تشکیل دفاتر نمایندگی دانش بنیان وزارت علوم به نمایندگی از دولت در دستگاه‌ها و سازمان های اجرایی

سرپرست دانشگاه اراک در حضور رئیس جمهور پیشنهاد داد :

تشکیل دفاتر نمایندگی دانش بنیان وزارت علوم به نمایندگی از دولت در دستگاه‌ها و سازمان های اجرایی

 

به گزارش اداره کل روابط عمومی دانشگاه اراک، دکتر مجتبی ذوالفقاری در افتتاحیه اجلاس روسای دانشگاه‌ها ، پژوهشگاه‌ها و پارک های علم و فناوری  که با حضور رئیس جمهور در دانشگاه صنعتی امیر کبیر برگزارشد؛ با گرامیداشت یاد و خاطره شهیدان رجایی و باهنر  گفت: هر چند کل دوران مدیریت این دو شهید عزیز بسیار کوتاه بود، اما عمل خالصانه و خدمت صادقانه آنان در همین مدت کوتاه موجب شد الگویی ارزشمند و ماندگار برای تمام مسئولین و مدیران نظام پدیدار گردید.

وی اظهار داشت : واقعیت آنست که همواره دانشگاه به داشتن ارتباط با جامعه و صنعت توصیه می‌شود و کمتر دیده شده صنعت و جامعه موظف به تعامل موثر با دانشگاه گردند. از این روست که در بسیاری از مواقع علی رغم پیگیری های موثر همکاران برای تلاش در تعامل بجای ورود دانشگاه به شاه مسائل صنعت و جامعه،  به مسائلی کلیشه ای، بدون دنباله و بلحاظ اهمیت در رتبه پایین مشغول شده و همواره در خصوص ارتباط با جامعه هدف مورد سوال قرار میگیرند.

ذوالفقاری گفت: شاید اگر میدان برای نخبگان دانشگاهی برای مشاهده مشکلات بمعنای واقعی باز می بود و فرد متخصص دانشگاهی بدون هیچ مانعی با مشکلات مواجه می‌شد تخته کلاس خود را به‌محل مشکل می برد و با کمک دانشجو به حل این مشکلات می پرداخت.

سرپرست دانشگاه اراک اظهار داشت:  مشکل اینجاست که جامعه هدف علی رغم بیان آغوش باز برای پذیرش بدون محدودیت نخبگان برای مشاهده مشکلات، در عمل مشکلات را در قالبهای نامناسب بصورت نامه طرح و .... ارائه می نماید حال آنکه اصل مشکل هیچگاه از طریق نوشته یا بیان قابل انتقال نیست و باید برای درک مشکل در فضای مشکل قرار گرفت و با دل و جان مشکل را دریافت و بر اساس واقعیت به حل آن پرداخت

وی ضمن قدردانی از مدیران  و فعالان  دانشگاهی در انجام صحیح وظایف محوله مانند تربیت نیروی انسانی متخصص و بی نیازی کشور در این حوزه و نیز ایجاد شتاب علمی تحسین بر انگیز چند نکته را به عنوان پیشنهاد برای حل مساائل کنونی نظام علم و فناوری مطرح کرد:

سرپرست دانشگاه اراک گفت: از رئیس جمهور محترم تقاضا دارم وزیر محترم علوم را بعنوان نماینده تام الاختیار خود در زمینه حل دانش بنیان مشکلات و نیز دانش بنیان نمودن فرآیندها در تمامی وزارت خانه ها منصوب نمایید بطوری که وی  هیچ محدودیتی برای ورود برای حل مشکلات نداشته باشند.

وی افزود: در گام اول دفاتر این نمایندگی در سطح وزارت خانه ها و سپس در سطوح استانی تشکیل می‌شود. بصورت مرحله الگوی دفاتر نهاد مقام معظم رهبری در دانشگاه های میتواند الگوی خوبی باشد. مهم ترین نکته در این خصوص اعتبار این دفاتر و قدرت این دفاتر برای ورود دانش بنیان به حل مشکلات است. در این صورت است که انشااله روسای دانشگاه ها از پشت درب اتاق برخی مدیران برای گرفتن پروژه های کانالیزه شده و غالبا غیر تمرکزی سازمانها به داخل معرکه مشکل راه پیدا خواهد نمود و ضمن تحول در تعاملات و حل مشکلات به تولید علم بومی بعنوان پایه مهم مرجعیت علمی منجر خواهد شد بطوری که علم موجود در صنایع و سازمانها نیز بداخل دانشگاه ها کشیده خواهد شد .

سرپرست دانشگاه اراک گفت: دفتر نمایندگی ریاست جمهوری در امور دانش بنیان می تواند عهده دار وظایف  رصد موضوعات در دستگاه، احصا مسائل از زاویه دانشی و البته بر اساس واقعیت سازمان، انتقال مسائل به دانشگاه ها و مراکز پژوهشی، ایجاد ارتباط بین دانشگاه ها و پژوهشگران برجسته مرتبط برای حل مسائل و بازخورد گیری نتایج حاصل شده باشد.

آدرس کوتاه :