اخبار و دستاورد ها

آرشیو خبرها

انتقاد رئیس دانشگاه اراک از واگذاری پروژه‌های دستگاه‌ها به دانشگاه‌های سایر استان‌ها

انتقاد رئیس دانشگاه اراک از واگذاری پروژه‌های دستگاه‌ها به دانشگاه‌های سایر استان‌ها

انتقاد رئیس دانشگاه اراک از واگذاری پروژه‌های دستگاه‌ها به دانشگاه‌های سایر استان‌ها

به گفته اغلب شهروندان اراکی یکی از مشکلات بارز در استان مرکزی و مخصوصا کلانشهر اراک که گاهی موجب تضییع حق شهروندان و مسئولان بومی می‌شود، غریب‌نوازی مسئولان شهر اراک در حوزه‌های مختلف است. یکی از این غریب‌نوازی‌ها در واگذاری کامل پروژه‌های پژوهشی، تحقیقاتی و عمرانی استان مرکزی به دانشگاه‌های سایر استان‌ها است.

دکتر سعید حمیدی، رئیس دانشگاه اراک در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا، منطقه مرکزی، مهم‌ترین اولویت پژوهشی در استان مرکزی که باید مورد توجه همه دستگاه‌ها قرار گیرد را در وهله اول مسئله محیط زیست عنوان کرد و افزود: در حال حاضر آلودگی‌های آب و هوا از مسائل مهم در استان هستند که پژوهش در این عرصه‌ها به شدت مورد نیاز است.

وی با بیان اینکه مسئله ریزگردها نیز مزید بر علت در آلودگی هوای استان شده، تاکید کرد: جهت حفظ محیط زیستی عاری از آلایندگی باید آلاینده‌های صنعتی استان کنترل شوند.

حمیدی اظهار گفت: برای کنترل این چالش‌ها، پژوهش باید بتواند کمک‌حال تعداد کثیری از صنایع شود که با رکود مواجه شده‌اند؛ امروزه موضوع رقابت از اهمیت بسیاری برخوردار است و اگر علم و دانش وارد عرصه نشود این رقابت انجام شدنی نخواهد بود و نمی‌توان همگام با جهان بیرون پیش رفت.

وی ادامه داد: استان مرکزی یک استان صنعتی است و باید دانشگاه‌ها و مراکز تحقیقاتی استان به طور خاص در حوزه صنعت پیشگام باشند و در اقدامات و پیشبرد پروژه‌هایی که مطابق علم و دنیای روز است به کمک صنعت بشتابند.

حمیدی در خصوص واگذار نشدن طرح‌های پژوهشی دستگاه‌ها به دانشگاه‌های داخل استان مرکزی، بیان کرد: در راستای حل این مشکل از استاندار درخواست شده است که طی مکاتبه با تمام دستگاه‌ها، اولویت اجرای تمام طرح‌های تحقیقاتی با مراکز تحقیقاتی داخل استان باشد و این مهم از طریق آنها پیگیری شود.

وی با بیان اینکه متاسفانه شهرداری اراک طرح تحقیقاتی در خصوص محیط زیست را به دانشگاه شهید بهشتی تهران داده است، ادامه داد: اگر طرح‌ها و پروژه‌ها با حمایت استان و کارگروه ابتدا به مراکز تحقیقاتی داخل استان داده شود، رشد و بالندگی دستگاه‌ها و دانشگاه‌های استان و مراکز تحقیقاتی را به دنبال خواهد داشت.

حمیدی گفت: در خصوص تعداد پروژه‌های واگذار شده در سطح استان به سایر استان‌های کشور آماری موجود نیست، اما برخی استان‌ها از طریق استانداری الزام شده‌اند که حتما در ابتدا به مراکز تحقیقاتی داخل استان مراجعه کنند و سپس در صورت نبود پتانسیل لازم به خارج از استان رجوع کنند که کارگروه آموزش و پژوهش استان مرکزی نیز در حال پیگیری این مهم است.

وی ضمن تاکید بر اینکه دستگاه‌های استان مرکزی باید نسبت به این مسئله عرق بومی‌گزینی داشته باشند، اضافه کرد: ممکن است در استان پروژه‌ای امکان 100درصدی برای طراحی و پیاده شدن نداشته باشند، اما همان درصد کم را می‌توان به مراکز خود استان سپرد و آن مرکز از استان‌های دیگر کمک بگیرد یعنی آن پروژه در استان حفظ شود، اما مشارکت از سایر استان‌ها و دعوت به همکاری می‌تواند راهکار حل مشکل باشد.

رئیس دانشگاه اراک با تاکید براینکه اصل این است که برای اجرای یک طرح ابتدا به دانشگاه‌های داخل استان مراجعه شود، ادامه داد: هر استانی در یک بخش قوی بوده و دارای امکانات بیشتر است، اما ممکن است در حوزه‌ای دیگر نیاز به همکاری و مشارکت داشته باشد. در استان امکانات مثبتی وجود دارد، اما اینگونه نیست که بی‌نیاز به همکاری سایر استان‌ها باشیم. از این رو ممکن است از متخصصانی در سایر استان‌ها جهت همکاری دعوت به عمل آید که این مهم در همه استان‌ها انجام می‌شود.


دانشکده ها

ویدیو ها