حضوردانشگاه اراک در جمع 475 دانشگاه‌ برتر جوان جهان

حضوردانشگاه اراک در جمع 475 دانشگاه‌ برتر جوان جهان

به گزارش روابط عمومی دانشگاه اراک، در رتبه بندی اخیر نظام رتبه بندی تایمز دانشگاه اراک در بین دانشگاه های جوان برتر دنیا قرار گرفت.

دکتر مهران شاه منصوری، مدیریت امور پژوهشی دانشگاه اراک در این رابطه اظهار کرد: پایگاه رتبه بندی تایمز فهرست سال 2021 دانشگاه های جوان دنیا با قدمتی کمتر از ۵۰ سال را منتشر کرد این پایگاه که در سال 2020 ،414 دانشگاه را منتشر کرده بود، در سال 2021 این تعداد را به 475 دانشگاه رسانده است. این دهمین فهرست دانشگاه های برتر جوان است که در دنیا از سال ۲۰۱۲ تا کنون به صورت سالانه توسط پایگاه رتبه بندی تایمز انجام شده است. در بین 475 دانشگاه که در این رتبه بندی حضور دارند، سهم جمهوری اسلامی ایران از دانشگاه های جوان و برتر دنیا 26 دانشگاه بوده است

 

 وی افزود: نظام رتبه‌بندی آموزش عالی تایمز، دانشگاه‌های جوان (دانشگاه‌هایی با قدمت کمتر از ۵۰ سال) را بر اساس ماموریت‌های اصلی آنان شامل: تدریس، پژوهش، انتقال دانش و چشم انداز بین‌المللی مورد ارزیابی قرار می‌دهد و هر ساله لیست دانشگاه‌های جوان برتر جهان را منتشر می‌سازد. ارزیابی دانشگاه‌های جوان همانند ارزیابی کلی دانشگاه‌های جهان بر اساس ۱۳ شاخص در قالب ۵ معیار آموزش (۳۰ درصد)، پژوهش (۳۰ درصد)، استنادات (۳۰ درصد)، وجهه بین‌المللی (۷.۵ درصد) و درآمد از صنعت (۲.۵ درصد) و با تغییرات مقدار وزن توزیع شده در بین شاخص‌ها صورت می‌گیرد.

 

مدیر امور پژوهشی دانشگاه اراک بیان داشت:  دانشگاه اراک در اولین سال حضور خود در این رتبه‌بندی با کسب رتبه354 در بین دانشگاه های مطرح جهان رتبه قابل قبولی را به ثبت برساند.

وی تصریح کرد: در ارزیابی دانشگاه های جوان، جهت انجام بررسی های مطلوبتر، به شاخص های نظرسنجی شهرت دانشگاهی وزن کمتری اختصاص داده شده است. همچنین در رتبه بندی تایمز از سه منبع اطالعاتی شامل: اطلاعات حاصل از نظرسنجی ها، اطلاعات ارائه شده از سوی دانشگاه ها و اطلاعات پژوهشی دانشگاه ها در پایگاه استنادی اسکوپوس جهت محاسبه شاخص ها و نمرات بهره گرفته شده است.

بر مبنای این گزارش، جدیدترین رتبه‌بندی دانشگاه‌های جوان جهان تایمز، ۴۷۵ دانشگاه از سرتاسر جهان مورد ارزیابی قرار گرفت و بر اساس نتایج منتشر شده دانشگاه صنعتی نانیانگ سنگاپور، دانشگاه پی اس ال فرانسه و دانشگاه علم و صنعت هنگ کنگ به ترتیب جایگاه اول تا سوم را به خود اختصاص دادند.

 

روابط عمومی دانشگاه اراک کسب این موفقیت ارزنده را که حاصل تلاش فرد فرد خانواده بزرگ دانشگاه می باشد به تمامی تلاشگران عرصه علم و پژوهش تبریک می گوید.

 

لیست دانشگاه های ایرانی راه یافته به رتبه بندی دانشگاه های جوان تایمز

 

آدرس کوتاه :