برگزاری آیین گرامیداشت هفته پژوهش و فناوری و تجلیل از پژوهشگران برتر استان مرکزی

برگزاری آیین گرامیداشت هفته پژوهش و فناوری و تجلیل از پژوهشگران برتر استان مرکزی

به گزارش روابط عمومی دانشگاه اراک آیین گرامیداشت هفته پژوهش و فناوری و تجلیل از پژوهشگران برتر استان مرکزی روز دوشنبه 26 آذرماه 97 ساعت 9:30 در دانشکده علوم پایه سالن شهید چمران برگزار گردید.

در ابتدای مراسم دکتر سعید حمیدی، رئیس دانشگاه اراک؛ ضمن عرض خیرمقدم به حضار بیان نمود: رشد علمی نسبی ایران در سال 2017 در بین 25 کشور جهان 8.9 درصد است که جایگاه اول جهان در بحث رشد علمی را به خود اختصاص داده است و جایگاه دوم و سوم مربوط به روسیه و چین است.

ایشان افزودند: رتبه علمی ایران در جهان با انتشار 55 هزار مقاله علمی با 5 رتبه صعود به مرتبه شانزدهم جهان رسیده است. در واقع ایران در تولید مقالات در سال 2016 به رتبه 18 و در سال 2017 به رتبه 16 ارتقاء یافته است در حالی که در سال 2013 رتبه ایران 21 بوده است و در شش ماهه نخست 2018 همچنان رتبه شانزدهم برای ایران حفظ شده است.

دکتر حمیدی با بیان اینکه ایران در بین کشورهای اسلامی و منطقه در تمامی شاخص های علمی رتبه اول را دارد اظهار نمودند: ایران در بحث علمی در بین کشورهای جنبش عدم تعهد بعد از هندوستان جایگاه دوم را در اختیار دارد و 18 تا 21 دانشگاه کشور در بین دانشگاه‌های برتر جهان قرار گرفته است و این درحالی که است که اعتبارات پژوهشی این دانشگاه‌ها برابر با 10 درصد اعتبارات پژوهشی دانشگاه‌های برتر جهان است.

ایشان با اشاره به زیرساخت‌های فناوری در کشور بیان نمودند: در سال 1391 تعداد پارک‌های علم و فناوری کشور 33 پارک بوده است که در سال جاری به 43 پارک افزایش یافته است، همچنین تعداد شرکت‌های دانش‌بنیان در سال 1391 نیز صفر بوده است که در سال 1396 به هزار و 297 شرکت رسیده است که رقم فروش آنها از 171 میلیارد تومان به 7 هزار میلیارد تومان در سال 97 رسیده و میزان صادرات این شرکت‌ها نیز از 2.42 میلیون دلار به 262 میلیون دلار افزایش یافته است و در حال حاضر نیز 19 هزار شاغل این شرکت‌ها به 42 هزار شاغل افزایش یافته است.

دکتر حمیدی با بیان اینکه این آمار گویای عدم وجود مشکل در کشور است، اما متاسفانه کشور در آستانه چهل سالگی خود درگیر مشکلات است، تاکید کردند: در آستانه چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی کشور نیازمند یک انقلاب علمی است و تمامی مسئولان نیز باید بپذیرند که رسیدن به پیشرفت از مسیر دانش و علم عبور می‌کند.

ایشان بر ضرورت کنترل و توقف کمیت‌گرایی در حوزه پژوهش تاکید کردند و بیان نمودند: 70 تا 80 دانشگاه خوب و موفق برای کشور کفایت می‌کند و در کنار توجه به موضوعات کمی باید کیفی سازی آموزش نیز مدنظر قرار گیرد. آموزش تنها به معنای تدریس نظری نیست و برای ایجاد ثروت زیرساخت‌های تجهیزاتی لازم است به همین منظور درخواست داریم که درصدی از مالیات بر ارزش افزوده صرفا به خرید تجهیزات کارگاهی و آزمایشگاهی به دانشگاه‌ها اختصاص یابد چراکه توسعه از مسیر کار و تلاش عبور می‌کند.

سپس سعید فرخی، معاون استاندار مرکزی افزود: فعالیت های پژهشی و علمی مناسبی در سطح کشور و استان مرکزی انجام شده است ولی این فعالیت ها نتواسته زمینه رفع نیازهای کشور را فراهم کند.

وی ادامه داد: همواره کمبود اعتبارات یکی از مهمترین مشکلات پیش روی فعالیت های علمی و پژوهشی عنوان شده و نیاز است با انجام یک فعالیت تحقیقاتی مشخص شود از اعتبارات موجود در این زمینه چگونه استفاده می شود.
معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استانداری مرکزی خاطر نشان کرد: نیاز است برای رفع مشکلات پژوهشی یک سند بالادستی در کشور و استان تهیه شود.

در ادامه دکتر مهدی کشمیری قائم مقام معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری بیان نمود: علاوه بر اینکه در بودجه ملی کشور اعتبارات پایینی به حوزه پژوهش و فناوری اختصاص یافته، بخش خصوصی نیز در این زمینه سرمایه گذاری مناسبی انجام نداده است.

وی ادامه داد: توجه به حوزه فناوری و نوآوری با هدف تجاری سازی دستاوردهای پژوهشی از برنامه های اولویت دار وزارت علوم و تحقیقات بوده و با همکاری سازمان برنامه و بودجه اعتبارات مناسبی به این حوزه اختصاص یافته است.
قائم مقام معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری از افزایش 70 درصدی اعتبارات پارک های علم و فناوری در سال جاری خبر داد و گفت: با توجه به افزایش 13 درصدی اعتبارات کشور افزایش حدود پنج برابری اعتبارت این نهاد ها نشان از توجه ویژه وزارت علوم به این حوزه است.
ایشان با یادآوری فعالیت 43 پارک علم و فناوری دارای مجوز در سطح کشور افزود: اکنون یک پارک علم و فناوری در تمامی استان های کشور به فعالیت های علمی و تحقیقاتی اشتغال دارد و علاوه بر این پارک ها 9 پارک دانشگاهی و چند پارک وابسته به دستگاه های اجرایی در این حوزه ها فعال هستند.
وی ادامه داد: اکنون سه هزار و 900 شرکت دانش بنیان دارای مجوز از کارگروه معاونت علمی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در سطح کشور فعالیت دارند که یک هزار و 300 واحد این شرکت ها در پارک های علم و فناوری مستقر هستند.
قائم مقام معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری خاطر نشان کرد: علاوه بر این شرکت های مجوز دار 6 هزار شرکت دانش بنیان نیز در پارک های علم و فناوری مستقر هستند.
کشمیری گفت: 55 هزار مقاله علمی و پژوهشی کشور سال گذشته در مجله های علمی معتبر جهان به چاپ رسیده است که این مقاله ها توسط دانشجویان تحصیلات تکمیلی مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری و مزاکر وابسته به دانشگاه ها انجام شده است.
وی از کسب رتبه نخست کشور در حوزه پژوهش، نشر مقاله های علمی، برخورداری از دانشمندان برتر در سطح منطقه خبر داد و افزود: در سند 20 ساله کشور، رتبه نخست پژوهش در منطقه پیش بینی شده که اکنون با تلاش دانشمندان و پژوهشگران ایرانی این رتبه به دست آمده است.
وی ادامه داد  نیاز است همزمان با کسب رتبه های مناسب منطقه ای در زمینه فعالیت های پژوهشی در زمینه توسعه نوآوری و اقتصادی کردن دستاوردهای پژوهشی نیز تلاش های بیشتری صورت گرفته و جایگاه کشور در این زمینه نیز افزایش یابد.
در حاشیه این مراسم تفاهم نامه همکاری ما بین بوریس کریستوفک مدیر بخش تحقیقاتی موزه تاریخی طبیعی لیوبلیانا اسلوونی و رئیس دانشگاه اراک منعقد گردید. این تفاهم نامه در راستای انجام فعالیت های تحقیقاتی و همکاری های علمی بین دانشگاه اراک و موزه تاریخ طبیعی و موسسه تحقیقاتی لیوبلیانا اسلوونی به عنوان تنها موسسه تحقیقاتی تاریخ طبیعی این کشور، امضا شده است.

پرفسور بوریس کریستوفک در حاشیه مراسم و در مصاحبه با خبرنگاران افزود: مقاله هایی که از جمهوری اسلامی ایران در مجله های معتبر جهانی به چاپ می رسد نشان دهنده جهش علمی این کشور بوده و در آینده شاهد جایگاه علمی بسیار بالای ایران هستیم.
وی ادامه داد: در گذشته نیز ارتباط ها و همکاری های علمی بین ایران و اسلوونی وجود داشته و امضا این تفاهم نامه ها نقش مهمی در افزایش هرچه بیشتر این همکاری ها به همراه دارد.
مدیر بخش تحقیقاتی موزه تاریخی طبیعی لیوبلیانا اسلوونی گفت: با توجه به تحریم امکان کمک مالی به انجام فعالیت های پژوهشی در ایران وجود ندارد ولی آمادگی هرگونه همکاری علمی با این کشور وجود دارد.
کریستوفک افزود: اکنون زمینه پیش نویس تفاهم نامه بین دانشگاه اراک و ماریبوراسلوونی تهیه شده که بر اساس این تفاهم نامه زمینه تبادل استاد، دانشجو و طرح های تحقیقاتی بین این دانشگاه ها فراهم می شود.

در پایان مراسم از پژوهشگران برتر استان تقدیر شد.

جهت مشاهده لیست پژوهشگران برتر استان در سال 1397 اینجا کلیک نمایید.

آدرس کوتاه :