برگزاری دومین همایش بنیاد مردمی حامی توسعه دانشگاه اراک

برگزاری دومین همایش بنیاد مردمی حامی توسعه دانشگاه اراک

دومین همایش بنیاد مردمی حامی توسعه

به گزارش روابط عمومی دانشگاه اراک؛ دومین همایش بنیاد مردمی حامی توسعه روز پنجشنبه 14 تیرماه در سالن علم الهدی دانشکده فنی و مهندسی با حضور خیرین استان، سعید فرخی معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری، دکتر علی اکبر کریمی و مهندسی سید مهدی مقدسی نمایندگان محترم شهر اراک در مجلس شورای اسلامی برگزار گردید.

دکتر سعید حمیدی روز پنجشنبه در دومین همایش بنیاد مردمی حامی توسعه دانشگاه اراک، افزود: کشوردر عرصه اقتصادی، زیست محیطی، کمبود منابع آبی و موضوعات اجتماعی با مسائلی مواجه است که گره گشایی از این مشکلات و پاسخ به نیازهای جامعه در گرو مشارکت اصحاب اندیشه و علم در کانون های دانشگاهی و پژوهشی است.
وی اظهارداشت: چهار پژوهشکده دانشگاه اراک در بخش های مختلف فعالیت پژوهشی دارندکه سویه فعالیت های این مراکز بر تولید پژوهش های کاربردی است.
رئیس دانشگاه اراک گفت: کمبود برخی تجهیزات آزمایشگاهی و کارگاهی از چالش های جدی دانشگاه اراک است و نیروهای کارآمد دانشگاهی برای اثرگذاری علوم نظری باید از خدمات مراکز تحقیقاتی بهره مند شوند.
دکتر حمیدی افزود: کمبود امکانات خوابگاهی به ویژه برای دانشجویان دختران دانشگاه اراک از مشکلاتی است که باید پیش از سال تحصیلی جدید حل شود چرا که با امکانات فعلی حضور 6 دانشجو در یک اتاق کیفیت آموزشی را تحت تاثیر قرار می دهد.
وی اظهار داشت: 2 هزار و 800 مرکز آموزش عالی در کشور دایر است که 170 واحد با بودجه مستقیم دولت اداره می شود و بودجه محدود توان رسیدگی مطلوب به این حوزه را نمی دهد.
ایشان اظهار نمودند: برای بالندگی مراکز دانشگاهی باید حمایت های مردمی در کنار دولت تعریف شود در غیر این صورت توسعه پایدار محقق نخواهد شد.
دکتر حمیدی افزود: ارتباط دانشگاه با حوزه صنعت و کشاورزی ماموریت جدید دانشگاه اراک است تا با همکاری شرکت های فناوری و مراکز رشد در راستای اهداف آموزش عالی قدم بردارد.
وی اظهار داشت: دانشگاه اراک 14 شرکت دانش بنیان دارد که در بخش های مختلف قراردادهایی را منعقد کرده است.

در ادامه سعید فرخی، معاون اقتصادی استاندار مرکزی بیان نمود: تصور من این است که زمینه های مختلف برای اینکه مردم به کارهای خیر از نذورات گرفته تا آزادسازی زندانیان ترغیب شوند زیاد است.

وی افزود: اینکه چرا خیرین نسبتا کمی به سمت دانشگاه می آیند به این جهت است که خود زنی در محیط دانشگاه بسیار زیاد است. در حالی که علم و دانشی که در کشور جاری است از همین دانشگاه ها به وجود آمده است.

وی اظهار کرد: ایرانیانی که در دانشگاه های بزرگ جهان تدریس می کنند و مایه افتخار ما هستند، از همین دانشگاه ها برخاسته اند.

معاون اقتصادی استاندار مرکزی همچین خاطرنشان کرد: قطعا خیرین هم به اثربخشی کارهایشان توجه می کنند و شاید تصور کنند که اثربخشی کارهایشان در جاهای دیگر بیشتر است .

وی در خصوص ارتباط صنعت با دانشگاه نیزاظهار نمود: ما مدعی هستیم که فاصله زیادی بین دانشگاه و صنعت وجود دارد، باید دید اگر واقعا آنقدر فاصله وجود دارد، چه اقداماتی کردیم که این فاصله کم شود.

معاون استاندار مرکزی در بخش دیگری از سخنانش خاطرنشان کرد: روش های مختلفی در رابطه با بحث مشارکت در کشور وجود دارد در حالی که قبلا فقط روش مشارکت مدنی در ذهن مان وجود داشت ولی الان روش های مختلف وجود دارند

سپس میزگردی با حضور مسئولان استانی با عنوان سرمایه گذاری با هدف توسعه دانشگاه اراک در حاشیه این برنامه برگزار شد.

در پایان مراسم ساختمان اداره کل آموزش و آزمایشگاه مرکزی دانشگاه اراک با منابع اعتباری 17 میلیارد و 500 میلیون ریال بهره برداری شد که بخشی از این سرمایه از محل اعتبارات دانشگاه و بقیه با مشارکت خیرین تامین شده است.

 

آدرس کوتاه :