اخبار و دستاورد ها

آرشیو خبرها

برگزاری مراسم افتتاحیه گروه فرش

برگزاری مراسم افتتاحیه گروه فرش

به گزارش روابط عمومی دانشگاه اراک؛ مراسم افتتاحیه گروه فرش در روز دوشنبه مورخ 8 آبان ماه ساعت 10 در سالن علم الهدی واقع در دانشکده فنی مهندسی برگزار گردید.

این مراسم با حضور هیأت رئیسه دانشگاه اراک و مسئولین سازمان های صنعت، معدن و تجارت استان مرکزی، میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان مرکزی، اتاق اصناف استان مرکزی، شرکت شهرک های صنعتی استان مرکزی و اساتید و فرهیختگان فرش استان مرکزی و کشور برگزار گردید.

در آغاز مراسم دکتر حمیدی، ریاست محترم دانشگاه ضمن عرض تبریک به مناسبت افتتاحیه این گروه بیان نمودند: با توجه به موافقت های وزارت علوم، تحقیقات و فناوری برای ایجاد دانشکده هنر و راه اندازی رشته کارشناسی فرش بافی در دانشگاه اراک، از مهر ماه امسال در این رشته دانشجو پذیرش شده است. وی در  ادامه افزود: امید داریم با راه اندازی رشته فرش در دانشگاه اراک از طریق استان، تولید فرش در  به سمت رونق و توسعه پیش رود.

سپس حجت الاسلام والمسلمین دکتر حسینی مطلق، رئیس دفتر نهاد مقام معظم رهبری، ضمن عرض خیر مقدم خدمت حضار  با ابراز خرسندی از آغاز به کار رشته فرش و گروه هنر در دانشگاه، یکی از راه های برون رفت از تحریم های اقتصادی را توجه به این استعداد دانستند.

در ادامه مراسم مستند "دست ساخته ها" با موضوع نقشه ی فرش ساخته ی آقای دکتر سعید شاه حسینی از اعضای هیأت علمی دانشگاه اراک پخش شد.

سپس ابراهیم حسینجانی از پیشکسوتان و فعالان در عرصه فرش بیان نمودند: خدا، وطن و عشق به فرش از الویت هایشان در زندگی است. و در ادامه از دکتر حمیدی تقدیر و تشکر نمودند.

جناب آقای مهندس اصغری معاون بازرگانی داخلی سازمان صنعت و معدن و تجارت استان مرکزی، به سهم ایران در جایگاه صادراتی فرش دستبافت اشاره نمودند.

همچنین جناب آقای ژوله پژوهشگر و استاد برجسته فرش کشور در این مراسم اظهار کرد: فرش ایران همچون نگینی در بین فرش سایر کشورها می درخشد و بدلیل تنوع زیاد در طرح و رنگ فرش ایران محبوبیت خاصی در جهان پیدا کرده است و از راه اندازی مقطع کارشناسی رشته فرش ابراز خرسندی نمودند. در ادامه ایشان توجه به بومی سازی در حوزه آموزش فرش دستباف در دانشگاه و هدایت استعدادهای برتر این رشته را در پیشبرد اهداف آموزشی دانستند.

در ادامه جناب آقای دکتر کریمی معاون اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان مرکزی، از آغاز به کار رشته فرش در دانشگاه اراک ابراز خوشحالی کردند و رشته ی فرش را از ضروری ترین رشته هایی که باید در الویت قرار می گرفت دانست.

در پایان مراسم نیز جناب آقای استاد آستانه اظهار داشتند: هنر فرش هنری بی انتهاست و افزودند باید از افرادی که در این زمینه تجربه ی بسیاری دارند استفاده کرد.

 


دانشکده ها

ویدیو ها