ارائه راهکاری نوین برای تشخیص و درمان سرطان با استفاده از فناوری نانو در دانشگاه اراک

ارائه راهکاری نوین برای تشخیص و درمان سرطان با استفاده از فناوری نانو در دانشگاه اراک

محققان دانشگاه اراک به واسطه انجام تحقیقات کاربردی در دانشگاه موفق به ساخت نانوذراتی با قابلیت کاربرد در فرایند تشخیص و درمان بیماری سرطان شدند.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه اراک، گروه تحقیقاتی متشکل از دکتر میثم سلیمانی، عضو هیات علمی گروه مهندسی شیمی و با همکاری دکتر محمد ولاشجردی عضو هیات علمی گروه مهندسی مواد و دکتر ابوالفضل براتی عضو هیات علمی گروه مهندسی شیمی و دکتر ژیلا شاطرآبادی فارغ التحصیل گروه فیزیک دانشگاه اراک، با استفاده از فناوری نانو موفق به ساخت نانوذراتی با قابلیت کاربرد در فرایند تشخیص و درمان بیماری سرطان شدند.

دکتر میثم سلیمانی، سرپرست این تیم تحقیقاتی در گفت‌وگو با روابط عمومی دانشگاه اراک گفت:هدف اصلی این پژوهش ساخت نانوذرات مغناطیسی اکسید آهن و هدفمند سازی آنها به منظور استفاده همزمان در فرایند هایپرترمیای مغناطیسی و همچنین تشخیص سلول های سرطانی با گیرنده های سطحی CD44 بود که در طیف وسیعی از سلول های سرطانی از جمله سرطان ریه، کبد، و سرطان سینه ظاهر می شوند. نانوذرات سنتز شده در این پژوهش قادر خواهند بود با ورود به بدن و قرارگیری در جریان خون با توجه به شناساگرهای سطحی که بر روی آنها قرار گرفته است، به سلول های سرطانی با گیرنده‌های CD44 متصل شوند، و سپس با اعمال میدان رادیوفرکانسی و تولید گرما باعث مرگ سلول های سرطانی شوند.  

وی در تشریح تمایز این نانو ذره تولید شده با نمونه های قبل عنوان کرد: عموماً ساخت این نوع از نانوذرات در سایز و مورفولوژی مطلوب و همچنین زیست سازگاری و هدفمند سازی آنها از طریق یک سری مراحل شیمیایی متعدد و بصورت پشت سرهم انجام می گیرد که ساخت این نانوذرات را بسیار پیچیده و هزینه بر می کند. از ویژگی های مهم نانوذرات ساخته شده در این پژوهش، می توان به ساخت نانوذرات و هدفمند سازی آنها با مولکول‌های سطحی هیالورونیک اسید بصورت تک مرحله ای اشاره کرد که علاوه بر زیست سازگاری بسیار مطلوب نانوذرات، توانایی تشخیص سلول های سرطانی از سلول های سالم و همچنین توانایی تولید حرارت تحت میدان رادیوفرکانسی را  به دنبال داشت.


دکتر سلیمانی ضمن اشاره به نقش فناوری نانو در درمان بیماری سرطان، موفقیت این پژوهش را حاصل انجام تحقیقات و پایان نامه کاربردی در دانشگاه دانست و تصریح کرد: استفاده از فناوری نانو سبب می شود سرطان در مراحل اولیه تشخیص داده شده و سلول های سرطانی با کم ترین آسیب رسانی به بافت ها و اندام های سالم بدن از بین بروند. امروزه بسیاری از دانشگاه ها و شرکت ها در سراسر دنیا در حال انجام مطالعه و آزمایش در این حوزه هستند و امید می‌رود در آینده‌ای نزدیک نانو فناوری انقلابی شگرف در حوزه درمان ایجاد نماید، لذا انجام تحقیقات و پایان نامه های کاربردی در دانشگاه ها گام مؤثری در نیل به این هدف خواهد بود.

نتایج این پژوهش در مجله Carbohydrate Polymers از انتشارات Elsevier با ضریب تاثیر 7.18 به چاپ رسیده است.

وی افزود: همچنین در دیگر پژوهش مشترک انجام شده با دانشگاه علوم پژشکی تهران، عملکرد نانو ذرات هدفمند اکسید آهن در جهت تشخیص و درمان تومور سرطان سینه در مدل حیوانی به روش هایپرترمیا مورد آزمایش قرار گرفت که نتایج آن در مجله Scientific Reports از انتشارات Nature در سال 2020 به چاپ رسیده است.

امروزه بکارگیری نانوذرات مغناطیسی در پزشکی به ویژه در حوزه تشخیص و درمان سرطان توجه بسیاری از پژوهشگران را به خود جلب کرده است. در حوزه درمان سرطان، یکی از کاربردهای نانوذرات مغناطیسی، استفاده آنها در روشی بنام هایپرترمیا یا "گرما درمانی" می باشد. اساس این روش بر مبنای افزایش دمای سلول‌های سرطانی در محدوده 42 تا 48 درجه سانتیگراد می باشد که سبب آسیب و یا مرگ سلولهای سرطانی می شود. در درمان سرطان به روش هایپرترمیای مغناطیسی، نانوذرات مغناطیسی توسط جریان خون و یا بطور مستقیم به درون تومور تزریق می شوند. اعمال یک میدان مغناطیسی خارجی با یک شدت و محدوده فرکانسی معین باعث افزایش دمای نانوذرات و به دنبال آن مرگ سلول های سرطانی می شود. از دیگر کاربردهای نانوذرات مغناطیسی در حوزه تشخیص سرطان، می توان به کاربرد آنها در تصویر برداری رزونانس مغناطیسی (MRI) اشاره کرد که یک ابزار قدرتمند برای تشخیص و تصویر برداری از تومورهای سرطانی می باشد.

لینک دسترسی به مقالات:

 

https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S0144861720303040

https://www.nature.com/articles/s41598-020-58605-3