امضا تفاهم نامه همکاری میان دانشگاه اراک و شرکت توزیع نیروی برق استان مرکزی

امضا تفاهم نامه همکاری میان دانشگاه اراک و شرکت توزیع نیروی برق استان مرکزی


تفاهم نامه همکاری میان دکتر حسین غفاریان عضو هیات علمی گروه مهندسی کامپیوتر دانشگاه اراک و شرکت توزیع برق استان مرکزی با هدف تحقق ایده های نوآورانه و اصلاح ساختارهای موجود صنعت برق امضا شد.

در راستای توافق وزارت علوم و وزارت نیرو:

امضا تفاهم نامه همکاری میان دانشگاه اراک و شرکت توزیع نیروی برق استان مرکزی

تفاهم نامه همکاری میان دکتر حسین غفاریان عضو هیات علمی گروه مهندسی کامپیوتر دانشگاه اراک و شرکت توزیع برق استان مرکزی با هدف تحقق ایده های نوآورانه و اصلاح ساختارهای موجود صنعت برق امضا شد.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه اراک؛ نام دکتر حسین غفاریان عضو هیات علمی  گروه مهندسی کامپیوتردانشگاه اراک به عنوان اولین استاد جذب شده در قالب طرح جدید در صنعت برق و در راستای توافق وزارت علوم تحقیقات و فناوری ثبت گردیده است.
چندی پیش وبا هدف تحقق ایده های نوآورانه و اصلاح ساختارهای موجود صنعت برق، در قالب توافق نامه بین وزارت نیرو و وزارت عتف، استفاده از ظرفیتهای علمی اساتید وزارت عتف در قالب دوره های پسا دکتری صنعتی آغاز گردید. عطف به این توافق، شرکت توزیع نیروی برق استان مرکزی، به عنوان اولین شرکت در زیرمجموعه  شرکتهای صنعت برق کشور، اقدام به جذب اساتید در قالب دوره های یاد شده نمود که نام دکتر محمدرضا میوه عضو هیات علمی گروه مهندسی برق دانشگاه تفرش ودکتر حسین غفاریان عضو هیات علمی گروه مهندسی کامپیوتر دانشگاه اراک به عنوان اولین اساتید جذب شده در قالب طرح جدید در صنعت برق معرفی گردید.
براساس تفاهم نامه امضاشده بین شرکت توزیع نیروی برق استان مرکزی با اساتید و دانشگاه های یاد شده، محورهای فعالیت اساتید در این شرکت به شرح زیر می باشد:
1- شناخت اعضای هیات علمی دانشگاه از فضای کار و صنعت برق
2- همکاری مشترک در انجام و هدایت طرح های پژوهشی و پروژه های تحقیقاتی
3- همکاری با هدف عارضه یابی و تعریف پروژه های تحقیقاتی در سطح شرکت
4- همکاری در مدیریت تکنولوژی در دانشگاه و شرکت
5- برگزاری سمینار، دوره تخصصی و کارگاه های آموزشی کوتاه مدت توسط استاد و حسب نیاز شرکت
6- مشاوره در راه اندازی، تکمیل و تجهیز مرکز تحقیقاتی مشترک
7- همکاری در تدوین اسناد و مدارک علمی و تبادل آنها
8- انجام داوری های اولیه و نهایی پروژه های تحقیقاتی
9- همکاری در بررسی پایان نامه های تحصیلی به ویژه در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری
10- همکاری به منظور هدایت موثر پایان نامه های تحصیلات تکمیلی به سمت خلق پژوهش های کاربردی
11- همکاری در زمینه بهینه سازی و توسعه آزمایشگاه های دو طرف
12- انتشار مقاله های علمی با نام مشترک شرکت و دانشگاه
13- همکاری در پیاده سازی بخشنامه های وزارت نیرو و آموزش عالی در حوزه تحقیقات

براساس بندهای یادشده، اساتید به صورت تمام وقت و یا پاره وقت می توانند در شرکت توزیع حضور یابند. این نمایندگان به شکل پاره وقت در جلسات مختلفی در حوزه شناسایی و تحلیل داده های سامانه 121 (سامانه شکایات، انتقادات و پیشنهادات شرکت توزیع)، تحلیل روندهای صدور و پرداخت قبض های مشترکین، همکاری با واحد انفورماتیک با هدف یکپارچه سازی نرم افزارها و جلسات کارشناسی داوری و نظارت بر طرح های شرکت حضور یافته اند. همچنین هدایت طرح های سرباز نخبه جذب شده در شرکت توزیع و تشکیل جلسات مستمر با ریاست شرکت توزیع و روسای بخش های مختلف شرکت، از دیگر مواردی بوده است که در مدت شروع طرح در برنامه اساتید قرار داشته است.
امروزه صنعت برق، به عنوان پیشروترین و کلیدی ترین صنعت کشور، گستره ای به پهنای تمام ایران اسلامی را با بیش از 36 میلیون مشترک خانگی و صنعتی تحت پوشش قرار داده است. جایگاه کلیدی این صنعت به حدی است که هر گونه اختلال در روند کاری آن، زمینه ساز اختلال در روند سرویس دهی تمامی صنایع بالادستی کشور خواهد شد. ایجاد ارتباط تنگاتنگ با تمامی مردم و صنایع کشور، سبب شده است تا گسترده فعالیتها و داده های کاری این صنعت بسیار گسترده باشد. توسعه های جهانی پیش روی صنعت برق در حوزه های smart Grid، اینترنت اشیاء (IoT)، رایانش ابری و سامانه های هوشمند کنترل از راه دور (بویژه در حوزه کنتورهای هوشمند) در کنار توسعه تمرکزهای صنایع مختلف به ساده سازی ارائه سرویس به کاربران نهایی و مردم، زمینه ساز ایجاد حوزه های جدیدی از فعالیت های مرتبط با فناوری اطلاعات در این صنعت شده است.
از سوی دیگر در یک دهه گذشته و بویژه پس از حملات سایبری استکنس و فلیم، مطالعات نشان دهنده آنست که نوک پیکان حملات سایبری در منطقه خاورمیانه به سمت صنایع تولید انرژی معطوف گردیده است.

آدرس کوتاه :