در آستانه روز دانشجو، دانشجویان استان مرکزی در دانشگاه اراک میزبان استاندار استان مرکزی بودند.

استاندار مرکزی به مناسبت روز دانشجو در جلسه مطالبه‌گری دانشجویان حضور یافت.

در آستانه روز دانشجو، دانشجویان استان مرکزی در دانشگاه اراک میزبان استاندار استان مرکزی بودند.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه اراک، این جلسه با عنوان جلسه مطالبه‌گری دانشجویان روز دوشنبه ۱۵ آذرماه تشکیل شد و نمایندگان دانشجویان به بیان مطالبات، اعتراضات و صحبت‌هایی با استاندار مرکزی پرداختند.
حق اعتراض نادیده گرفته می شود/ضرورت تغییر در برنامه‌های اقتصادی کشور
محمدامین خادمی نماینده انجمن اسلامی علوم پزشکی در این مراسم اظهار کرد:خوشبختانه دانشجویان با شیوع بیماری کرونا از صحنه خارج نشدند و در کنار کادر درمان در عرصه‌های بهداشتی و درمانی خوش درخشیدند.
وی افزود: ما دانشجویان حامی و پیرو مذاکراتی هستیم که منافع ملی و مردمی را تامین کند و مذاکرات با غرب و شرق در صورتی ‌که منافعمان را تامین کند برایمان تفاوتی ندارد. ما دانشجویان سیاسی‌کاری نمی کنیم و سیاسی نیستیم و تنها خواهان منافع مردمیم. کمبود آب از مشکلات داخلی قابل توجهی است که نتیجه عدم دوراندیشی و عدم توجه به نظرات کارشناسان این حوزه است.
وی در خصوص مطالبات خود به استاندار مرکزی گفت: خواهشمندم بازدیدی از بخش icu بیمارستان خوانساری داشته باشید و تعداد بیماران سرطانی، بیماری‌ها و امراض مجاری هوایی را در نظر بگیرید. با توجه به تغییر فصل و افزایش سوخت مازوت با افزایش آلودگی هوا روبرو هستیم. اساس کار شما آقای استاندار با راهکارها و اقداماتتان درخصوص آلودگی هوا سنجیده می‌شود.
اعتراض به افزایش ظرفیت پذیرش دانشجوی پزشکی و خصوصی‌سازی اشتباه کارخانه‌ها از دیگر مطالب مطرح شده توسط او بود.
لزوم سازماندهی جدید انجمن های علمی دانشجویی
قاسم زارع نماینده انجمن‌های علمی استان مرکزی نیز در این مراسم تصریح کرد: خواهان سازماندهی جدید و حمایت از انجمن‌های علمی هستیم، چراکه بدون حمایت هیچ موفقیتی ممکن نخواهد بود. مسئولین و دانشگاه‌ها می بایست پشتوانه محکمی برای دانشجویان باشند و ارتباط بین انجمن‌ها افزایش یابد تا در نتیجه با تربیت نیروی کاربلد و ایجاد مراکز تحقیقاتی و شرکت‌های دانش بنیان به کارآفرینی برای دانشجویان بپردازیم.
تزریق نامناسب بودجه به دانشگاه ها
زهرا اسدی نماینده انجمن اسلامی مستقل دانشگاه اراک نیز اظهار کرد: استان مرکزی مولد صنعت و کشاورزی در کشور است و مدتی است که به جمع کلانشهرهای کشور پیوسته و دارای درآمد خوبی است ولی بودجه مناسبی به سازمان‌ها و نهادهای این استان از جمله دانشگاه‌ها تزریق نمی‌شود و در گسترش صنعت و اشتغال روند بسیار کندی وجود دارد. متاسفانه کارخانه‌ها نیز امروز با مشکلات فراوانی دست و پنجه نرم می‌کنند و بیکاری و از هم‌پاشیدگی زندگی کارگران و کارمندان از پیامدهای آن است.
 
وی افزود: شکل‌گیری رقابت‌های سالم فی مابین شرکت‌ها و سرمایه‌گذاران می‌تواند موجب واگذاری این مراکز به افراد صحیح شود. همچنین برنامه‌ریزی در صنایع جهت استفاده از دانشگاه‌ها و دانشجویان و در نهایت اشتغال‌زایی برای آنان امری الزامی ‌است.
وی در پایان خواهان برنامه‌ریزی و ایجاد زیرساخت جهت رسیدگی هرچه بیشتر به بانوان استان شد.
آلودگی‌هوا بحران جدی استان مرکزی است
محمدحسن شاه‌آبادی نماینده جامعه اسلامی دانشگاه علوم پزشکی اراک نیز گفت: با گذشت ۱۰۰ روز از آغاز کار دولت جدید متاسفانه در انتصاب مسئولین با تاخیر مواجهیم. تاخیر در انتصابات مسئولین کشوری و استانی امری آسیب‌زاست.
وی در ادامه با بیان اینکه چرا هیچیک از مسئولین در اکران مستند نان‌گزیده‌ها حضور نداشتند؟ افزود: چرا مجموعه کارگران و کارمندان در هاله‌ای از ابهام و مشکلات زندگی می‌کنند؟ آلودگی‌هوا بحران جدی استان مرکزی است همچنین خصوصی سازی کارخانه‌ها روند اشتباهی است. عدم توجه به مطالبات و برخورد با اعتراضات مردمی با وجود بحران‌های امروز جامعه موجب انحراف اعتراضات مردمی توسط اشرار خواهد شد.
وی افزود: ساخت بیمارستان ولیعصر با تعویق و عدم تامین بودجه روبروست. وضعیت خوابگاه‌ها و مشکلات فرهنگی نیز مشکلات مضاعفی بر دوش استان مرکزی است.
 
خصوصی سازی پالایشگاه شازند یک تهدید است
رضا عزیزی نماینده بسیج دانشجویی دانشگاه فرهنگیان نیز در این مراسم بیان کرد: اقتصاد مقاومتی راه‌حل مشکلات اقتصادی کشور است و اقتصاد سوسیالیستی در مسیر رفع موانع جایی ندارد. پالایشگاه شازند ۲۵ درصد یا یک چهارم بنزین کشور را تامین می‌کند و خصوصی سازی و واگذاری و عرضه آن در بورس تهدید بزرگی برای نفت و قیمت بنزین است.
 
رضوان آقاجانی نماینده بسیج دانشگاه صنعتی اراک نیز به مطالبه درخصوص رسیدگی به امور بانوان، فرهنگ، حجاب و پوشش اسلامی بانوان و مشکلات ازدواج اعم از عدم مشاوره اسلامی و عدم تبلیغ ازدواج آسان پرداخت. دانشجویان دیگری نیز به بیان مشکلات هئیت‌های دانشجویی و لزوم حمایت از آنها و مشکلات خوابگاه‌ها و کمبود وسیله نقلیه حمل و نقل  دانشجویی و مشکلات سامانه‌های آموزش مجازی پرداختند.
 
 
بر اساس این گزارش، فرزاد مخلص الائمه استاندار مرکزی در پاسخ به صحبت‌های دانشجویان در این مراسم اظهار کرد: 68 سال از واقعه ای که روز دانشجو را رقم زد می گذرد و هیچگاه از اهمیت و نقش آن در جریان جنبش دانشجویی کاسته نمی شود.
وی با بیان اینکه 60 هزار دانشجو در 232 رشته در 61 دانشگاه استان مرکزی تحصیل می کنند، افزود: از تشکل های دانشجویی دعوت می کنم که یکماه بعد دیداری با نمایندگان آنها در استانداری داشته باشیم و پس از آن نیز آمادگی داریم که در فواصل 45 روزه در دیدار با نمایندگان تشکل های دانشجویی در خصوص مسائل استان اعم از مسائل دانشجویی و غیر دانشجویی گفتگو کنیم. در این جلسات تقسیم کاری بین استانداری و مجموعه دانشجویی استان انجام خواهد شد و مواردی که توسط دانشجویان در هر جلسه مطرح می شود را در جلسه بعد پاسخ خواهیم داد و گزارش اقدامات انجام شده نیز توسط دو طرف تبیین خواهد شد.
 
وی اظهار کرد: از دانشگاه های استان انتظار می رود که در نظام مسئله محوری که برای حل مسائل استان دنبال می کنیم نقش آفرینی کنند. درست نیست که دانشگاه های کشور در رفع مشکلات کشور اثرگذاری نداشته باشند.
وی با بیان اینکه دولت ها وظیفه تامین و تضمین مواردی چون عدالت و آزادی، رفاه و امنیت را بر عهده دارند و این وظیفه هر حکومتی است که در چارچوب نظام فکری و الگویی که براساس آن در حال حرکت است این 4 رکن را تضمین و تامین کند، افزود: ما در حال حاضر در عرصه تحقق این ارکان با موانعی مواجه هستیم که به آنها مسئله می گوییم. به این معنا که وضع موجودی وجود دارد و وضع مطلوبی نیز متصور است و مانعی بین این دو وضعیت قرار گرفته که اجازه نمی دهد این وضعیت به هدف عالی سیستم برسد یا اگر مانع نیست، موجبی است که مسیر حرکت به سمت هدف را منحرف کرده و اختلال جدی در سیستم ایجاد می کند و نمی گذارد که به هدف تعیین شده برسد و حتی ممکن است اساسا امنیت، سلامت و ادامه حیات آن سامانه یا سیستم را نیز به خطر بیندازد.
وی گفت: به این مانع یا موجب، مسئله گفته می شود و برای رفع این مسئله دانشگاه باید وارد عمل شود ولی دانشگاه ها در طول حیات معاصر خود نقش بسیار کمرنگی در این عرصه داشته اند و نتوانسته اند در حل مسائل کشور وظیفه خود را به درستی انجام دهند.
وی افزود: علت فعالیت کمرنگ دانشگاه ها عمدتا عوامل برون دانشگاهی بوده است، به این معنا که یا از دانشگاه خواسته نشده یا به آنها میدان داده نشده یا درگیر مسائل روزمره و مشکلات جاری خودشان شده اند. ما در استان مشکلاتی را برشمرده ایم و با نگاه به اینکه باید عدالت، امنیت، رفاه و آزادی در جامعه در سطح اعلا توسط دولت تامین و تضمین شود و با نگاه به اینکه باید مبتنی بر نظام مسائل حرکت کنیم و بتوانیم موانع رسیدن به وضع مطلوب را در تمام ابعاد برداریم با واقعیتی هم روبرو هستیم و آن اینست که مسیری که به سمت آینده استان باید طی شود از سه مولفه وزن گذشته، فشار حال و کشش آینده تاثیر می گیرد، در نتیجه نمی توان در طی حرکت به سمت ساختار هدف بدون در نظر گرفتن هر یک از این سه مولفه حرکت کرد.
مخلص‌الائمه در خصوص مسئله آلودگی هوا اظهار کرد: این مسئله یک ریشه بسیار طولانی در این منطقه و دیگر شهرهای بزرگ صنعتی نظیر اصفهان، اهواز و مشهد دارد که در یک توسعه نامتوازن که در زمان خودش به شدت مورد استقبال سیاستمداران و متنفذین این شهرها بوده شکل گرفته است. به اعتقاد من این توسعه نامتوازن در مواردی هم تحت تاثیر تعمد و فساد بوده و در عین حال در این مسیر، زمانی که کشور به لحاظ مالی وضعیت مطلوبی داشت تکالیف مربوطه به موقع انجام نشده و ما امروز در فشار حادی قرار گرفته ایم که البته مطالبه به حق مردم است.
وی افزود: علاوه بر این از یک طرف با پدیده کمبود گاز در کشور مواجهیم و از طرف دیگر مردم نمی توانند بدون برق زندگی کنند بویژه اینکه سیستم های گرمایشی منازل نیز به برق وابسته شده است. در آینده هم در تامین گاز و برق آمار خوبی پیش بینی نمی شود و این زمستان قطع برق را حتما در کشور خواهیم داشت هرچند شاید در استان مرکزی سهم زیادی از این مشکل نداشته باشیم.
مخلص‌الائمه گفت: چنین وضعیتی یک شبه رخ نمی دهد و کمبود گاز و بحران آب رویدادهایی نیستند که یک شبه روی دهند و یک شبه بتوان آنها را حذف کرد. اگر مسئله ای به بحران تبدیل شود مقابله با آن بسیار کار سختی است. اگر روندی به ابر روند تبدیل شود تغییر مسیرش بسیار مشکل خواهد شد. بخش علمی استان مرکزی باید تا الان این مسئله را حل می کردند. امروز انتظار ما این است که دانشجویان و اساتید و متخصصان در حوزه دانش بنیان به میدان بیایند تا حداقل برخی موارد از جمله آلودگی نیروگاه را بتوانیم برطرف کنیم .
وی با بیان اینکه استانداری تمام تلاش خود را برای به حداقل رسیدن مازوت سوزی در نیروگاه دنبال می کند و جلسات متعددی برگزار شده است گفت: مطالبه مردم در این زمینه مطلقا از نظر ما جنبه امنیتی ندارد و در چارچوب خود باید پاسخ داده شده و لحاظ شود.
مخلص‌الائمه افزود: جوانگرایی، شایسته سالاری و بومی گزینی جزو اصولی است که دولت در تلاش است رعایت کند و به ما نیز تکلیف کرده است، اما در عرصه جوانگرایی باید گفت که گرچه نخبگان آنرا به عنوان مطالبه مطرح می کنند اما در عمل حمایت نمی کنند. کافی است که یک جوان برای تصدی یک سازمان گزینه شود، بلافاصله همان ها که در سخنرانی ها شعار جوانگرایی می دهند بلافاصله نسبت به رزومه فرد موضع می گیرند و شرایط تخریب شخصیت فرد مهیا می شوند و این رفتارها شرایط را بسیار سخت کرده و این یک واقعیت در صحنه سیاسی کشور و استان است. با اینهمه جوانگرایی یک ایده آل و آرمانی است که باید دنبال شود.
وی در ادامه گفت: در بحث های اقتصادی فرایند و روندها در مجموع خوب است گرچه دولت در شرایطی کشور را تحویل گرفت که بهره‌وری و رشد اقتصادی صفر و تورم بالای۵۰ درصد بود، اما وضعیت فروش نفت رو به رشد است و در عرصه اقتصاد کلان به سمت بهبود در حال حرکت هستیم و امید است در عرصه اقتصاد سیاسی نیز اتفاقات خوبی رقم بخورد.
مخلص‌الائمه اظهار کرد: امسال واکسیناسیون و مقابله با کرونا کانون تمرکز دولت بود و توفیقات زیادی کسب شد و سال آینده نیز رشد اقتصادی در کانون تمرکز دولت است و سهم استان مرکزی 2/7درصد است که در بخش های مولد باید محقق شود و ساختار بودجه دچار تحول جدی خواهد شد. استان مرکزی زمانی قطب دانشگاهی کشور بود و با توجه به ظرفیت هایی که در استان هست باید به قطب علم و فناوری تبدیل شویم چراکه ظرفیت های این استان بسیار بیشتر از مشکلاتش است.
وی افزود: پروژه های ناتمام در کشور مختص یک یا دو پروژه و مختص اراک نیست. اینها در یک بستری شکل گرفته که بخشی درگیر فساد و بخشی درگیر ناکارآمدی شده است . به تدریج این گره ها و موانع برطرف می شود و در استان و دستگاه های اجرایی تحرک لازم را ایجاد خواهیم کرد. بخشی از ناکارآمدی موجود مربوط به دیوان سالاری و بروکراسی است که دست و پای ما را بسته است.
استاندار مرکزی گفت: استاندار ریاست بالغ بر 60 کمیسیون، شورا و هیات امنا را برعهده دارد و بسیاری از آنها ماه ها و سالهاست که تشکیل جلسه نداده اند. در استانداری اصلی را اعلام کرده ایم و آن اینست که استانداری وظیفه پارو زدن قایق دستگاه های اجرایی را بر عهده ندارد و قایقرانی با مدیران دستگاه های اجرایی است و هرکس نتواند این قایق را به پیش براند باید جای خود را به یک قایقران کارآمد و حرفه ای بدهد برای مثال رفع مشکل مردم در خیابان جهرم با فرمانداری، ثبت اسناد و اوقاف اراک است  و استانداری باید این قایق ها را هدایت کند.
 
دکتر سعید حمیدی  ریاست دانشگاه اراک نیز در این جلسه ضمن تبریک روز دانشجو اظهار کرد: دانشگاه‌ها از زمان شیوع ویروس کرونا مانند جسم بدون روح هستند و عدم حضور دانشجویان در کلاس‌ها موجب بی رونقی و بی‌نشاطی دانشگاه‌ها شده است. امید است کلاس‌های تمامی مقاطع و رشته‌ها مانند تحصیلات تکمیلی و دکتری و دروس عملی حضوری شوند.
آدرس کوتاه :