برگزاری نشست هم اندیشی بررسی هوای کلان شهر اراک با حضور منتخبین مردم در مجلس شورای اسلامی/تاکید بر برگزاری رویداد حل مسائله آلودگی هوای اراک

برگزاری نشست هم اندیشی بررسی هوای کلان شهر اراک با حضور منتخبین مردم در مجلس شورای اسلامی/تاکید بر برگزاری رویداد حل مسائله آلودگی هوای اراک

نشست هم اندیشی بررسی هوای کلان شهر اراک با حضور دکتر جمالیان و دکتر ابراهیمی نمایندگان  مردم اراک خنداب و کمیجان در مجلس شورای اسلامی، رییس  شورای کلانشهر اراک، مدیر کل حفاظت محیط زیست استان و دکتر ذوالفقاری رئیس دانشگاه اراک برگزار شد.
به گزارش روابط عمومی دانشگاه اراک در این نشست که با همت انجمن علمی و مهندسی محیط زیست و پژوهشکده علوم محیطی برگزار شد کیفیت هوای کلان شهر اراک ،چالش های  آن مورد بررسی قرار گرفت.
در این نشست دکتر ذوالفقاری رئیس دانشگاه اراک ضمن تبریک به نمایندگان منتخب مردم استان گفت: شرکت نمایندگان محترم مجلس در این نشست نشان دهنده دغدغه و احساس تکلیف آن ها نسبت به موضوع آلودگی هوای شهر اراک است و این موضوع بسیار ارزشمند است.
دکتر ذوالفقاری ادامه داد: موضوع آلودگی هوا یک مسئله مهم و چند وجهی است و دانشجویان به این موضوع جسورانه نگاه می کنند و تا حصول نتیجه پای کار هستند.
وی تصریح کرد : در موضوع آلودگی هوا دانشجویان و مسئولین می بایست در قالب یک رویداد در کنار هم قرار گیرند تا راهکار های قابل اجرا بدست بیاید.
 دکتر محمد جمالیان نماینده مردم اراک خنداب و کمیجان نیز در این نشست با اشاره به اهمیت موضوع آلودگی هوای اراک گفت: تا زمانی که آلاینده های شهر شناخته نشوند و سهم هر صنعت ار آن آلاینده ها مشخص نشود نمی توان برای آن راهکار ارایه دادو در جهت رفع آن تلاش کرد.وی ادامه داد: محور توسعه شهری مسئولین اجرایی،صنعت و تولید و دانشگاه هستند که متاسفانه این سه ضلع در شهر اراک همراه هم نبودند ، اما خوشبختانه حضور اعضای شورای شهر ،محیط زیست،ریاست دانشگاه اراک و دانشجویان در این نشست پیام بزرگی است که نشان می دهد یک عزم جدی برای کاهش آلودگی هوا صورت گرفته است.
دکتر جمالیان با اشاره به اهمیت جایگاه دانشجویان در جامعه و نقش پر رنگ آن ها گفت: یکی از گروه هایی که در این حوزه وظیفه مهم مطالبه گری و ارائه راهکار دارند دانشجویان هستند و خوشبختانه این بستر فراهم شده تا دانشجویان در کنار مسئولین اجرایی قرار بگیرند و در جهت رفع مشکلات به آنها کمک کنند.
در ادامه دکتر ابراهیم دیگر نماینده مردم اراک خنداب و کمیجان در مجلی شورای اسلامی با اشاره به مازوت سوزی نیروگاه شازند گفت:سوخت نیروگاه شازند قابل تغییر است و راه کار آن این است که از مازوت کم سولفور استفاده کنند.

وی گفت: مجموعه خروجی نیروگاه شازند نیازمند مدیریت صحیح و فیلتر گذاری است. این کار سخت می بایست انجام شود زیرا حیات و سلامت مردم در اولویت است.

دکتر ابراهیمی در بخش دیگر از سخنان خود به تالاب میقان و اهمیت آن اشاره کرد و افزود: این تالاب یک ذخیره طبیعی و بین المللی است و مدیریت محیط زیست ،منابع طبیعی و آب استان باید یک طرح جامع و اصولی در خصوص برداشت اصولی از این ذخیره طبیعی ارائه دهند.

وی در پایان گفت:  فضای سبز یکی از موضوعات اساسی است که در جهت کاهش آلودگی هوا موثراست و توسعه فضای سبز بهترین راهکار برای کاهش آلودگی هوا است.