تولید نانو پوشش ضد ویروس کرونا برای اولین بار توسط محققین دانشگاه اراک

تولید نانو پوشش ضد ویروس کرونا برای اولین بار توسط محققین دانشگاه اراک


دکتر مهدی رئوفی، عضو هیات علمی گروه مهندسی مواد و متالورژی دانشگاه اراک از تولید نانو پوشش ضد ویروس کرونا خبر داد.

تولید نانو پوشش ضد ویروس کرونا برای اولین بار توسط محققین دانشگاه اراک

دکتر مهدی رئوفی، عضو هیات علمی گروه مهندسی مواد و متالورژی دانشگاه اراک از تولید نانو پوشش ضد ویروس کرونا خبر داد.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه اراک، دکتر مهدی رئوفی اظهار کرد: این نانو پوشش به صورت مایع روی سطوح لایه نشانی شده و پس از گذشت ۲۴ ساعت باعث پاکیزگی سطح نسبت به ویروس می‌شود و تاثیر آن تا سه ماه ماندگار است.

 وی افزود:طی تحقیقی که در حال انجام بر روی پوشش های نانوی آبگریز به همراه حسین نجف خانی دانش آموخته دانشگاه صنعتی شریف در شرکت دانش بنیان رویین حرارت رئوف بودیم به این نتیجه رسیدیم که این پوشش خواص آنتی باکتریال و آنتی ویروسی دارد و می تواند پوشش مناسبی برای مقابله با کرونا  باشد و در حقیقت به سمت دیگری از هدف تحقیق سوق پیدا کردیم.

عضو هیات علمی گروه مهندسی مواد و متالورژی دانشگاه اراک گفت: فرآیند فتوکاتالیستی نوعی فرآیند اکسایش پیشرفته است که در آن یک اکسیدانت یا کاتالیست در حضور و یا حتی نبود تابش فرابنفش برای تخریب مواد آلی به کار می‌رود در این فرآیند انرژی نور الکترون باند ظرفیت را برانگیخته و به باند هدایت انتقال می‌دهد و با انجام مجموعه‌ای از واکنش‌ها منجر به تشکیل رادیکال‌های هیدروکسیل می‌شود که این رادیکال‌ها به‌دلیل داشتن پتانسیل بالا با حمله به اکثر ترکیبات آلی از جمله غشا ویروس‌ها، موجب اکسایش آن‌ها می‌شوند.

دکتر رئوفی اضافه کرد: با جذب اشعه نور از سوی نانو پوشش قرار گرفته بر سطوح، مواد فتوکالیست موجود درآن فعال شده و توانایی از بین بردن آلاینده‌ها و مولکول‌های آلی را دارد و ویروس‌هایی، چون کرونا ویروس و آنفلوآنزا که دارای غشاء آلی هستند با بودن لایه‌ای از این نانوپوشش روی اشیا غیرفعال می‌شوند.

او یادآور شد: این پوشش نانو شفاف و حاوی ذرات ۳۰ تا ۵۰ نانومتری است و حلال آن آب و اِتانول بوده و ضخامت پوشش بر روی سطوح در نهایت۱۰ تا ۱۰۰ نانومتر است.

عضو هیات علمی گروه مهندسی مواد و متالوژی دانشگاه اراک افزود: این نانو پوشش مقاومت مکانیکی خوبی دارد و نسبت به اشعه UV مقاوم است.

دکتر رئوفی بیان کرد: نانو پوشش ضدویروس هیچ‌گونه بوی نامطبوع ندارد و سازگار با محیط زیست می‌باشد و به سرعت پس از قرار گرفتن روی هر سطحی خشک شده و قابلیت اجرای سریع آن بر سطوح غیرجذبی مثل شیشه، کاشی، سرامیک، فلزات، پلاستیک و همچنین سطوح جذبی مثل پارچه، البسه، چوب، ام دی اف از ویژگی‌های خاص آن است.

او بیان کرد: این نانوپوشش قابلیت استفاده در سطوح داخلی ساختمان‌ها، مراکز درمانی و بیمارستانی، شیرآلات بهداشتی، سرویس‌های بهداشتی، مطب‌ها و سایر اماکن عمومی که در معرض ویروس‌ها هستند را دارد.

وی اظهار کرد: نمونه اولیه این طرح در سطح محدود موفقیت‌آمیز بود و این پژوهش برای گرفتن مجوز تولید به وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی ارجاع شده و در دست بررسی است.

دکتر رئوفی افزود: این پژوهش به همت حسین نجف‌خانی دانش آموخته مقطع ارشد دانشگاه صنعتی شریف و مهدی رئوفی در مدت ۶ ماه انجام شده است که فرآیند تحقیقات آن ۸۵۰ میلیون ریال هزینه در برداشته است.

او با بیان اینکه ثبت این محصول نانو در اداره ثبت اختراع و مالکیت معنوی ایران اختراعات در حال انجام است، گفت: آزمایشگاه زیست محصول پرشین، آزمایشگاه همکار معاونت غذا و دارو در تهران آزمایش‌های اولیه برای تایید این محصول نانو را انجام داده و اقدامات تکمیلی در دست انجام است.

آدرس کوتاه :