اجلاسیه کنگره شهدای دانشجو استان مرکزی

اجلاسیه کنگره شهدای دانشجو استان مرکزی

به گزارش روابط عمومی دانشگاه اراک؛ اجلاسیه شهدای دانشجو استان مرکزی روز یکشنبه 7 مهرماه در دانشگاه اراک برگزار شد.

دکتر حمیدی رئیس دانشگاه اراک ضمن عرض خیرمقدم به حضار و خانواده های محترم شهدا بیان نمود: جوان هایی همانند شما دانشجویان که در این نشست حضور دارید با دلشان بر سختی ها غلبه کردند.

وی افزود: نسل جوان امروز نیاز به امید و نشاط دارند، مشکلات در کشور وجود دارد اما پیشرفت های زیادی هم داریم که باید این مسائل اطلاع رسانی شود.
وی با اشاره به مطلوب بودن برخی شاخص های توسعه در کشور افزود: امیدواریم بتوانیم راه شهدا را با تمام توان ادامه دهیم.

در ادامه دکتر فریدون عباسی رئیس سابق سازمان انرژی اتمی کشور گفت: در جنگ زندگی و عشق بین رزمندگان وجود داشت، با تکیه ‌بر جوانان موفق به تأمین نیازمندی‌ها و در نهایت پیروزی در جنگ شدیم، در آن زمان مدیران و فرمانده هان بسیار خوبی ساخته شدند امروز نیز می‌توان با باز کردن میدان برای جوانان بر مشکلات غلبه کرد زیرا جوانان خون تازه‌ای در رگ دستگاه‌های اجرایی هستند.

رئیس سابق سازمان انرژی اتمی کشور گفت: قبل از پیروزی انقلاب اسلامی همه عرصه‌های علمی کشور در دست مستشاران خارجی بود، پس از پیروزی انقلاب این عرصه‌ها از مستشاران خارجی خالی شد و کشور به سمت بهره‌ برداری از متخصصان و دانشگاهیان سازگار با انقلاب حرکت کرد.

عباسی افزود: پس از تثبیت سرزمینی در جنگ در سال ۶۲ اساتید در دانشگاه‌ها بیشتر از گذشته شروع به تدریس کردند و دوره‌های تخصصی شکل گرفت، در آن زمان دانشجویان با حضور در جبهه‌ها با کمبودها آشنا می‌شدند و در راستای تأمین و برطرف کردن آن گام برمی‌داشتند.

وی تصریح کرد: علم فیزیک جزو رشته‌های بود که دوره‌های تخصصی آن تازه راه‌اندازی شده بود، پیشرفت‌های کنونی در عرصه‌های مختلف مثل فیزیک هسته‌ای مرهون خوش‌فکری و زحمات افرادی مانند شهید مسعود علی‌محمدی در برنامه‌ریزی انقلاب فرهنگی در سال ۶۲ است.

رئیس سابق سازمان انرژی اتمی کشور گفت: در آن زمان دوره‌های تحصیلات تکمیلی تماماً در اختیار نیازهای جامعه بود، سازمان انرژی اتمی در سال ۵۳ تشکیل شد اما در همان زمان نیز آمریکا حاضر به ارائه دانش هسته‌ای به ایران نبود و اروپایی‌ها نیز برای برطرف کردن مشکلات مالی و تأمین نفت مورد نیاز تجهیزات هسته‌ای را به‌صورت آماده به ایران دادند.

عباسی گفت: وقتی علما بدون حسادت در کنار یکدیگر جمع شوند، قطعاً با هم‌افزایی می‌توان شاهد پیشرفت کشور در عرصه‌های مختلف باشیم، جوانان هم‌اکنون نیز می‌توانند با تلاش و کوشش همانند دوران دفاع مقدس برای کشور افتخارآفرینی کنند.

وی ادامه داد: قبل از سال ۹۲ قدرت‌های جهانی مجبور به مذاکره با ایران شدند، زیرا ایران به عنوان یک قدرت نوظهور به قدرت منطقه تبدیل شده بود، همه این‌ها به سبب تلاش و مجاهدت همین جوانان در عرصه‌های مختلف است.

 در ادامه فرزند شهید علیرضا بابایی شهید مدافع حرم دانشگاه اراک فضای اجلاسیه را با شعرخوانی تلطیف نمود.

رو نمایی از تمبر یادبود اجلاسیه و رونمایی از دو کتاب طرح پژوهشی نقش دانشگاه اراک در دفاع مقدس که توسط دکتر منصوری از اساتید دانشگاه اراک تالیف شده و کتاب الفبای عشق نوشته دکتر همتا از دیگر برنامه های اجلاسیه محسوب می شد.