آیین تجلیل از پژوهشگران برتر استان مرکزی

همزمان با هفته پژوهش و فناوری برگزار گردید:

آیین تجلیل از پژوهشگران برتر استان مرکزی

هفته پژوهش، نماد راهی روشن برای دستیابی به توسعه کشور است.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه اراک؛ گردهمایی تجلیل از پژوهشگران برتر استان مرکزی 20 آذرماه در دانشکده علوم پایه دانشگاه اراک برگزار گردید.

در این مراسم مهندس آقازاده استاندار استان مرکزی گفت: بدون شک پیشرفت های کشور ما در حوزه پژوهش و فناوری های جدید می تواند خیلی از موانع و مشکلاتی که در سر راه کشور هست را خنثی کند و کشور را متعالی سازد.

استاندار استان مرکزی اظهار کرد: استان مرکزی به عنوان یک استان شاخص نیز در این مسیر قدم های محکم و اثر گذاری را برداشته است. انتظار ما مسئولین استان از جوانان و دانشجویان این است که در مسیر پیش روی استان، تمام همت و دانش خویش را به کار ببندند.

وی افزود : در دولت فعلی حمایت های بسیار خوبی از مراکز علمی و تحقیقاتی انجام شده، در دولت دوازدهم این تلاش ها تسریع شد، همان طور که مشاهده می کنید بودجه پارک های علم و فناوری بسیار افزایش یافته است. بودجه شرکت های دانش بنیان ما در سال گذشته به نزدیک ده هزار میلیارد تومان رسیده است که جهش بسیار خوبی نسبت به سال قبل دارد.

مهندس آقازاده گفت: ۶۰ هزار مقاله توسط محققین ارائه شده که در پایگاه اسکوپوس ثبت شده و ۱.۹ تولید علم جهان را بر استناد این پایگاه دانشمندان و محققان ایرانی تولید کرده اند.

 استان مرکزی که مساحت و جمعیت آن دو درصد کشور است، در تولید علم در کشور مانند سهم تولید علم ایران در جهان  عمل کرده است که میزان آن دو درصد است.

دکترحمیدی رئیس دانشگاه اراک نیز در این همایش گفت: هفته پژوهش فرصتی است که تاکید شود پژوهش و راه علمی تنها مسیر نجات کشور است و وابستگی به اقتصاد نفتی آسیب پذیر و شکننده است.

وی افزود: آنچه موجب رشد کشور است حمایت از تولید داخلی و حمایت از مراکز علمی و فناوری است. در زمان حاضر حال خراب اقتصاد روی مراکز علمی تاثیر گذار شده است.

دکتر حمیدی افزود: انچه در چند سال اخیر مصوب مجلس شورای اسلامی بود این است که در استان های خوب کشور 1درصد اعتبارات دستگاه ها به پژوهش  تخصیص یابد. این اقدام، اقدام بسیار خوبی بود اما متاسفانه در استان مرکزی شرکت های سود ده که باید بخشی از پروژه های خود را در اختیار مراکز علمی و پژوهشی قرار دهند در این امر کوتاهی کرده اند و نتیجه آن این است که ما و بسیاری از دانشگاه ها مجبور به اخذ وام بانکی شده ایم که بتوانیم حداقل امکانات آموزشی را فراهم نماییم.

 

ریاست دانشگاه اراک اظهار کرد : اولین مرکز نوآوری و شتاب دهنده ها در استان مرکزی تا پایان سال افتتاح خواهد شد.

سخنران ویژه این مراسم پروفسور منصوری، فیزیکدان و رییس رصدخانه ملی ایران اظهار کرد: نکته ای که که در دویست سال اخیر فراموش کردیم این است که مفهوم های کلیدی را برای خود معرفی نکردیم. مثلا به طور دقیق نمی دانیم که دانشگاه به چه معناست. بنابراین با یک لغت پژوهش و فناوری نمی توان یک کشور مدرن را اداره کرد.

وی افزود: تلقی ما از دانشگاه یک مدرسه است. رفتار دانشگاهی ما صرفا گونه ای است که در واقع همان علم آموزی دوران مدرسه است. این بدان معناست ک فرهنگ اجتماعی ما راکد مانده است و تمام رفتار دانشگاهی ما مبتنی بر آموزش است و هنوز در حد کالج های خوب جهان هستیم نه دانشگاه ها.

دکتر مصطفوی، نماینده جامعه علمی دانشگاه اراک در همایش تجلیل از پژوهشگران برتر استان مرکزی بیان نمود : وقتی کمی بدون تعصب به تاریخ جامعه نگاه کنیم، مشکل خاص نه تنها کشور ما بلکه در تمام جوامع به اصطلاح جهان سوم، مشکل برقراری ارتباط است و صرفا در این زمینه مشکل ما این است که خلاقیت و دانش خود را نادیده گرفتیم و منتظر ایده برداری از دانشگاه های توسعه یافته هستیم.

در پایان این مراسم از ۷۰ پژوهشگر برتر استان در بخش اعضای برتر هیأت علمی، دانشجویی، مجلات برتر، واحد تحقیق و توسعه برتر، شرکت های دانش بنیان برتر، ایده های برتر پژوهشگران جوان، کارشناسان برتر دستگاه های اجرایی و همچنین طرح پژوهشی برتر تقدیر به عمل آمد.

 

آدرس کوتاه :