افتتاح مرکز ارتقاء شایستگی های مهارتی در دانشگاه اراک

به گزارش روابط عمومی دانشگاه اراک؛ مرکز ارتقاء شایستگی های مهارتی (SCD) دانشگاه اراک به همت مدیریت فناوری، تجاری سازی و کارآفرینی دانشگاه با همکاری اداره کل آموزش فنی و حرفه ای استان مرکزی روز 29 آبان ماه در دانشگاه اراک افتتاح گردید.

دکتر موسوی مدیر فناوری تجاری سازی و کارآفرینی دانشگاه در ابتدا توضیحاتی پیرامون مقدمات فراهم نمودن افتتاح مرکز ارائه نمود. وی هدف از افتتاح این مرکز را آموزش مهارت های تخصصی مرتبط با رشته های تحصیلی دانشجویان دانست. عضو هیات علمی گروه مهندسی عمران دانشگاه افزود: از ترم آتی در یک دانشکده و 2 گروه آموزشی این طرح آغاز خواهد شد.

در ادامه آقای شاه محمدی مدیر اداره کل آموزش فنی و حرفه ای استان مرکزی با اشاره به تفاوت ماهیت آموزش های سازمان فنی و حرفه ای نسبت به آموزش و پرورش و آموزش عالی؛ وظیفه ی اصلی این سازمان را حمایت از شاغلین و متقاضیان اشتغال در کشور برشمرد.

وی افزود بیش از 12 هزار شغل در جهان تعریف شده است که در کشور استانداردهای لازم برای حدود 4 هزار شغل تعریف شده است. شاه محمدی افزود: بیکاری فارغ التحصیلان دانشگاهی به عنوان مهمترین نگرانی و دغدغه ی عموم جامعه مطرح می باشد و متاسفانه در کشور دچار فقر مهارتی شده ایم که با آموزش مهارت های تخصصی لازم می توانیم بستر کارآفرینی در کشور را مهیا نماییم.

در ادامه دکتر فضلعلی معاون پژوهش و فناوری دانشگاه بیان نمود: مرکز تحقیقات گیربکس اتوماتیک و آزمایشگاه اندازه گیری های دقیق در دانشگاه با هدف ارتقاء مهارت افزایی دانشجویان راه اندازی شده است. وی تاسیس کارگاه نمونه سازی را از اهداف آتی دانشگاه برشمرد و اذعان داشت: با استقاده از پتانسیل سازمان فنی و حرفه ای باید تسهیلات لازم را برای آموزش مهارت های تخصصی لازم برای دانشجویان فراهم نماییم.

در پایان دکتر حمیدی رئیس دانشگاه اراک از این طرح استقبال نمود. وی افزود: آموزش مهارت های شغلی از ضروریات لازم برای توسعه ی کشور می باشد. عضو هیأت علمی گروه فیزیک دانشگاه بیان نمود: تعامل و تفاهم با سازمان فنی و حرفه ای با پشتوانه علمی دانشگاه و حمایت های مهارتی سازمان فنی و حرفه ای باید صورت گیرد و ابراز امیدواری نمود که با اجرای این طرح های مهارت آموزی بتوانیم الگویی برای سایر دستگاههای اجرایی کشور باشیم.

در پایان جلسه تفاهم نامه و همکاری ما بین دانشگاه اراک و سازمان فنی و حرفه ای استان مرکزی با موضوع افتتاح مرکز ارتقاء شایستگی های مهارتی دانشجویان (SCD) امضاء گردید.