آیین استقبال از نودانشجویان ورودی 98 دانشگاه اراک

آیین استقبال از نودانشجویان ورودی 98 دانشگاه اراک

آیین استقبال از نودانشجویان ورودی 98 دانشگاه اراک 13 مهرماه در سالن ورزشی فجر دانشکده علوم ورزشی برگزار شد.

در ابتدای مراسم از سرود دانشگاه اراک به نام آفتاب دانایی که در وصف نزدیک به نیم قرن فعالیت ها و درخشش دانشگاه است برای اولین بار رونمایی شد.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه اراک؛ دکتر حمیدی ریاست دانشگاه اراک ضمن عرض تبریک صمیمانه و خیر مقدم دانشجویان جدید الورود به دانشگاه اراک و شهر اراک گفت: خداوند به ما این نعمت را داده است که به عنوان مربی شما خدمت کنیم و امیدواریم چند سالی که در خدمت شما هستیم وظایف خود را به نحو احسنت انجام دهیم.

وی با اشاره به پیشینه ی درخشان دانشگاه اراک گفت: دانشگاه اراک از قدیمی ترین دانشگاه های کشور است. دکتر عبدالکریم قریب و دکتر گل گلاب و دکتر شهریاری در عصری که می توانستند وقت ارزشمند خود را وقف زندگی خویش کنند، تصمیم دیگری گرفتند. آن عزیزان در نیم قرن پیش میتوانستند همت خود را در احداث کارخانه یا امثال آن بگذارند اما شاید می دانستند که ثروت واقعی کشورها امثال شمایی که نیروی فکر و اندیشه یک جامعه هستید و باید سرمایه گذاری واقعی برای تربیت افراد خردمند صرف شود.

 وی ضمن خیر مقدم به دانشجویانی که از سایر استان های کشور به استان مرکزی آمده اند گفت: یک چهارم مفاخر کشور در استان مرکزی متولد شده اند و پرورش یافته اند و متعالی شدند. استان مرکزی به علت پتانسیل بالایی که در صنعت و کشاورزی و سایر زمینه های علمی و فناوری دارد، برای تمام رشته هایی که در دانشگاه اراک وجود دارد زمینه های یادگیری و کارورزی بسیاری است. دانشگاه اراک نیز  در بسیاری از رشته ها امکانات و پتانسیل های ارزنده ای دارد.

 وی اظهار کرد: با توجه به شرایط فعلی جهانی و شرایطی که  کشور ما با آن دست و پنجه نرم می کند، این خاک و مرز و بوم با اتکا به امثال شما روی پای خودش ایستاده است.

وی در  پایان خطاب به دانشجویان گفت: بهار زندگی شما در زمان تعلم و یادگیری است پس تا آنجا که می توانید دانش کسب کنید و با اراده خود کارهای بزرگ انجام دهید.

دوستان شما که قبل از شما به دانشگاه اراک آمده اند هم اکنون در شرکت های دانش بنیان مسیر علم دانش را به فنون تبدیل کرده اند.

امیدواریم در این سال ها با توشه ای پر بار از علم و دانش و آگاهی وارد جامعه شوید.

 

دکتر سلیمان نژاد معاون آموزشی و تحصیلات تکمیلی در این مراسم به تبیین و معرفی موارد آموزشی دانشگاه پرداخت و گفت: دانشگاه اراک دانشگاه جامع و مادر استان است. کیفیت آموزشی دانشگاه در دوره های مختلف آموزشی علی الخصوص در دوره کارشناسی کاملا قابل دفاع است چرا که دانشجویان ما بارها در کنکور کارشناسی ارشد در رشته های مختلف رتبه اول را کسب کرده اند. ما در این دانشگاه، هفت دانشکده داریم که  ۷۰۰۰ دانشجو در این دانشکده ها مشغول به  تحصیل هستند .

وی همچنین اظهار کرد: در راستای توسعه دانشگاه اراک سه رشته جدید و پر طرفدار جامعه شناسی حسابداری و علوم سیاسی به دانشگاه اضافه می شود.

وی در توصیه به دانشجویان جدیدالورود به بیان تفاوت های میان تحصیل در دبیرستان و دانشگاه پرداخت و گفت: حجم دروس در دانشگاه و دبیرستان بسیار متفاوت است  ولی ما در دانشگاه  به خلاقیت تاکید داریم

معاون آموزشی و تحصیلات تکمیلی دانشگاه گفت: شایسته است  از همین ابتدا در کسب معدل بالا همت گمارید تا از شرایط ویژه دانشجویان استعداد درخشان هم در دانشگاه و هم در فضای تحقیقاتی و کاری استفاده نمایند. اما کسب معدل بالا شرط لازم کسب موفقیت است ولی شرط کافی نیست و باید به کسب مهارت نیز پرداخت.

حجت اسلام والمسلمین دکتر مهدوی اطهر نماینده دفتر نهاد مقام معظم رهبری در دانشگاه اراک ضمن خیر مقدم به دانشجویان جدید الورود گفت: سه کار باید در دانشگاه به خوبی فرا گرفته شود آموزش، پژوهش و پرورش.

وی اظهار کرد: جامعه به نیروی متخصص، متعهد و  با فرهنگ غنی احتیاج دارد. علم قدرت جامعه است و با علم و فرهنگ است که جامعه متعالی می شود.

وی ضمن معرفی فعالیت های دفتر نهاد رهبری در دانشگاه گفت : وظیفه نهاد رهبری در دانشگاه ها کمک به فرهنگ دانشگاه است. دفتر نهاد رهبری در قسمت آموزش مجازی برای یادگیری قوانین و ضوابط دانشجویان جدیدالورود بسته های اموزشی را تعبیه کرده است. دفتر نهاد رهبری هدیه ای به مناسبت ورود شما به دانشگاه در نظر گرفته است که آن هم اعتبار هزینه سفر به عتبات به صورت تسهیلات به دانشجویان است.

وی همچنین اظهار کرد: در دفتر نهاد ما دو صندوق برای کمک به زندگی و معاش دانشجویان و دیگری برای کمک به مسائل پژوهشی قرار داده ایم.

 

در ادامه دکتر بهرامی معاون دانشجویی و فرهنگی دانشگاه اراک به معرفی وظایف این حوزه پرداخت و گفت:   در این حوزه پنج فعالیت انجام می شود اولین  حوزه، مدیریت فرهنگیست که شامل فعالیت های انجمن ها و نشریات علمی می شود. همچنین تشکل های دانشجویی که دانشگاه قرار دارد بخش دیگری از این حوزه را شامل می شود.

حوزه بعد، حوزه مدیریت دانشجویی و فرهنگی که شامل اداره خوابگاه ها و اداره رفاه می شود.

حوزه بعدی اداره تربیت بدنی است که با هدف توسعه ورزش همگانی فعالیت های خود را در فضای ورزشی دانشگاه اراک گسترده تر می کند.

 حوزه بعد مرکز بهداشت و درمان است که با ارائه خدمات پزشکی دندان پزشکی و تزریقات در خدمت دانشجویان عزیز است.

حوزه بعد کمیسیون موارد خاص و کمیته انضباطی است.

دکتر بهرامی همچنین این وعده را به دانشجویان داد که تا مهر ماه سال آینده مشکلات عمده ی خوابگاه به طور کلی حل شود.

 

آدرس کوتاه :