روابط عمومی

"بيست و سومين سمينار آناليز رياضي و كاربردهاي آن" در دانشگاه اراک برگزار گردید

به گزارش روابط عمومی دانشگاه اراك؛ "بیست و سومین آنالیز ریاضی و کاربردهای آن" نکوداشت هشتادمین سال تولد دکتر محمد باقر نشوادیان بخش با هدف ارائه آخرین دستاوردها و یافته های پژوهشی در زمینه آنالیز ریاضی و کاربردهای آن در سایر شاخه های علوم  ریاضی و همچنین مهندسی روزهای 23 و 24 آبان ماه 1397 در سالن شهيد چمران دانشكده علوم پايه دانشگاه اراک برگزار گرديد.

در اين مراسم دكتر حميدي رئيس دانشگاه اراك، ضمن عرض خيرمقدم به حضار، به معرفي تاريخچه دانشگاه اراك پرداختند و در ادامه بيان نمودند: استان مركزي زادگاه بيش از يك چهارم دانشمندان، سياستمداران، اديبان و فرهيختگان كشور است.

ايشان در ادامه اظهار نمود: شعار زيبنده اين سمينار که عبارت است از: "رياضيات كليد فهم تمام علوم و آناليز رياضي كليد فهم رياضيات" اين نهيب را مي زند كه بايد هرچه بيشتر به آناليز رياضي بها داد. عضو هیات علمی گروه فیزیک دانشگاه اراک بيان نمود: من به عنوان يك فارغ التحصيل رشته فيزيك با رياضيات بيگانه نيستم و در تحقيقات و مطالعاتم  احساس نياز وافری به رياضيات را داشته ام که این مقوله اهمیت این رشته را بیان می نماید.

در ادامه دکتر عليمحمدي دبیر برگزاري سمینار، ضمن خیر مقدم به حضار بيان نمود: مفتخريم که امروز دانشگاه اراك میزبان بيست و سومين سمینار آنالیز رياضي و کاربردهای آن است. وی در ادامه گزارش مختصری از روند برگزاری سمینار ارائه نمود.

دكتر نظري، دبير اجرايي سمينار ضمن ابراز خرسندي از ميزباني اين سمينار بيان نمودند: شما به شهري قدم نهاده ايد كه زادگاه فرزانگان ايران است. استان مركزي زادگاه سياستمداران بزرگي چون اميركبير، قائم مقام فراهاني و امام خميني (ره) و زادگاه عارف بزرگ شيخ فخرالدين عراقي است و همچنين زادگاه رياضي دان بزرگ حسن حاسب كرجي مي باشد. وي در ادامه اظهار نمود: دولت بايد از انجمن هاي علمي،‌ خصوصا انجمن رياضي به عنوان قديمي ترين انجمن علمي كشور حمايت نمايد. ايشان در پايان از رياست و معاونين دانشگاه تشكر نمودند.

در ادامه دكتر نشواديان بخش بيان نمودند: نگاه من به دانشجويان و دانش آموزانم نگاه به آينده آن ها بود،‌به اين معنا كه فرصت ها را از دست نداده و خردورزي آن ها به حدي باشد كه درصد پشيماني آن ها در آينده به صفر برسد و سعي داشتم دانشجويانم در كسب توانمندي هايشان فعال باشند.

در پايان از دکتر باقر نشوادیان پیشکسوت ریاضی استان و کشور  تجلیل شد.

شایان ذکر است در این سمینار از بین ۱۲۳ مقاله‌ای که به دبیرخانه سمینار ارسال شده بود ۱۰۸ مقاله پذیرفته شد. از این تعداد ۸۴ مقاله در سمینار ارايه شد که ۵ مقاله به صورت سخنرانی عمومی، ۷۱ مقاله به صورت سخنرانی تخصصی و ۸ مقاله به صورت پوستر ارایه گردید. همچنین یک کارگاه تخصصی با موضوع «حساب کسری و کاربردهای آن» برگزار گردید.

 

مصاحبه با مدير محترم برنامه، بودجه و توسعه منابع انساني

 

به عنوان يكي از بانوان مدير در سال هاي اخير دانشگاه اراك مختصري از بيوگرافي خود را بيان نماييد.

احترام حيدري هستم، متولد 19 شهريور 53، ليسانس حسابداري و فوق ليسانس مديريت مالي، از دي ماه سال 77 با آزمون به استخدام رسمي دانشگاه به عنوان كارشناس بودجه درآمدم تا سال 93 كه به پست مديريت برنامه و بودجه و توسعه منابع انساني انتصاب پيدا كردم.
اولين و تنها خانم مدير در سطح مديران مياني در بخش ستادي هستم، همچنين به مدت 4 سال است كه به عنوان مشاور در امور بانوان دانشگاه به استانداري مركزي معرفي شدم.

مهم ترين چالش پيش روي شما به عنوان يك خانم در حوزه مديريت چيست.

كمبود تعداد بانوان در حوزه مديريت مياني. هرچند كه در سال هاي اخير اين گونه به نظر مي رسد كه براي حضور پررنگ بانوان در جامعه و سازمان ها برنامه ريزي هايي انجام شده است.

بانوان شاغل داراي مشكلات عديده اي به دليل حضور در محل كارشان هستند؛ حال اگر پست و مسئوليتي هم داشته باشند اين مشكل چند برابر مي شود. ولي به هر حال با پذيرش اين مسئوليت طي 4 سال تمام سعي خود را كرده ام به دور از بحث جنسيتي وظايفم را انجام دهم تا شايد مشوقي براي ساير بانوان و همچنين تصميم گيرندگان براي انتصاب بانوان شود.

خدا را شكر مشكل خاصي بابت اين موضوع وجود نداشته و همانطور كه اشاره شد به هر حال ديدگاه و فرهنگ جامعه نسبت به حضور بانوان در مشاغل و خصوصا پست هاي مديريتي خيلي مثبت نيست و محدويت هايي همواره وجود دارد و لازم است كه از اعتمادي كه به اين جانب شده تشكر كنم و از پشتيباني كه طي اين چند سال بعمل آمده مخصوصا از طرف رئيس محترم دانشگاه، معاون محترم پشتيباني و توسعه منابع انساني و همكاران محترم حوزه ي مديريت برنامه و بودجه و ساير معاونين، مديران و همه ي همكاران محترم دانشگاهي تشكر مي نمايم.

شاخص ترين اعتبارات فعاليت هاي عمراني صورت گرفته در سال هاي اخير چه بوده است.

از نظر اعتباري سال 95  بسيار سال استثنايي براي دانشگاه بود. از سال 80 تا سال 90 تخصيص اعتبارات عمراني بين 60 الي 97درصد در نوسان بوده ولي در سال 91  متاسفانه تخصيص اعتبار تنها 13درصد در بخش عمراني بوده و با توقف طرح هاي عمراني روبرو شديم.

در سال 95 بيش از 200 درصد تخصيص اعتبارات مصوب عمراني داشتيم كه منجر به پرداخت مطالبات از قبل و پيشرفت فيزيكي قابل توجه پروژه هاي نيمه تمام شد. مخصوصا در پروژه هاي كتابخانه، خوابگاه، سلف شماره2 و آمفی تآتر و همچنین خوابگاه 15 خرداد که کاملا اعتبارات آن از طرف بنیاد 15 خرداد تامین می شود، لذا جذب و پيگيري تخصيص بيش از 20 ميليارد تومان بابت پروژه هاي عمراني از شاخص ترين اتفاقات بودجه اي براي دانشگاه اراك در سال 95 بوده است كه البته نتيجه تلاش گروهي و تيمي شوراي عمراني از شخص رئيس محترم دانشگاه و معاون محترم پشتيباني گرفته تا زحمات مدير محترم فني و عمراني و امور مالي و پيگيري هاي حوزه ي برنامه و بودجه است.

در سال 95 ابزار جديد مالي از طرف دولت ابلاغ شد و دانشگاه كاملا استقبال كرد و موفق به جذب اعتبار از طریق  اوراق مالي- اسناد خزانه اوراق به پيمانكاران شديم و لذا سبب شد پيشرفت خوبي در تكميل پروژه ها داشته باشيم. تا جائیکه چندین بار در جلسات استانی بیان شد که دانشگاه اراک بیشترین جذب اعتبارات عمرانی سال های اخیر را داشته است.

برنامه و اهداف اين حوزه جهت تحقق پروژه هاي عمراني و فني را بيان نماييد.

برنامه ي اين حوزه جهت تحقق و جذب اعتبارات عمراني همچون  سابق با پيگيري جدي اعتبارات از مسئولين ذيربط مي باشد.

در زمان تنظيم لايحه ي بودجه ي سال بعد، جلسات مختلف با كارشناسان و مديران عمراني سازمان برنامه و بودجه كشور، وزارت علوم و دعوت از ايشان جهت بازديد از پروژه هاي عمراني دانشگاه برای ديدن مشكلات دانشگاه از نزديك و ارائه ي گزارشات لازم، تعامل و پيگيري هاي حضوري و به هنگام تخصيص نيز پيگيري هاي مكرر و ارائه گزارشات توجیهی و تشكيل جلسه و همچنين دعوت از مسئولين سازمان مديريت استان و مسئولين مربوطه استان براي بازديد از پروژه ها  و توجیه آنها انجام می شود تا بتوان بودجه ی مناسبی برای دانشگاه اخذ شود.

با توجه به اینکه پیگیری اعتبارات گاهی اوقات نیاز به توجیه در سطوح بالاتر سازمان و وزارت علوم دارد پیگیری شخص رئيس محترم دانشگاه و معاون محترم پشتيباني و توسعه منابع انساني را می طلبد که به جرات می توانم بگویم در طول 20سال سابقه ی کاری اینجانب که در واحد بودجه بوده ام در این 5 سال اخیر حضور رئیس دانشگاه و معاون پشتیبانی دانشگاه در سازمان برنامه و وزارت علوم و نشست با مسئولین ملی و استانی جهت جذب اعتبارات بی سابقه بوده است و جلساتی به همراه نمایندگان استان و استاندار و ...در وزارت علوم و یا سازمان برنامه و بودجه کشور شکل گرفته و پیگیری ها انجام شده و لذا علیرغم شرایط کمبود نقدینگی کشور منجر به پیشرفت پروژه های عمرانی شده است.

البته با توجه به تكميل و اتمام پروژه هاي نيمه تمام دانشگاه در آينده اي نزديك، برنامه ي اين حوزه بیشتر جهت جذب اعتبار براي محوطه سازي پروژه هاي مختلف دانشگاه و همچنين به دليل عدم اعتبار عمومي براي تكميل دانشكده ي علوم انساني و ساختمان كلاس ها تلاش برای  تامين اعتبار اين پروژه از اعتبارات عمومي دولت است.

افزايش جذب اعتبارات خيرين نيز كه از سال 95 شروع شده در برنامه اين حوزه مي باشد. چرا كه مورد بسيار خوبي است كه از اعتبارات مربوط به  طرح هاي 50% وزارت در اين خصوص استفاده شود.

علاوه بر اعتباراتی که هر ساله از بخش درآمد عمومی دولت به دانشگاه ابلاغ می شود، ردیف های متفرقه و متمرکزی در اختیار وزارت علوم، تحقیقات و فناوری وجود دارد که با مبادله موافقتنامه با سازمان برنامه و بودجه کشور از سوی وزارت علوم به دانشگاه ها اختصاص پیدا می کند. از جمله این ردیف ها می توان به ردیف های مربوطه به خیرین وکمک به تکمیل فضاهای آموزشی و کمک آموزشی که حداقل 50% اعتبار آنها از سایر منابع تامین شده است می باشد به این معنی که اگر تا 50%  پیشرفت فیزیکی پروژه ای توسط سایر منابع دانشگاه تامین شده باشد 50% مابقی را وزارت خانه تامین می کند که دانشگاه اراک در سال های گذشته از این اعتبارات در بخش های سالن ورزشی و تکمیل بلوک آموزش  از محل کمک خیرین و طرح های 50% استفاده نموده است. در سال جاری نیز پیگیری در خصوص تکمیل ساختمان کلاس ها و دانشکده علوم انسانی، سالن ورزشی شماره 2، بلوک دانشجویی و یادمان شهید گمنام ادامه دارد و قول های مساعدی در این زمینه اخذ شده است که امیدواریم محقق شود.

گزارشي از روند تخصيص بودجه دانشگاه و اعتبارات اخذ شده در سال هاي اخير را مرقوم فرماييد.

در خصوص اعتبارات و بودجه جاري سال 96 موفق به اخذ 100% بودجه جاري و هزينه اي شديم كه دانشگاه موفق به پرداخت مطالبات همكاران اعم از حق التدريس و هزينه سفر و ساير رفاهيات شد. در بخش عمراني در سال 95 همانطور كه اشاره شد بالاي 200% تخصيص اعتبار داشته ايم و در سال 96 عليرغم قول هايي كه براي تخصيص 100% بودجه عمراني داده بودند 79% تخصيص داده شده است.

قابل ذكر است كه تخصيص اعتبارات عمراني در قالب اوراق مالي مي باشد كه از اسناد خزانه يك الی  سه ساله و به اسم پيمانكار صادر مي شود و حدود سه سال است كه تخصيص نقدي براي پروژه هاي عمراني نداشته ايم.

در سال 97 نيز در بخش عمراني تخصيص 100%  در قالب اوراق انجام شده است.

لطفا گزارشي از اختصاص بودجه دانشگاه به حوزه هاي مختلف (دانشجويي- عمراني-پژوهشي) ارائه نماييد.

با توجه به ابلاغ بودجه ي حوزه ها و دانشكده هاي مختلف دانشگاه در ابتداي سال (خصوصا بخش هاي دانشجويي و پژوهشي) به نسبت تخصيص بودجه و بعد از تخصيص بودجه هزينه هاي اجتناب ناپذير مثل حقوق و مزايا نسبت به پرداخت تنخواه به حوزه ها تصميم گيري مي شود و بسته به مانده ي اعتبارات در خصوص اين حوزه ها تخصيص انجام مي شود. تنظيم و ابلاغ بودجه ي حوزه ها با توجه به فعاليت ها و برنامه ها و عملكرد حوزه ها و اهميت آن ها و همچنين سياست هاي بالادستي تنظيم و ابلاغ مي شود و تخصیص اعتبار بسته به اعلام تخصیص از سوی سازمان برنامه و پرداخت آن از سوی خزانه کل کشور می باشد.

چه تعداد از كاركنان به صورت نيروهاي رسمي، قرارداد معين و شركتي هستند؟

7- اعضاي هيات علمي : 272 نفر

اعضاي غير هيات علمي :

رسمي : 73 + 28نفر پيماني

قرارداد معين: 145

شركتي: 154

آيا برنامه اي براي افزايش تعداد نيروها و يا تبديل وضعيت آنها صورت گرفته است.

با توجه به خروج همكاران به صورت بازنشستگي و غيره از سيستم و نياز به جايگزيني نيرو گزارشاتي تهيه و ارائه شده و از وزارت علوم و امور استخدامي و سازمان برنامه نيز در خصوص مجوز جذب و تبديل وضعيت پيگيري هاي به عمل آمده همچنين نشست هايي با معاون اداري و مالي وزارت خانه و واحد بودجه و تشكيلات وزارت خانه نيز داشته ايم اتفاق خوبي كه در سال هاي گذشته افتاد تبديل وضعيت همكاراني بود كه آزمون ادواري داشتند و از قراردادي به پيماني تبديل وضعيت شده اند.

البته از نظر ساختاري، چارت جديد با توجه به شاخص هاي مربوطه تنظيم و به تاييد هيات امنا نيز رسيده است و پست هاي غير هيات علمي ما به حدود 329 پست رسيده که با اتفاق مديريت امور ادراي پيگير اين موضوع هستيم همچنین با تاييد ساختار در سامانه امور استخدامی ان شاء الله مشكل شناسه همكاران قراردادي نيز حل خواهد شد.

لطفا هر موضوع شاخصي كه در حوزه مالي و بودجه اتفاق افتاده است كه در روند پيشرفت دانشگاه كمك كرده است را بيان فرماييد.

به چند نكته مي توان اشاره كرد:

-         رشد رده تشكيلاتي دانشگاه از 3 به 2 بوده است چرا كه رده ي 3 از نظر ساختاري شايسته دانشگاه اراك با این قدمت نبود و با پيگيري مستمر همكاران اين حوزه جاي  تشكر دارد كه اين اتفاق افتاد.

-         تشكيل كميته ي فني و اداري كه با مشارکت  همکاران حوزه اداري و اين مديريت بوده و از جمله وظایف  آن کارشناسی و انجام پرونده هاي ارتقاء همكاران كه چند سال متوقف شده بود و همچنين مواردي كه مي بايست در هيات اجرايي طرح و تصویب شود را  مورد بررسی قرار می دهد.

-         فعال نمودن كميته هايي نظير كميته پيشنهادات، درآمد و ...

-         برگزاري دوره هاي آموزشي ضمن خدمت كاركنان در 3 بخش تخصصي – مديران و عمومي و راه اندازي دوره هاي مجازي و برگزاري آزمون هاي مجازي

-         ارائه ي خدمات و گزارشات آماري به موسسات و نهادهاي استاني و سازمان برنامه و بودجه استان و كشور و وزارت علوم و موسسه پژوهش ها.

-         مشاركت در برگزاري جلسات مستمر شوراي مديران بودجه منطقه 4 و انعكاس مشكلات و مسايل حوزه اي و منطقه اي به وزارت علوم و سازمان برنامه

-         جذب اعتبارات عمراني سال هاي اخير بي سابقه بوده است در حالي كه بسياري از دانشگاه ها به دليل دردسرهاي پاسخگويي به دستگاه هاي نظارتي زير بار اين موضوعات نرفته اند، با تلاش تيم شوراي عمراني دانشگاه اراك موفق به جذب اعتبارات خوبي در اين زمينه شده است.

موفقيت چشم گير دانشجويان رشته مهندسي شيمي دانشگاه اراك در دوازدهمين دوره مسابقات كشوري كميكار

تيم «راديكال آزاد» دانشگاه اراك به سرپرستي دكتر عليرضا فضلعلي عضو هيات علمي مهندسي شيمي دانشگاه و اعضاي تيم متشکل از آقايان وهب قلعه خندابي، محمد غياث آبادي، محمد مهدي احمدي، عليرضا بيات دانشجویان رشته مهندسی شیمی و آقاي حسين كحالي دانشجوی رشته مهندسي برق این دانشگاه در مسابقات كشوري کمیکار كه در 2و3 آبان ماه در دانشگاه تهران برگزار گرديد، موفق به كسب رتبه اول در بخش ليگ آزاد و رتبه سوم در بخش عملكرد شدند.

احمدي در گفتگو با روابط عمومي دانشگاه اراك گفت: کمیکار مسابقه خلاقانه دانشجویی برای دانشجویان رشته مهندسی شیمی است و هدف از این مسابقه فراهم آوردن زمینه هایی برای مشارکت دانشجویان مهندسی شیمی کشور و علاقه مند در طراحی و ساخت ماشین های کوچکی است که توانایی کنترل یک فرآیند شیمیایی را نشان میدهد.

مسابقات كميكار كه در سطح كشور برگزار مي شود داراي 4 بخش است كه شامل پوستر، ليگ آزاد، عملكرد و ايده برتر مي باشد كه تيم دانشگاه اراك مقام اول در ليگ آزاد و مقام سوم در بخش عملكرد را بدست آورد.

وي در ادامه بيان نمود: شرکت‌کنندگان در این مسابقه باید يك ربات بسازند كه با استفاده از سوخت سبز كار كند، سوختي كه طي يك واكنش شيميايي يا الكتروشيمي يا گازي که محیط زیست را آلوده نکند، توسط مهندسين رشته شيمي طراحي مي شود و ساخت بدنه، شاسي و موتور و چرخ و ... توسط مهندسين برق و الكترونيك ساخته مي شود.

احمدي در پايان افزود: عليرغم مشكلات و موانع زيادي كه بر سر راه بود ما نهايت تلاشمان را كرديم و با علاقه به كار خود ادامه داديم و به موفقيت رسيديم و از اساتيد مي خواهم به دانشجوياني كه ترم هاي پايين هستند اعتماد نمايند تا آن ها نيز استعدادهاي خود را نشان دهند.

لیست تیم‌های برتر دوازدهمین دوره مسابقات کشوری کمیکار:
بخش عملکرد:
۱. تیم FCV junior از دانشگاه تهران
۲. تیم گلستان از دانشگاه گلستان
۳. تیم رادیکال آزاد از دانشگاه اراک

بخش لیگ آزاد:
۱. تیم رادیکال آزاد از دانشگاه اراک

بخش پوستر:
۱. تیم اوختای از دانشگاه شهید مدنی آذربایجان
۲. تیم آلفا از دانشگاه صنعتی همدان
۳. تیم BDVRU از دانشگاه ولیعصر رفسنجان

بخش ایده برتر:
۱. تیم آلفا از دانشگاه صنعتی همدان

بخش جداسازی:
۱. تیم آلفا ۲۳ از دانشگاه شهید باهنر کرمان

 

روابط عمومي دانشگاه اراك اين موفقيت را به ايشان تبريك گفته و آرزوي موفقيت هاي روزافزون براي ايشان از درگاه احديت مسئلت می نماید.

 

 

 

برگزاري مراسم افتتاحيه رشته كارشناسي آمار

به گزارش روابط عمومي دانشگاه اراك؛ مراسم افتتاحيه رشته آمار و برنامه ريزي روز چهارشنبه 2 آبان ماه در سال شهيد چمران دانشكده علوم پايه برگزار گرديد.

در ابتدا دكتر سليمان نژاد، معاون آموزشي و تحصيلات تكميلي دانشگاه، ضمن عرض تبريك و خير مقدم به حضار بيان نمودند: رشته آمار يكي از رشته هاي پر كاربرد است و آمار و اطلاعات و داده های آماری پایه اصلی و اساسی برنامه ریزی است.

ايشان در ادامه افزودند: در يك تصميم گيري علمي، ابتدا به جمع آوري داده ها مي پردازيم و سپس يك تحليل درست از داده ها بايد داشته باشيم و اين نيازمند دانستن علم آمار است.

 

در ادامه دكتر پاكياري، از اعضاي گروه آموزشي رياضي اظهار نمودند: نبود رشته آمار در دانشگاه اراك كه دانشگاه مادر استان مي باشد احساس مي شد و خرسنديم كه با همت گروه رياضي و مساعدت هاي معاون آموزشي دانشگاه موفق به راه اندازي اين رشته در دانشگاه شديم.

برنامه ي آتي گسترش اين رشته در دانشگاه است و اميدواريم بتوانيم دوره هاي كارشناسي ارشد را هم راه اندازي نماييم.

ايشان در ادامه بيان نمودند: فرصت هاي شغلي در اين رشته به نسبت ديگر رشته اي علوم پايه بيشتر است و آينده ي شغلي خوبي دارد و سپس به اهميت علم آمار در جهت توسعه و پيشرفت جوامع بشري تبيين نمودند.

در پايان دكتر مجتبي گنجعلي، از اعضاي هيات علمي گروه آمار دانشگاه شهيد بهشتي با اشاره به اين كه كاربردهاي آمار بسيار متنوع و فراوان است به صورت تخصصي به ارائه ي كاربردهاي اين رشته پرداختند.

 

 

 

 

جلسه توجیهی دانشجویان شاهد و ایثارگر ورودی 97

 

به گزارش روابط عمومي دانشگاه اراك؛ به مناسبت ورود دانشجویان شاهد و ایثارگر سال تحصیلی 98 -97 و نظر به ضرورت برقراری ارتباط موثر با این دانشجويان و آشنایی آنها با قوانین، دستور العمل ها و تسهیلات موجود، مراسم توجیهی ايشان توسط دفتر امور دانشجویان شاهد و ایثارگر و با حضور مسولین دانشگاه، مسئولین بنیاد شهید و امور ایثارگران استان مرکزی و شهرستان اراک و اساتید مشاور دانشجویان شاهد و ایثارگر روز دوشنبه 30 مهرماه برگزار گردید. در این جلسه جناب آقای مهندس صیدی مدیر امور دانشجویان شاهد و ایثارگر ضمن خوش آمدگویی و آرزوی موفیقت روز افزون در همه عرصه های علمی و فرهنگی در خصوص قوانین و دستورالعمل های موجود توضیحاتی ارائه نمودند و بر شرکت فعال این دانشجویان در برنامه های آموزشی - فرهنگی و خصوصا شرکت فعال در کلاس های تقویت بنیه علمی، استفاده از خدمات مشاوره ای، فعالیت های کانون ایثار و ارتباط مستمر با دفتر شاهد و ایثارگر تاکید نمودند، در ادامه  جناب آقای جدیدی رئیس محترم بنیاد شهید و امور ایثارگران شهرستان اراک نیز ضمن عرض تبریک به مناسبت قبولی و ورود این دانشجويان به دانشگاه اراک و شهرستان اراک در خصوص جایگاه والای یادگاران معزز شاهد و ایثارگر و ادای دین جامعه به دانشجويان شاهد و ايثارگر تاکید نمودند.

در پایان، برنامه پرسش پاسخ با مسئولین محترم دانشگاه و بنیاد شهید برگزار گردید که دانشجویان جدیدالورود با طرح موضوعات مد نظر و  مشکلات و موانعی که مواجه بودند به بحث و تبادل نظر با مسئولین محترم پرداختند و مواردی از موضوعات ذکر شده نیز در دستور کار جهت پیگیری و اعلام نتیجه قرار گرفت.

 

 

 

 

برگزاري اولین آیین معارفه دانشجویان دانشکده حقوق و علوم اقتصادی

به گزارش روابط عمومي دانشگاه اراك؛ اولین آیین معارفه دانشجویان دانشکده حقوق و علوم اقتصادی روز دوشنبه 23 مهرماه در سالن هشت شهریور دانشگاه اراک با حضور هیات رییسه دانشگاه اراک، مديران و اعضای هیات علمی دانشکده، جمعی از مسئولان حقوقی – قضایی استان مرکزی، تعدادی از مسئولان اقتصادی و مديران ساير دستگاه هاي اجرايي استان مركزي و دانشجویان دانشکده حقوق و علوم اقتصادی برگزار شد.

در ابتدا دکتر ابراهیم آقامحمدی مدیر گروه هاي دانشكده حقوق و علوم اقتصادي ضمن خير مقدم به ميهمانان گزارشی از روند تاسیس و راه اندازي گروه هاي آموزشي حقوق، اقتصاد و مديريت صنعتي دانشکده و دستاوردهای یکسال گذشته ارائه نمود و برنامه های پیش روی دانشکده را برای تاسيس موسسات مطالعاتي بر اساس آمايش سرزميني آموزش عالي و با همكاري نهادهاي اجرايي استان مركزي، توسعه رشته ها، تاسیس مجله علمی- پژوهشی در حوزه حقوق و اقتصاد و راه اندازی تحصیلات تکمیلی تشریح نمود. ايشان عبور از دانشگاه هاي كلاسيك و تحقق دانشگاه نسل جديد و كارآفرين را هدف اصلي دانشكده حقوق و علوم اقتصادي دانسته و حركت در مسير برقراي ارتباط سه گانه ميان دانشگاه، جامعه و صنعت را براي تحقق دانشكده كارآفرين مورد تاكيد قرار داد.

در ادامه حجت الاسلام و المسلمين دكتر حسيني مطلق مسئول نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه اراك سخنانی ابراز نمودند و سپس دکتر سلیمان نژاد معاون آموزشي و تحصيلات تكميلي دانشگاه به ارائه گزارشي از اهم فعاليت هاي معاونت آموزشي و تحصيلات تكميلي دانشگاه اراک برای تاسیس رشته های حقوق، اقتصاد و مدیریت و برنامه هاي آتي اين حوزه برای توسعه این دانشکده پرداخت.

سخنران ویژه آیین معارفه دکتر قاسمی دادستان دادگاه هاي عمومي و انقلاب اراک بود. ایشان ضمن برشمردن مزایای رشته حقوق، دانشجویان را به تحصیل علم و تهذیب نفس سفارش کردند.

در ادامه مراسم نامگذاری سه کلاس دانشکده به نام سه تن از مفاخر حقوق، اقتصاد و مدیریت ايران دکتر مهدی الوانی از مفاخر علم مدیریت ایران، دکتر امیرناصر کاتوزیان از مفاخر علم حقوق ایران و دکتر حسین عظیمی از مفاخر علم اقتصاد ایران نامگذاری شد.

امضای تفاهم نامه همکاری علمی، آموزشی و پژوهشی دانشگاه اراک و کانون وکلای دادگستری استان مرکزی توسط آقاي دکتر فضلعلی معاون پژوهش و فناوری دانشگاه اراک و آقای سهراب پور رییس هیات مدیره کانون وکلای دادگستری استان مرکزی  از برنامه های دیگر این مراسم بود. همچنین تفاهم نامه دیگری بین دانشگاه اراک و اداره کل امور اقتصاد و دارایی استان مرکزی توسط آقاي دکتر حمیدی رییس دانشگاه اراك و آقای میرزاخانی مدیرکل امور اقتصادی و دارایی استان مركزي امضا شد.

در پایان مراسم از دانشجویان برتر و استعداد درخشان دانشکده تقدیر شد.

 

گفتگوي صميمي با همكار روشندل دانشگاه جناب آقاي عليرضا غفاري به مناسبت روز عصاي سفيد

در ابتدا مختصري در مورد خود و مشروحي از دوران زندگي خود بيان نماييد.

اينجانب عليرضا غفاري متولد سال 54، در سال 68 بر اثر حادثه تصادف بينايي خود را از دست دادم. پس از مدتي به طور اتفاقي با يكي از معلمان مدارس استثنايي آشنا شدم و آموزش خط بريل را فرا گرفتم و كلاس سوم راهنمايي را به كمك همين شيوه و ساير وسايل كمك آموزشي ادامه دادم،‌ پس از گذراندن دوره متوسطه در رشته مباني حقوق اسلامي وارد دانشگاه شدم و سال 83 به عنوان تلفنچي در تلفن خانه دانشگاه مشغول به كار شدم و سال 90 به اصرار خودم  به اداره حقوقي و امور قراردادهاي دانشگاه آمدم. سال 84 ازدواج كردم و اكنون داراي دو فرزند هستم يك دختر و يك پسر.

در محل کار با چه مشکلاتی روبرو بوده اید؟

‌در ابتدا باورش براي مسئولين سخت بود كه من بتوانم در اداره حقوقي شاغل شوم البته حق هم داشتند اما در جلسه اي به كمك نرم افزارهايي كه بر روي رايانه نصب كردم توانستم توانايي خود را در زمينه نحوه كار كردن با رايانه همچنين چگونگي انجام مكاتبات اداري و پاسخگويي به ارسال و مراسلات مربوطه را انجام دهم.

چگونه كتاب و روزنامه مطالعه مي كنيد؟

يكسري نشريات به صورت خط بريل است كه روزنامه ي ايران سپيد برجسته ترين آن هاست كه روزانه به دستم نمي رسد و چند روز يكبار كه به دستم مي رسد آن را مطالعه مي كنم و همچنين از طريق اينترنت توسط نرم افزاري كه بر روي سيستم نصب است سايت هاي خبري را پيگيري مي كنم.

علت موفقیت شما در این شغل چه می باشد؟

توكل به خدا و کوشش و تلاش از جمله دلايل موفقیت من بوده است. خوشبختانه توانستم عليرغم تمام مشكلات و ناملايمت­ها این موفقیت را کسب کنم و الحمدلله در دانشگاه شاغل شوم البته لازم مي دانم از مساعدت­هاي مسئولين دانشگاه نيز قدرداني كنم .

توصیه شما به جوانان چیست؟

البته خود را در جايگاهي نمي بينم كه به جوانان توصيه اي داشته باشم اما فكر مي كنم اگر جوانان خودشان و توانايي هايشان را باور داشته باشند و همانطور كه قبلاً گفتم توكل به خدا، تلاش و كوشش در راه رسيدن به هدف، مغرور نشدن از موفقيتها و مأيوس و نا اميد نشدن از شكستها، باعث مي شود تا افراد به اهدافي كه دارند برسند.

اوقات فراغتتان را چگونه سپری می کنید؟

بنده علاقه ي زيادي به مطالعه و انجام كارهاي فني دارم و سعي مي كنم در اوقات فراغت به اين كارها مشغول شوم. همچنين علاقه ي زيادي به كار نجاري دارم كه اگر شرايط اين امكان را مي داد شغل نجاري را براي خود انتخاب مي كردم. در كل هميشه سعي كرده ام كارهاي روزمره ام را خودم انجام دهم و وابسته به شخص ديگري نباشم.

درخواست شما از مسئولين چيست؟

نوع بينش مسئولين کشور باید نسبت به نابينايان تغيير كند چرا كه برخي افراد نابينا هستند اما توانايي ها و استعدادهايي دارند كه بايد به آن ها اعتماد شود و آن ها را به كار گرفت. به نظر من مسئولان ذيربط در رسته­هاي مختلف فرهنگي بايد در اين زمينه تلاش بيشتري كند و توانمندي هاي اين افراد را به جامعه معرفی نماید.

آيا به همه ي آرزوهايتان در زندگي دست يافته ايد؟ آرزوي دست نيافتني هم داريد؟

هميشه سعي كرده ام در زندگي آدم منطقي اي باشم و آرزوي محال و دست نيافتني نداشته باشم.

 

موفقیت تیم بتن دانشگاه اراک در مسابقات ملی بتن

به گزارش روابط عمومی دانشگاه اراک؛ تیم بتن دانشگاه اراک به سرپرستی دکتر محمدرضا وصالی ناصح و مهندس ایمان میرزایی مقدم در شانزدهمین دوره مسابقات ملی بتن (بزرگداشت استاد احمد حامی) در شهر تبریز شرکت نموده و موفق به کسب دو مقام اول و سوم در بخش تیر سبک خمشی و یک مقام سومی در بخش بتن سبک هدفمند شد.

اعضای دانشجو این تیم را آقایان: حسین نادری، حسین حبیبی، مهدی بلالی، مهران بنیادی، مهرداد زیرکباش و خانمها: فاطمه امیر حسینی، فائزه خسروی و پرنیان کلانتری از دانشجویان ورودی 95 مهندسی عمران تشکیل داده اند.

روابط عمومی دانشگاه اراک این موفقیت را تبریک عرض نموده و توفیقات روز افزون بی شمار از درگاه احدیت برای ایشان مسئلت می نماید.

 

 

موفقيت چشم گير اعضاي هيأت علمي گروه مهندسي برق در چاپ مقاله در معتبرترين ژورنال حوزه مهندسي برق

به گزارش روابط عمومي دانشگاه اراك؛ دكتر امين ميرزايي و دكتر مهدي رضواني عضو هيأت علمي گروه مهندسي برق و خانم صبا رحيمي دانشجوي كارشناسي رشته برق دانشگاه اراک موفق به چاپ مقاله اي با عنوان "مبدل دو سويه  DC-DC با سوئيچينگ نرم با به كارگيري يك سوئيچ كمكي"  در ژورنال IEEE Transactions on Industrial Electronics شده اند.

مشخصات  مقاله:

عنوان ژورنال: IEEE Transactions on Industrial Electronics

ايمپكت فكتور: 7.05

تيتر مقاله:

A Fully Soft-Switched Bidirectional DC–DC
Converter With Only One Auxiliary Switch

در اين مقاله يك مبدل دو سويه DC-DC  با سوئيچينگ نرم پيشنهاد شده است. تمام المان هاي نيمه هادي در مبدل پيشنهادي داراي سوئيچينگ نرم بوده در حالي كه مدار كنترل به صورت مدولاسيون پهناي پالس مي باشد.. اين شرايط فقط با به كارگيري يك سوئيچ كمكي حاصل شده است. بنابراين مبدل پيشنهادي در مقايسه با ساختارهاي مشابه داراي پيچيدگي كمتري است. انتقال انرژي در مبدل پيشنهادي در طي عملكرد باك و عملكرد بوست به علت شرايط سوئيچينگ نرم بسيار بهينه مي باشد. مدار كمكي در هر سيكل سوئيچينگ يك بار عمل مي كند. مبدل تحليل و در آزمايشگاه الكترونيك قدرت دانشگاه اراك در توان 250 وات ساخته شده است. نتايج عملي به طور كامل تحليل هاي تئوري را تاييد مي كند.

شايان ذكر است كه اين ژورنال معتبرترين و بالاترين ژورنال در بين ژورنال هاي مهندسي برق در سطح جهان مي باشد.

روابط عمومي دانشگاه اراك اين موفقيت را به ايشان تبريك گفته و آرزوي موفقيت هاي روزافزون براي ايشان از درگاه احديت مسئلت دارد.

 

تدارک سرویس ایاب و ذهاب جهت شرکت دانشجویان در چهل و يكمين دوره مسابقات سراسري قرآن كريم

به اطلاع دانشجویان محترم می رساند چهل و یکمین دوره مسابقات سراسری قرآن کریم در مجموعه کوه نور اراک در حال برگزاری است. برای حضور در اختتامیه این دوره از مسابقات می توانید ثبت نام نماييد.
محل ثبت نام:
1. پردیس دانشگاه اراک (سردشت)
برادران: جنب مسجد فاطمه الزهرا (س)، دفتر نهاد، آقای قدیری
خواهران: جنب مسجد فاطمه الزهرا (س)، واحد خواهران، خانم کریمی
تاریخ و زمان حرکت: دوشنبه 23/07/97 ساعت 8/30 صبح، مقابل مسجد فاطمه زهرا (س)
2. دانشگاه مرکزی
برادران و خواهران: ساختمان کلاس های دانشکده کشاورزی، طبقه همکف، حجت الاسلام اختری
تاریخ و زمان حرکت: دوشنبه 23/07/97 ساعت 9 صبح، مقابل نمازخانه برادران

 

صفحه قبل 1 2 3 4 ... 57 صفحه بعد
561 مطلب

لینک ارتباط مستقیم با قائم مقام محترم وزیر علوم، تحقیقات و فناوری