تازه های نشر دانشگاه اراک (بهار و تابستان 1401)

تازه های نشر دانشگاه اراک (بهار و تابستان 1401)

با تشکر از زحمات تمام اساتید گرامی که در این دوره آثار خود را به انتشارات دانشگاه اراک ارسال کردند و همچنین قدردانی از اساتیدی که داوری این آثار را پذیرفتند، فهرست آثار پذیرفته‌شده و منتشرشده توسط انتشارات دانشگاه اراک در بهار و تابستان سال 1401 معرفی می‌گردد:

1- شکل‌دهی کلوئیدی فلزها و سرامیک‌های مهندسی (تألیف دکتر ابوالفضل براتی، دانشکده فنی و مهندسی)

2- مقدمه‌ای بر اقتصاد خرد (نظریه‌ها و کاربردها) (گردآوری دکتر سعید سلیمانی، دانشکده علوم اداری و اقتصاد)

3- خواص و انتقال محصولات کشاورزی (گردآوری و ترجمه دکتر عبداله ایمان‌مهر، دانشکده کشاورزی و محیط‌زیست)

4- آسیب‌پژوهی فهم حدیث (تألیف دکتر علی حسن‌بیگی، دانشکده علوم انسانی)

5- نانوفناوری در رشد و متابولیسم گیاه (تصنیف دکتر منصور قربانپور، دانشکده کشاورزی و محیط‌زیست)

6- آنتی‌اکسیدان‌ها در آندرولوژی نشخوارکنندگان (تصنیف دکتر مهدی خدایی‌مطلق، دانشکده کشاورزی و محیط‌زیست)

7- یافته‌های نوین پروتئین در تغذیه دام (تصنیف دکتر مهدی کاظمی بن‌چناری، دانشکده کشاورزی و محیط‌زیست)

8- راه‌اندازی کسب و کار به زبان ساده (ترجمه دکتر احسان منصوری و مهندس عطیه کریمی، دانشکده فنی و مهندسی)

9- مدلسازی عددی جریان‌های دوفازی (تألیف دکتر حامد صفی‌خانی و دکتر سمیه داودآبادی فراهانی، دانشکده فنی و مهندسی)

10- کنتورهای آب (گردآوری و ترجمه: دکتر محمدرضا وصالی ناصح و دکتر حامد صفی‌خانی، دانشکده فنی و مهندسی)

11- پرورش و تولیدمثل عروس هلندی (تألیف دکتر مهدی خدایی‌مطلق و مهندس سبحان آکریم‌علمدار، دانشکده کشاورزی و محیط‌زیست)

12- ترکیبیات کاربردی با حل مسئله (ترجمه دکتر علی‌محمد نظری و عرفان ستوده، دانشکده علوم پایه).

علاقمندان به مطالعه این کتاب‌ها می‌توانند از روش‌های زیر برای خرید اقدام نمایند:

  • برای خرید اینترنتی نسخه کاغذی به سایت انتشارات دانشگاه اراک به آدرس https://press.araku.ac.ir مراجعه نمایید.
  • برای خرید حضوری نسخه کاغذی به نمایشگاه و فروشگاه دائمی انتشارات دانشگاه اراک واقع در طبقه همکف ساختمان کتابخانه مرکزی مراجعه نمایید.
  • برای خرید نسخه الکترونیکی با تخفیف 50 درصد به اپلیکیشن فیدیبو مراجعه نمایید.

1- عنوان کتاب: شکل‌دهی کلوئیدی فلزها و سرامیک‌های مهندسی

نوع اثر: تألیف

نویسنده: دکتر ابوالفضل براتی

تاریخ انتشار: بهار 1401

تعداد صفحات: 239 صفحه

در این کتاب که در 7 فصل تألیف شده است، جناب آقای دکتر براتی از اعضای هیات علمی دانشکده فنی و مهندسی دانشگاه اراک جنبه‌های مختلف شکل‌دهی کلوئیدی پودرهای فلزی و سرامیکی را بررسی کرده‌اند و کاربردها و جزئیات مهندسی به کمک اشکال و تصاویر با تکیه بر اصول کلی شکل‌دهی متالورژی پودر را مطالعه کرده‌اند. این کتاب برای دانشجویان مقاطع کارشناسی ‌ارشد و دکتری رشته‌های مهندسی پلیمر، مواد و شیمی نگارش شده و مباحث آن می‌تواند در شکل‌دهی پیشرفته پلیمرها، کامپوزیت‌ها، متالورژی پودر پیشرفته به‌عنوان کتاب کمک‌درسی تدریس ‌شود.

2- عنوان کتاب: مقدمه‌ای بر اقتصاد خرد (نظریه‌ها و کاربردها)

نوع اثر: تدوین و گردآوری

نویسنده: دکتر سعید سلیمانی

تاریخ انتشار: بهار 1401

تعداد صفحات: 200 صفحه

در این کتاب که توسط آقای دکتر سعید سلیمانی از اعضای هیأت علمی دانشکده علوم اداری و اقتصاد دانشگاه اراک به رشته تحریر درآمده است، مباحث مرتبط با علم اقتصاد خرد به‌صورت شیوا و روان و متفاوت از بسیاری از کتاب‌های موجود در بازار تدوین شده است. کتاب حاضر که در 6 فصل تدوین شده است برای بسیاری از دانشجویان کارشناسی رشته اقتصاد و سایر رشته‌های مرتبط همانند مدیریت و حسابداری نیز مفید و قابل‌کاربرد است. این کتاب با استفاده از مثال‌های کاربردی از مباحث ریاضیات و حل مسائل بهینه‌سازی ریاضی به خوبی استفاده کرده و مهارت دانشجویان را بهبود می‌بخشد. بیشتر مثال‌های کتاب از مسائل روزمره جامعه است که دانشجویان را با کاربرد تئوری‌های علم اقتصاد در زندگی روزمره آشنا می‌کند.

3- عنوان کتاب: خواص و انتقال محصولات کشاورزی

نوع اثر: گردآوری و ترجمه

نویسنده و مترجم: دکتر عبداله ایمان‌مهر

تاریخ انتشار: بهار 1401

تعداد صفحات: 163 صفحه

در این کتاب که توسط آقای دکتر عبداله ایمان‌مهر از اعضای هیأت علمی دانشکده کشاورزی و محیط زیست دانشگاه اراک گردآوری و ترجمه شده است، برخی از خواص فیزیکی محصولات کشاورزی نظیر اندازه، شکل، حجم، سطح، چگالی، تخلخل و خواص مکانیکی دانه‌ها که در بسیاری از مسائل مربوط به طراحی ماشین‌های ویژه کشاورزی یا تجزیه و تحلیل رفتار محصولات در عملیات مخلتف به‌کار می‌روند، توصیف شده است. این کتاب در 4 فصل گردآوری شده است مقدمه‌ای برای معرفی طیف گسترده‌ای از انواع نقاله‌ها و روش‌های کاربردی آنها است و مروری کلی درباره انواع اصلی نقاله‌ها را ارائه می‌دهد.

4- عنوان کتاب: آسیب‌پژوهی فهم حدیث

نوع اثر: تألیف

نویسنده: دکتر علی حسن‌بیگی

تاریخ انتشار: بهار 1401

تعداد صفحات: 235 صفحه

در این کتاب مبحث آسیب‌شناسی فهم حدیث توسط آقای دکتر علی حسن‌بیگی از اعضای هیات علمی گروه الهیات دانشگاه اراک در 3 فصل بررسی شده است. در توضیح این کتاب می‌توان گفت که اگر از یک دوره نود ساله ممنوعیت نقل و تدوین حدیث که از سوی حاکمیت پس از پیامبر(ص) صورت گرفت صرف‌نظر کنیم، حدیث به‌دلیل حکایتگری از سنّت معصوم (ع) جایگاه مهمی در میان مسلمانان دارد. بر این اساس از همان سده نخستین صدر اسلام، بر نقل، فهم و درایت حدیث تأکید شده است؛ چنین است که عالمان حدیث در این مدت مدید تلاش کرده‌اند تا با ارائه قواعد فهم متن، فرایند فهم متن را روشمندانه سامان دهند اما با این همه تلاش، فهم حدیث در این مدت دچار آسیب‌ها و موانعی شد که در صورت غفلت از آن‌ها خطر فهم غلط یا همان تفسیر به رأی، فقه الحدیث را تهدید می‌کند. از سوی دیگر بی‌توجهی به آسیب‌ها و برداشت‌های غلط از احادیث، باورهای مردم را دچار آسیب می‌کند. گرچه در کتاب‌های فقهی و شرح حدیث به برخی از آسیب‌ها اشاره شده است. همچنین در دانش «درایة الحدیث» نیز تعدادی از آسیب‌ها از قبیل تصحیف، تحریف، ادراج و...، ذکر شده؛ ولی به دلیل نو بودن عنوان «آسیب‌شناسی» هنوز مباحث این رشته از مطالعات، به‌صورت منسجم ارائه نشده است.

5- عنوان کتاب: نانوفناوری در رشد و متابولیسم گیاه

نوع اثر: تصنیف

نویسنده: دکتر منصور قربانپور

تاریخ انتشار: بهار 1401

تعداد صفحات: 300 صفحه

کتاب حاضر حاصل بیش از یک دهه تلاش آقای دکتر منصور قربانپور از اعضای هیات علمی دانشکده کشاورزی و محیط‌زیست دانشگاه اراک در زمینه نقش نانوفناوری و تاثیر انواع مختلف نانوذرات در فرآیندهای رشد و متابولیسم گیاهان است. در این کتاب سعی شده است از جدیدترین نتایج و گزارش‌های سایر محققان در موضوعات مرتبط بهره لازم برده شود تا بتوان مجموعه‌ای ارزنده در این زمینه ارایه داد. با عنایت به موارد فوق، موضوعات کتاب در 10 فصل مختلف تدوین شده است که به تمامی جنبه‌های تاثیر نانوذرات در زندگی گیاه (شامل جذب و انتقال نانوذرات در سلول و بافت، نانوپرایمینگ و جوانه‌زنی بذر، واکنش‌های رشد و نمو، روابط آبی و تغذیه مواد معدنی، وضعیت فتوسنتز و رنگیزه‌های فتوسنتزی، الگوی تغییر گونه‌های فعال اکسیژن و سیستم دفاعی آنتی اکسیدان، تولید متابولیت‌های اولیه و ثانویه، کشت‌های درون شیشه‌ای و تنش‌های محیطی) می‌پردازد. این کتاب می‌تواند برای علاقمندان به نانوفناوری در علوم گیاهی و دانشجویان رشته‌های کشاورزی و محیط‌زیست در مقاطع مختلف (کارشناسی تا دکتری) مورد استفاده قرار گیرد. لیکن، دانش کافی از اصول و مبانی فیزیولوژی و بیوشیمی گیاهی پیش نیاز مطالعه برخی مباحث این کتاب می‌باشد.

6- عنوان کتاب: آنتی‌اکسیدان‌ها در آندرولوژی نشخوارکنندگان

نوع اثر: تصنیف

نویسنده: دکتر مهدی خدایی‌مطلق

تاریخ انتشار: تابستان 1401

تعداد صفحات: 184 صفحه

کتاب حاضر حاصل سال‌ها تحقیق آقای دکتر مهدی خدایی مطلق از اعضای هیات علمی دانشکده کشاورزی و محیط‌زیست دانشگاه اراک در خصوص اهمیت آنتی‌اکسیدان‌ها در صنعت دامپروری است. آنتی‌اکسیدان‌ها موادی هستند که امروزه در صنایع غذایی، دامپروری و.. بسیار مورد توجه قرار گرفته است. این مواد در صنایع غذایی به‌عنوان نگهدارنده و مانع اکسید شدن مورد استفاده قرار می‌گیرند و در صنعت دام و طیور نیز از این مواد در صنایع غذایی و صنعت دام و طیور به عنوان مانع اکسیده شدن و نگهدارنده خوراک استفاده می‌شود. با توجه به اهمیت آنتی‌اکسیدان‌ها این کتاب با هدف بررسی برخی از آنتی‌اکسیدان‌های مهم و مؤثر در محیط رقیق‌کننده اسپرم نشخوارکنندگان و در 10 فصل به رشته تحریر درآمده است.

7- عنوان کتاب: یافته‌های نوین پروتئین در تغذیه دام (از پژوهش تا متوازن‌کردن در جیره)

نوع اثر: تصنیف

نویسنده: دکتر مهدی کاظمی بن‌چناری

تاریخ انتشار: تابستان 1401

تعداد صفحات: 350 صفحه

در این کتاب آخرین یافته‌ها در خصوص نقش پروتئین در تغذیه دام توسط آقای دکتر مهدی کاظمی بن‌چناری از اعضای هیات علمی دانشکده کشاورزی و محیط‌زیست دانشگاه اراک در 2 بخش و 12 فصل به رشته تحریر درآمده است. پروتئین به‌عنوان گران‌ترین ماده مغذی جیره نشخوارکنندگان تأثیر ویژه‌ای از نقطه نظر اقتصادی بر بازدهی گله‌ها دارد. تاکنون کتب ارزشمندی در مورد تغذیه پروتئین در نشخوارکنندگان ترجمه شده است و یا این‌که فصول برخی از کتاب‌های تألیف شده نیز به تغذیه پروتئین در نشخوارکنندگان اختصاص یافته است. اما به‌نظر می‌رسد نیاز به منبعی وجود دارد که یافته‌های به روز را گزارش نماید و همچنین ارتباط بین یافته‌های به‌دست آمده در بخش علمی را با شرایط جیره‌نویسی در گله ایجاد نماید. با استفاده کردن از این منبع قابلیت بیش‌تری برای متخصصان جیره‌نویسی وجود دارد که با آگاهی از ماهیت پروتئین اقلام مواد خوراکی، نرخ تجزیه‌پذیری شکمبه‌ای پروتئین، قابلیت هضم پروتئین عبوری در روده باریک و در نهایت تأثیر بر سلامت، تولید و باروری حیوان فرمولاسیون دقیق‌تری از منابع پروتئینی در جیره انجام دهند.

8- عنوان کتاب: راه‌اندازی کسب و کار به زبان ساده

نوع اثر: ترجمه

مترجمان: دکتر احسان منصوری- مهندس عطیه کریمی

تاریخ انتشار: تابستان 1401

تعداد صفحات: 262 صفحه

در این کتاب اصول راه‌اندازی کسب و کار شامل شروع و زمینه سازی برای کسب و کار، ایجاد طرح و تأمین مالی، تداوم و پایداری در کسب و کار و ... را به زبانی ساده و شیوا توسط آقای دکتر احسان منصوری از دانشکده فنی و مهندسی دانشگاه اراک و خانم مهندس عطیه کریمی ترجمه شده است. این کتاب برای افرادی که قصد شروع کسب و کار را دارند یا درصدد آگاهی از آینده خود در دنیای کسب و کار هستند بسیار مناسب است. این کتاب به عنوان منبعی برای دستیابی به موفقیت مالی و شخصی و هر آنچه که در شرایط اقتصادی موردتوجه است به‌شمار می‌رود.

9- عنوان کتاب: مدلسازی عددی جریان‌های دوفازی (مرجع کامل مدلسازی عددی پدیده‌های مختلف دوفازی و چندفازی در نرم‌افزارهای تجاری)

نوع اثر: تألیف

نویسندگان: دکتر حامد صفی‌خانی و دکتر سمیه داودآبادی فراهانی

تاریخ انتشار: تابستان 1401

تعداد صفحات: 282 صفحه

در کتاب حاضر آقای دکتر حامد صفی‌خانی از اعضای هیات علمی دانشکده فنی مهندسی دانشگاه اراک و خانم دکتر سمیه داودآبادی فراهانی از دانشکده مهندسی مکانیک دانشگاه صنعتی اراک، تجربیات سال‌های اخیر خود را در زمینه‌های مختلف مرتبط با دینامیک سیالات محاسباتی (CFD) و به ویژه مباحث مرتبط با جریان‌های دوفازی در صنایع مختلفی همانند صنایع نفت و گاز، ریخته‌گری، مهندسی پزشکی، مبدل سازی و ... در 10 فصل به رشته تحریر درآورده‌اند. تجربیات مذکور که حاصل حدود یک دهه تجربه صنعتی است، بدون تردید برای طیف‌های مختلف جامعه به ویژه دانشجویان مقاطع تحصیلات تکمیلی و صنعتگران، مفید و جذاب است و در قالب مثال‌های حل‌شده در طول کتاب به آن‌ها اشاره شده است.

10-عنوان کتاب: کنتورهای آب (مبانی کارکرد، انواع، نحوه انتخاب، مدیریت داده)

نوع اثر: گردآوری و ترجمه

گردآوری و ترجمه: دکتر محمدرضا وصالی ناصح و دکتر حامد صفی‌خانی

تاریخ انتشار: تابستان 1401

تعداد صفحات: 166 صفحه

کنتورها در انواع مختلف، مهم‌ترین وسیله اندازه‌گیری جریان آب در شبکه‌های انتقال و توزیع محسوب می‌شوند. در این کتاب که توسط آقایان دکتر محمدرضا وصالی ناصح و دکتر حامد صفی‌خانی از دانشکده فنی و مهندسی دانشگاه اراک تدوین و گردآوری شده است، جنبه‌های مختلف مهندسی و مدیریت کنتورهای آب به‌صورت جامع بررسی شده است. کتاب حاضر در راستای یک پروژه پژوهشی فی‌مابین دانشگاه اراک و شرکت آب و فاضلاب استان مرکزی با عنوان «بررسی، تعیین و تدوین مدل و مشخصات بهینه نوع کنتورهای مشترکان در شهر اراک» تدوین گردیده است.

11-عنوان کتاب: پرورش و تولیدمثل عروس هلندی

نوع اثر: تألیف

نویسندگان: دکتر مهدی خدایی‌مطلق و مهندس سبحان آکریم‌علمدار

تاریخ انتشار: تابستان 1401

تعداد صفحات: 187 صفحه

در این کتاب اصول پرورش و تولید‌مثل عروس هلندی توسط آقای دکتر مهدی خدایی مطلق از اعضای هیات علمی دانشکده کشاورزی و محیط زیست دانشگاه اراک و آقای مهندس سبحان آکریم علمدار به رشته تحریر در آمده است. در این کتاب سعی شده است تمام نکات لازم و کاربردی برای یک فرد علاقه‌مند که یک یا تعداد کمی عروس هلندی دارد به ساده‌ترین شکل ممکن بیان شود. همچنین نکات تکمیلی برای پرورش‌دهندگان انبوه این پرندگان نیز آورده شده است تا بتوانند ضمن داشتن درآمد مناسب، سلامت پرندگان را هم حفظ نمایند. نویسندگان سعی کرده‌اند جنبه کاربردی این کتاب را با مستقل کردن فصل‌ها از هم و موضوعی کردن عناوین افزایش دهند. به این صورت که مخاطبان برای مطالعه یک موضوع خاص، لازم نیست تمام بخش‌های این کتاب را مطالعه کنند، بلکه با مطالعه همان موضوع در یک فصل مجزا تمام نکات اصلی و نکات پیرامونی آن را در می‌یابند.

12-عنوان کتاب: ترکیبیات کاربردی با حل مسئله

نوع اثر: ترجمه

مترجمان: دکتر علی‌محمد نظری و عرفان ستوده

تاریخ انتشار: تابستان 1401

تعداد صفحات: 466 صفحه

کتاب حاضر توسط آقای دکتر علی‌محمد نظری از دانشکده علوم پایه دانشگاه اراک و با همکاری آقای عرفان ستوده ترجمه گردیده است و منبعی درسی در خصوص ریاضیات گسسته یا ترکیبیات به شمار می‌رود. در این کتاب که در 10 فصل سازماندهی شده است، مسائل بسیاری از اصول و قضایای اندک، استعداد تحصیلی و هوش دانشجویان را به چالش می‌کشاند و از این طریق خلاقیت آنها را شکوفا می‌سازد. این کتاب شامل موضوعاتی درباره ترکیبیات و نظریه گراف است که برای تمام دانشجویان رشته ریاضی و علوم کامپیوتر کاربردی است.

آدرس کوتاه :