آیین افتتاحیه نخستین کمپ تیم آفرینی در دانشگاه اراک

دانشگاه محل کار آفرینی است.

آیین افتتاحیه نخستین کمپ تیم آفرینی در دانشگاه اراک

به گزارش روابط عمومی دانشگاه اراک ؛ آیین افتتاحیه نخستین کمپ تیم‌آفرینی دوشنبه28 آذر ماه در سالن شهید چمران دانشکده علوم پایه برگزار شد.

دکتر ذوالفقاری رئیس دانشگاه اراک در این آیین گفت:دانشگاه باید محل کارآفرینی در رشته‌های فنی و غیر فنی باشد تا فرد هویت پیدا کند و دارای شخصیت و منزلت اجتماعی شود.

دکتر ذوالفقاری عنوان کرد: نسل جدید رویکرد استارتاپ و نوآور می‌خواهد و دانشگاه باید مهارت دانش محور را به عنوان رویکرد محوری خود قرار دهد و بداند استارتاپ بومی مانع خروج و مهاجرت جوانان از کشور می‌شود.

وی افزود: عامل اصلی کارآفرینی خود دانشجو است و مسئولان وظیفه تسهیلگری را برعهده دارند. رئیس دانشگاه اراک ادامه داد: تفاوت اصلی شرکت استارتاپی با سنتی این است که یک شرکت استارتاپی حول موضوع بوجود می آید در حالی در شرکتهای سنتی ایجاد شرکت بر موضوع اولویت دارد ضمن اینکه ممکن است یک استارت آپ به شرکت تبدیل نشود. فراموش نکنیم استارت آپ ماهیت اقتصادی دارد تا فناوری. استارت آپ فناوری را بدنبال خود میکشد. اما نباید در این راستا از آموزش‌های سنتی غافل شد.

دکترذوالفقاری تاکید کرد : گردش‌های اساسی مالی دنیا در استارتاپ‌های پدیده شناسی و پدیده محور است و این نشان از جایگاه علم و دانشگاه و بویژه علومی چون علوم پایه و مهندسی دارد. وی تصریح کرد: نسل جدید نسل فعال است و باید پذیرفت که از نسل جدید یاد بگیریم و این مهم نیز باید مدنظر باشد که استارتاپ بومی باید پاسخگوی نیاز کشور باشد. و دانشجوی با علاقه در کلاس درس حاضر شود.

وی درپایان ضمن تاکید بر تشکیل و استمرار این نشست ها گفت: رهاورد این همایش استارتاپی باید برای دانشجویان ملموس و مشهود باشد و این قشر فرهیخته پیگیر نتایج این رویداد کسب و کاری باشند.

بیکی رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی اراک هم پیوند صنعت، دانشگاه و تولید را اجتناب ناپذیر دانست و گفت: هنوز این فاصله و شکاف وجود دارد و همه ما چه در جوامع دانشگاهی و چه در بخش خصوصی به این اذعان داریم که این فاصله را کاهش دهیم اما هنوز موفق نشدیم.

وی بیان کرد: نقش اتاق بازرگانی به عنوان نماینده بخش صنعت،معدن، تجارت و کشاورزی و در کشور در زیست بوم نوآوری می‌تواند به مانند پنجره صادراتی استارتاپ‌ها و شرکت‌های دانش بنیان عمل کند، اکنون در پارک علم و فناوری با پوششی که وزرات علوم بر این مجموعه دارد ما به عنوان اتاق بازرگانی می‌توانیم زیرساخت های لازم را فراهم کنیم و به ارگان‌ها که توان کمک به استارتاپ‌ها را دارند تعامل و هم افزایی داشته باشیم.

در پایان این همایش، تفاهم‌نامه همکاری میان دانشگاه اراک و اتاق بازرگانی، صنایع، معاون و کشاورزی اراک منعقد شد.

آدرس کوتاه :