برگزاری هشتمین اجلاس معاونین پژوهشی دانشگاه های منطقه 4 کشور

با حضور مدیر کل دفتر حمایت و پشتیبانی امور پژوهشی و فناوری وزارت علوم برگزار گردید:

برگزاری هشتمین اجلاس معاونین پژوهشی دانشگاه های منطقه 4 کشور

به گزارش روابط عمومی دانشگاه اراک؛ هشتمین اجلاس معاونین پژوهشی دانشگاههای منطقه 4 کشور با حضور دکتر نیسی مدیر کل دفتر حمایت و پشتیبانی امور پژوهشی و فناوری وزارت علوم روز 12 تیرماه در دانشگاه اراک برگزار گردید.

در ابتدا دکتر حمیدی رئیس دانشگاه اراک ضمن خیر مقدم به حضار بیان نمود: باید عموم مردم اثر گذاری دانشگاهها در جامعه را حس نمایند.

ویدر دامه بر لزوم حمایت بیشتر معاونت پژوهشی از طرح های پژوهشی دانشگاهها تاکید نمود.در ادامه دکتر نیسی با  بیان اینکه ادبیات حمایتی وزارت علوم در حال تغییر است، گفت: وزارت علوم قصد دارد به جای صرفا خرید تجهیزات برای دانشگاه ها، حمایت‌های خود را کاربردی‌تر کند و در جریان این حمایت ها به سمت حل مشکلات کشور حرکت کند.    

 دکتر عبدالساده نیسی در هشتمین اجلاس معاونین پژوهشی دانشگاه‌های منطقه چهار کشور که در دانشگاه اراک برگزار شد، افزود: وزارت علوم از برگزاری چنین اجلاس‌هایی بسیار حمایت می‌کند و برای وزارت علوم بسیار مهم است که مناطق همکاری درونی خود را افزایش دهند، تصمیماتی که مناطق مختلف در حوزه پژوهش اتخاد کنند در وزارت علوم مورد استفاده قرار خواهد گرفت.

وی گفت: معاونین پژوهشی مناطق در تعامل با یکدیگر قادر خواهند بود که تجهیزات آزمایشگاهی خود را با یکدیگر به اشتراک بگذارند، درباره موضوعات موازی همفکری کنند و توان خود را برای حل مشکلات افزایش دهند، لذا بحث مناطق بحث بسیار مهمی است که در وزارت علوم دنبال خواهد شد. 

نیسی همچنین عنوان کرد: در قانون یک سری ظرفیت‌ها برای حمایت از پروژه‌های پژوهشی دانشگاه‌ها پیش‌بینی شده است. در بودجه امسال نیز ظرفیت‌هایی جهت کمک به تجهیز آزمایشگاه‌ها و حمایت از پژوهش وجود دارد. از جمله اینکه به وزارت علوم اجازه داده شده است در این خصوص از یک میلیارد دلار فاینانس استفاده کند، به این شکل که اگر دانشگاهی بتواند با یک بانک خارجی به توافق برسد و فاینانس جذب کند، با طی یک فرایند قانونی می تواند آن فاینانس را استفاده کند، این برنامه توسط وزارت علوم در حال اجراست.

وی با بیان اینکه ما در جهت برطرف کردن مشکلات کشور از تمامی مناطق کشور پروپوزال‌هایی در قالب ارائه راه حل‌ دریافت کرده ایم، افزود: بسیاری از دانشگاه‌ها پورپوزال‌های خود را به مراحل خوبی رسانده‌اند و تاکنون 25 پروژه پیشنهادی دانشگاه‌ها تایید شده است که بالغ بر یک میلیارد و چهارصد میلیون دلار اعتبار لازم دارد. 

دکتر نیسی در معرفی برخی از پرژه‌های پژوهشی موفق گفت: پروژه مقابله با ریزگردها در دانشگاه‌ شهید چمران اهواز پیشرفت خیلی خوبی داشته و حتی کشورهای منطقه نیز در این پروژه همکاری می‌کنند. همچنین بحث پساب و تصفیه فاضلاب در تبریز مورد مطالعه قرار دارد که بسیار مهم است. مطالعه آلاینده‌های صنعتی در دانشگاه صنعتی اصفهان هم یکی دیگر از تحقیقات مهم در حال انجام در کشور است. 

نیسی با تاکید بر اینکه اساتید برنامه تحقیقاتی مدون داشته باشند و کاربرد و اهداف پروژه خود را تعریف کرده باشند خاطرنشان کرد: بحث توزیع پول در این حوزه مطرح نیست، بحث رعایت استانداردها مطرح است. 

نیسی ادامه داد: یکی از بانک‌هایی که انتظار همکاری آن با دانشگاه‌های کشور را داریم، بانک توسعه اسلامی است. البته این مشکل وجود دارد که این بانک به یک کشور بیشتر از دویست میلیون دلار کمک نمی‌کند و ما پروژه‌هایی را در دانشگاه‌ها داریم که به تنهایی بیش از 100 میلیون دلار اعتبار نیاز دارند. 

نیسی با بیان اینکه اگر پروپوزال خوبی به دست ما برسد حتما در اولویت قرار داده و حمایت می‌کنیم، افزود: به دانشگاه‌های منطقه چهار پیشنهاد کرد که یک آزمایشگاه مرکزی منطقه‌ای در جهت حل مشکلات موجود در منطقه چهار ایجاد کنند. 

نیسی در ادامه از در نظر گرفته شدن 40 میلیون یورو از محل اعتبارات صندوق توسعه ملی در راستای تجهیز آزمایشگاه‌ها خبر داد و گفت: این مبلغ صرف تجهیز و ساخت آزمایشگاه‌های مرکزی و حمایت از پتانسیل‌های داخلی ساخت تجهیزات در قالب خرید تجهیزات ساخت داخل می شود. هچنین قصد داریم در تجهیز آزمایشگاه‌های کم برخوردار مشارکت کنیم. 

وی در پاسخ به انتقاد برخی حاضرین در جلسه نسبت به اخذ تعداد زیادی از تصمیمات به صورت لحظه‌ای و غیرقابل انتظار، گفت: این انتقاد را تا حدودی می‌پذیرم. در واقع وزارت علوم خیلی اوقات در جریان امور قرار نمی گیرد و بعضا تصمیماتی بدون اطلاع وزارتخانه اتخاذ می شود. این امر در بسیاری از موارد باعث به وجود آمدن موازی کاری و سردرگمی دانشگاه‌ها و پژوهشگران می شود. 

 

آدرس کوتاه :