاه اراک است تا با همکاری شرکت های فناوری و مراکز رشد در راستای اهداف آموزش عالی قدم بردارد.
وی اظهار داشت: دانشگاه اراک 14 شرکت دانش بنیان دارد که در بخش های مختلف قراردادهایی را منعقد کرده است.

در ادامه سعید فرخی، معاون اقتصادی استاندار مرکزی بيان نمود: تصور من این است که زمینه های مختلف برای اینکه مردم به کارهای خیر از نذورات گرفته تا آزادسازی زندانیان ترغیب شوند زیاد است.

وی افزود: اینکه چرا خیرین نسبتا کمی به سمت دانشگاه می آیند به این جهت است که خود زنی در محیط دانشگاه بسیار زیاد است. در حالی که علم و دانشی که در کشور جاری است از همین دانشگاه ها به وجود آمده است.

وی اظهار کرد: ایرانیانی که در دانشگاه های بزرگ جهان تدریس می کنند و مایه افتخار ما هستند، از همین دانشگاه ها برخاسته اند.

معاون اقتصادی استاندار مرکزی همچین خاطرنشان کرد: قطعا خیرین هم به اثربخشی کارهایشان توجه می کنند و شاید تصور کنند که اثربخشی کارهایشان در جاهای دیگر بیشتر است .

وی در خصوص ارتباط صنعت با دانشگاه نیزاظهار نمود: ما مدعی هستیم که فاصله زیادی بین دانشگاه و صنعت وجود دارد، باید دید اگر واقعا آنقدر فاصله وجود دارد، چه اقداماتی کردیم که این فاصله کم شود.

معاون استاندار مرکزی در بخش دیگری از سخنانش خاطرنشان کرد: روش های مختلفی در رابطه با بحث مشارکت در کشور وجود دارد در حالی که قبلا فقط روش مشارکت مدنی در ذهن مان وجود داشت ولی الان روش های مختلف وجود دارند

سپس میزگردی با حضور مسئولان استانی با عنوان سرمایه گذاری با هدف توسعه دانشگاه اراک در حاشیه این برنامه برگزار شد.

در پایان مراسم ساختمان اداره کل آموزش و آزمایشگاه مرکزی دانشگاه اراک با منابع اعتباری 17 میلیارد و 500 میلیون ریال بهره برداری شد که بخشی از این سرمایه از محل اعتبارات دانشگاه و بقیه با مشارکت خیرین تامین شده است.


 

 

 

 

آغاز بزرگترین رقابت علمی کشور در استان مرکزی

به گزارش روابط عمومي دانشگاه اراك به نقل از خبرگزاري صدا و سيما؛ نماینده تام الاختیار سازمان سنجش در استان مرکزی گفت: داوطلبان گروه های علوم ریاضی و فنی و علوم انسانی استان مرکزی در 11 حوزه صبح امروز رقابت می کنند.
دکتر سلیمان نژاد افزود: بیش از 19هزار داوطلب استان مرکزی در کنکور امسال شرکت کرده اند.
وی گفت: این آزمون سراسری عصر امروز و فردا هم در شهرهای اراک ، آشتیان، تفرش، خمین، خنداب، دلیجان، زرندیه، ساوه، شازند، کمیجان، و محلات در گروه های مختلف برگزار می شود.
سلیمان نژاد افزود: داوطلبان گروه هنر عصر امروز، علوم تجربی صبح جمعه و  گروه زبان های خارجه عصر جمعه در کنکور شرکت خواهند کرد.
وی گفت: از 19هزار و 843 داوطلب کنکور در استان مرکزی 12هزار و 192نفر زن و 7هزار و 651نفر مرد هستند که نسبت به 17هزار و591 نفر داوطلب پارسال شاهد رشد 13درصدی تعداد شرکت کنندگان هستیم.

 

دریافت مجوز پذیرش دانشجو در رشته های مدیریت صنعتی، آمار و صنایع دستی در نیمسال اول سال تحصیلی 98-97

به گزارش روابط عمومي دانشگاه اراك؛ پيرو پيگيري‌هاي مستمر دانشگاه اراك، مجوز پذيرش دانشجو در رشته های مدیریت صنعتی، آمار و صنایع دستی در دانشگاه اراك براي نیمسال اول سال تحصیلی 98-97 تأييد گرديده است.

روابط عمومي دانشگاه اراك اين موفقيت را تبريك عرض نموده و توفيقات روز افزون علمي در راستاي پيشرفت دانشگاه اراك آرزومند است.

انتشار كتاب توسط آقاي دكتر حسن حيدري عضو هيئت علمي گروه زبان و ادبيات فارسي

به گزارش روابط عمومي دانشگاه اراك؛ كتابي با عنوان «در آمدي بر مرجع شناسي و پژوهش در حوزه زبان و ادب فارسي» توسط دكتر حسن حيدري عضو هيئت علمي گروه زبان و ادبيات فارسي به چاپ رسيده است.

روابط عمومي دانشگاه اراك اين موفقيت را به ايشان تبريك گفته و آرزوي موفقيت هاي روزافزون براي ايشان از درگاه احديت مسئلت دارد.

جهت مشاهده جلد كتاب كليك نماييد.

برگزاری جلسه تقدیر از مدرسین غیر هیات علمی کلاسهای تقویت بنیه علمی دانشجویان شاهد و ایثارگر

به گزارش روابط عمومی دانشگاه اراک؛ دفتر امور دانشجویان شاهد و ایثارگر دانشگاه  در جهت تقدیر از همکاری و زحمات مدرسین  کلاسهای تقویت بنیه علمی دانشجویان شاهد و ایثارگر ( مدرسین غیر هیات علمی )  و اهتمام این عزیزان در ارتقاء آموزشی و جلوگیری از افت تحصیلی دانشجویان شاهد و ایثارگر جلسه ای در روز سه شنبه  29 خرداد ماه با حضور جناب آقای دکتر بهرامی معاون محترم دانشجویی فرهنگی دانشگاه و جناب آقای دکتر سپهوند مدیر محترم مرکز مشاوره  برگزار نمود. در این جلسه جناب آقای مهندس صیدی مدیر امور دانشجویان شاهد و ایثارگر ضمن عرض خوش آمد گویی و تشکر و قدردانی از زحمات بی شائبه مدرسین محترم در خصوص شرایط و قوانین برگزاری این کلاسها توضیحاتی را ارائه دادند. سپس جناب آقای دکتر بهرامی معاون محترم دانشجویی و فرهنگی دانشگاه در خصوص تکریم و حرمت  خانواده های معظم شهداء و ایثارگران و دینی که این بزرگواران بر عهده جامعه دارند مطالبی را عنوان نموده و حتی درخصوص ارزش و احترام افراد مشابه در سایر کشورها  مواردی را مثال زدند و از اساتید خواستند که همواره در جهت پیشرفت تحصیلی این دانشجویان از هیچ تلاشی دریغ ننمایند که این کار آنان اجر اخروی و برکات زیادی در بر دارد. در ادامه جناب آقای دکتر سپهوند صحبت نموده و ضمن ارائه مشاوره و راهنمایی هایی در حوزه روانشناسی از اساتید محترم خواستند که در دانشجویان شاهد و ایثارگر  امید، انگیزه و روحیه خودباوری ایجاد نموده و آنان را از لحاظ  روحی و ذهنی نیز جهت  ارتقاء و موفقیت آموزشی آماده و  هدایت نمایند. در پایان مراسم با اهداء لوح تقدیر از این اساتید قدردانی گردید.

 

مصاحبه با رتبه 1 كارشناسي ارشد رشته مكانيك


لطفا خودتان را معرفي نماييد.

ماهان اميرنيا هستم، متولد 11/11/73 دانشجوي كارشناسي دانشگاه اراك ورودي بهمن 92 رشته مكانيك، گرايش ساخت و توليد
كارشناسي ارشد رتبه 1
چرا این رشته را انتخاب کردید؟

از كودكي علاقه به ساخت و توليد قطعات داشتم و هر چه قدر بزرگتر شدم اهميت اين موضوع را بيشتر متوجه شدم و علاقه ام به اين رشته بيشتر شد.
از چه زماني درس خواندن را براي شركت در آزمون ارشد آغاز كرديد؟

توصيه اي كه من براي همه دارم هرقدر آماده تر در آزمون حضور يابند بهتر است و 2،3 ماه آخر بهترين زمان براي درس خواندن مي باشد و بسته به يادگيري هر فرد مي تواند اين زمان متغير باشد اما بايد به طور پيوسته باشد.
چه موانعی بر سر راهتون برای رسیدن به این موفقیت وجود داشت؟

فرصت  برای مطالعه در کنکور کارشناسی ارشد نسبت به مقطع کارشناسی محدود است. ولی باور يك شخص مي تواند خيلي در نتيجه گيري به فرد كمك كند. خيلي از دانشجوها ممكن است به اين فكر كنند كه ادامه تحصیل در شهرستان ها نتيجه ي مطلوب را حاصل نمي كند که این تصور اشتباه است و با سخت كوشي موفقیت حاصل می شود.
چه عواملی باعث موفقیت شما شده است؟

علاقه به رشته بسياز حائز اهميت است و به نظر من اگر كسي به رشته اي علاقه ندارد بهتر است آن را ادامه ندهد. و من اصلي ترين عامل موفقيتم را علاقه به رشته ام مي دانم.
برنامه تان برای ادامه راه چیست و آیا دوست دارید که در خارج از کشور ادامه تحصیل بدهید؟

پيش بيني براي آينده سخت است، اما در حال حاضر مي خواهم از تحصیل در مقطع كارشناسي ارشد لذت ببرم.
در چه رشته ای و  در کدام دانشگاه  در مقطع لیسانس  تحصیل نموده اید؟ و با چه معدلی فارغ التحصیل شده اید؟آیا در حین مطالعه برای کنکور شاغل بودید یا دانشجو؟

رشته مهندسی مکانیک ساخت و تولید
کار هم به صورت پاره وقت انجام می دادم
در تمرینات تیم فوتبال در یک باشگاه فوتبال در لیگ دسته سوم بازی می کردم
در تیم فوتسال دانشجویان هم بودم
و در یک شرکت طراحی سایت فعالیت می کردم، کلا بسیار پر کار بودم.
کارهای تبلیغاتی هم انجام می دادم برای سایت ها

باور داشتید که می‌توانید چنین رتبه‌ای را در کشور به دست آورید؟

هدفم واقعا رتبه اول شدن نبود. هدفم رقابت و درس خواندن با بهترین ها بود و این رو باور داشتم کنکور ارشد یک رقابت برابر است و اسم دانشگاه یا شهر تحصیل تاثیری نداره، صرفا تلاش شخص رو میطلبه که خدا رو شکر می کنم توانستم به هدفم برسم.

در این راه با چه کسانی مشورت کردید؟

برای انتخاب دانشگاه با خانواده و برادرم مشورت کردم و نظر بعضی اساتید رو پرسیدم و با خیلی افراد صحبت کردم
ولی در نهایت کاری که فکر می کردم درسته انجام دادم.

به سؤالات کنکور سال‌های گذشته چه‌قدر بها می‌دادید؟

من سوالات کنکور کارشناسی ارشد از سال 71 تا 96 رو چهار یا پنج بار زدم . کلا به سوالات سال های گذشته اهمیت می دادم .
درسنامه جامع کمتر می خواندم تمام تلاشم یادگیری با حل سوالات آزمون های گذشته بود.

كلام آخر
اینکه باید بدانیم در دنیا بعضی چیزها قدرت جادویی دارند مثل  کلمات که می توانند امید بخش آینده و یا بسیار  منحرف کننده باشند امیدوارم صحبت هایم به همه کمک کند.

از اینکه وقت خودتون را در اختیار ما قرار دادید سپاسگزاريم.

برگزاری نشست بررسی آلاینده های زیست محیطی با حضور رئیس دانشگاه اراک و رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان

به گزارش روابط عمومی دانشگاه اراک؛ نشست مشترک بررسی آلاینده های زیست محیطی با حضور رئیس دانشگاه اراک، رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان مرکزی و مدیر عامل سازمان مدیریت پسماند شهرداری اراک و جمعی از اعضای هیأت علمی دانشکده کشاورزی و منابع طبیعی و دانشکده فنی و مهندسی در تاریخ 28 خرداد در اتاق شورای ریاست برگزار گردید.

در ابتدای جلسه دکتر سعید حمیدی رئیس دانشگاه اراک هدف از برگزاری این نشست را تعامل سازنده با دستگاه های اجرایی استان جهت رفع معضل آلودگی هوا و آلاینده های زیست محیطی عنوان نمودند.

وی افزود دانشگاه اراک به عنوان دانشگاه جامع استان آمادگی خود را جهت ارائه طرح های کاهش آلاینده های محیط زیست با استفاده از تخصص اعضای هیأت علمی اعلام می دارد.

وی عنوان نمود: تشکیل پژوهشکده جامع محیط زیست با حضور دانشگاه اراک و دستگاه های متولی حوزه محیط زیست جهت بررسی و ارائه راهکارهای کاهش آلاینده های زیست محیطی مثمر ثمر خواهد بود.

رئیس دانشگاه اراک افزود: با تاکید استاندار محترم پروژه های تحقیقاتی و علمی استان باید به مراکز علمی و دانشگاه های استان سپرده شود.

دکتر حمیدی در پایان به طرح کاشت 100 هکتاری درختان مقاوم به کم آبی در اراضی دانشگاه جهت کاهش آلودگی هوای شهر اراک اشاره نمودند.

سپس خانم یادگاری، رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان ضمن تشکر و قدردانی بابت این نشست حضور اعضای هیات علمی دانشگاه اراک در جلسات کارگروه های تخصصی محیط زیست در استان را مهم و ضروری برشمردند.

وی افزود: نواقص و مشکلاتی در شرح خدمات طرح جامع کاهش آلایندگی هوای شهر اراک وجود دارد که باید با همفکری و تشکیل کمیته فنی این نواقص برطرف گردد.

در ادامه دکتر جواد ذوالقرنین عضو هیأت علمی گروه شیمی به منابع آلودگی هوا اشاره نموده و بیان نمودند: موضوع محیط زیست موضوع بین رشته ای است و حل مشکلات در این حوزه نیازمند کار گروهی متشکل از رشته های مختلف مثل کشاورزی، شیمی، فیزیک و عمران می باشد.

سپس دکتر امیر انصاری عضو هیأت علمی گروه محیط زیست عنوان نمودند: پتانسیل لازم جهت حل مشکل آلاینده های زیست محیطی در دانشگاه وجود دارد و حل این معضل مستلزم همکاری سازمان مدیریت و برنامه ریزی است. دبیر شورای راهبردی مدریت سبز دانشگاه افزود: دانشگاه اراک به عنوان دانشگاه پیشتاز در حوزه مدیریت سبز و استفاده از انرژی های پاک و تجدید پذیر در کشور می باشد و در حوزه اقتصاد سبز می توان از این پتانسیل دانشگاه استفاده نمود. وی افزود: دانشگاه اراک در بازنگری طرح جامع کاهش آلودگی هوا به عنوان ناظر در کنار سازمان مدیریت و سایر دستگاههای متولی خواهد بود.

در ادامه دکتر آزاده کاظمی و دکتر امیرهدایتی از اعضای هیأت علمی گروه محیط زیست به ارائه طرح های کاهش آلاینده های زیست محیطی و آلودگی هوای شهر اراک پرداختند.

شناسایی کریدورهای شهری، ساماندهی باغات و اراضی کشاورزی اطراف شهر اراک، تشکیل شبکه اکولوژیک فضای سبز درون شهر اراک، بررسی پارامترهای خاص آلاینده های شهر اراک و راه اندازی مرکز تحقیقات، پایش و کنترل هوای شهر اراک از جمله مباحث مطرح شده توسط ایشان بود.

دکتر سعید شرفی، دکتر اسدالله محسنی موحد، دکتر مژگان زنده دل و دکتر مه نوش مقدسی از اعضای هیأت علمی دانشگاه نیز به ارائه نظرات، پیشنهادات و ارائه راهکارها جهت رفع معضلات محیط زیست پرداختند.

کشت درختان، ایجاد سبزمان، حضور صنایع استان در این نشست ها، تصفیه پسماند صنایع، معضل فرسایش زمین و.. از جمله مباحثی بود که ایشان مطرح نمودند.

 

 

امضای تفاهم نامه همکاری میان دانشگاه اراک و Primorska کشور اسلونی

به گزارش روابط عمومي دانشگاه اراك؛ دانشگاه Primorska کشور اسلونی و دانشگاه اراک در زمینه های زیر تفاهم نامه همکاری امضا کردند:

Ø Exchange of experience in the fields of education and science and research

Ø Co-operation in the formation of new study programs and in the realization of joint research and professional projects

Ø Possible co-operation in field of publishing joint publications and textbooks, as well as co-operation related to the existing publications

Ø Organization of meetings, seminars, discussions and other scientific and professional meetings on topics that will be of interest to both the signatories

Ø Enhancement of the education process by facilitating mobility of the academic and research staff and students

Ø Enabling the academic and research staff and students of both the signatories to use the library holdings of both the signatories

این تفاهم نامه به عنوان بخشی از رویکرد دانشگاه اراک برای بین المللی سازی آموزش عالی در کشور و نیز فراهم آوردن شرایط مناسب برای گسترش مناسبات علمی اعضای هیات علمی دانشگاه و مجامع علمی بین المللی و با همکاری و پیگیری های فراوان آقای دکتر مرتضی نادری عضو هیات علمی دانشکده کشاورزی و منابع طبیعی و مدیر مسئول نشریه  Journal Of Wildlife And Biodiversity تهیه و به امضای روسای دو دانشگاه رسید.

مستدعی است اعضای محترم هیات علمی دانشگاه از فرصت پیش آمده برای نیل به اهداف آموزشی و پژوهشی خود بهره برداری کنند و دفتر همکاری های علمی و بین المللی دانشگاه در این راستا حداکثر حمایت و پیگیری های لازم را از همکارانی که مایل به استفاده از این فرصت هستند، بعمل خواهد آورد.

برگزاری اولين نشست تخصصي سازگاري با كم آبي در دانشگاه اراک

به گزارش روابط عمومي دانشگاه اراك، نشست سازگاري با كم آبي دوشنبه مورخ 21 خرداد با حضور مديران ارشد آب منطقه اي و اساتيد دانشگاه اراک در سالن علم الهدي دانشكده فني و مهندسي دانشگاه اراک برگزار گرديد.

در اين نشست دكتر فضلعلي معاون پژوهشي و فناوري هدف از اين نشست را ورود در مسائل حياتي كشور و پيدا كردن راه حل براي مشكلات كشور دانستند. وی افزود: مسئله مهم تاسيس پژوهشكده آب در دانشگاه اراک با همكاري آب منطقه اي استان است كه اين هسته ي اوليه با تشکیل این پژوهشکده در استان ايجاد شده است و اميدواريم با همكاري اعضاي محترم هيات علمي بر بحران كم آبي فائق آييم.

ايشان در ادامه افزود: اميدواريم به عنوان جامعه دانشگاهي و متخصصين استاني بتوانيم قدم هايي در راستاي بحران كمبود آب برداريم.

در ادامه مهندس عزت اله آمره ای مدیر عامل شرکت سهامي آب منطقه اي استان مركزي گزارشي از وضعيت آب كشور و استان ارائه نمودند.

وي افزود: استان مركزي جزو استان هايي با اقليم خشك و بي آب محسوب مي شود و نياز به فرهنگ سازي داريم تا با كمك از اساتيد دانشگاه اراك و استفاده از نقطه نظرات آن ها براي حل مسئله كم آبي راه حل هايي ارائه نماييم.

ايشان با اشاره به برخي از سياست هاي كلي نظام بخش آب كه در 5 محور تنظيم شده است بيان نمودند: بايد نظام جامع مديريت در چرخه آب را در كشور تعريف نماييم و براين اساس بتوانيم برنامه هاي توسعه پايدار را در كشور اجرايي نماييم.

وي در ادامه افزود: باید بهره وري را در بخش هاي كشاورزي و اقتصاد به كار برده تا ارزش افزوده اقتصادي ايجاد شود.

سپس مدير حفاظت و بهره برداري از منابع آب شركت سهامي آب منطقه اي استان مركزي گزارشي از وضعيت منابع آب استان مركزي در سال 1397 ارائه نمودند.

در ادامه دكتر مقدسي رئيس پژوهشكده آب دانشگاه اراك به معرفي ساختار پژوهشكده پرداختند و اظهار نمودند: ارتباط صنعت و دانشگاه در هر كشور مي تواند نقش بسزايي در پيشرفت جامعه و رشد اقتصادي كشور داشته باشد.

در پايان پنل تخصصي پرسش و پاسخ پيرامون بحران كم آبي با حضور مسئولين صورت گرفت.

 

 

صفحه قبل 1 2 3 4 ... 21 صفحه بعد
203 مطلب

لینک ارتباط مستقیم با قائم مقام محترم وزیر علوم، تحقیقات و فناوری