روایتی از یک ناجی

روایتی از یک ناجی

آقای علیرضا مجرد، کارمند دانشکده فنی و مهندسی دانشگاه اراک و رئیس هیئت نجات غریق و غواصی استان مرکزی است.

 صدای سوت... فریاد...این بار صدای زندگی است. صدایی که اگر چند ثانیه ای دیرتر به گوش برسد یک زندگی از دست می رود. آری این صدای یک غریق نژاد است.

اما در پس این صدا روایاتی نهفته است که مفهوم انسان دوستی را بیشتر از هر چیزی در خاطر می آورد. فصل مشترک علاقه ، نوع دوستی و انسانیت ، زندگی یک نجات غریق را توصیف می کنند.

آقای علیرضا مجرد، قریب به 16 سال کارمند دانشگاه اراک است. در رشته حسابداری فارغ التحصیل شده و این شاید بهانه ای باشد تا انسان دوستی و مهر را وارد معادلات روزمره زندگی کند تا بلکه حاصل شبیه این شعر معروف که می گویند " خرم آن نغمه که مردم بسپارند به یاد"  باشد.

می گوید از همان 5-6  سالگی و شنا آموختن از پدر  او را به این مسیر شیرین و پر اضطراب کشانده است. از همان کودکی از هر فرصتی برای رفتن به استخر استفاده می کرده و برخلاف تمام کودکانی که تفریحشان در مستطیل سبز خلاصه می شد با زحمت فراوان خود را به مستطیل آبی رسانیده است.

از خاطره اولین نجات می گوید، همان جا که مسیر زندگی را به گونه ای تغییر می دهد که هم اکنون آقای علیرضا مجرد را به عنوان رییس هیات نجات غریق و غواصی استان مرکزی رسانده است. می گوید: پس از پایان تایم شنا در یکی از استخر های اراک، بر حسب اتفاق به استخر بازگشتم و متوجه جریان ناملایم و خروشان آب شدم. بدون هیچ فکر و وقفه ای به درون آب پریدم و فردی را که در حال غرق شدن بود بیرون کشیدم. در همان حین بود که فهمیدم پسر عمه ام به درون آب گرفتار شده بود و من با لطف خداوند توانستم او را به زندگی دوباره بازگردانم. این اولین تجربه نجات غریق بود که حس زیبای آن مرا به این سمت و سو و یادگیری این مهارت کشاند.

آقای مجرد شرط اول ورود به عرصه ی نجات غریق بودن را عشق می داند و می گوید: حضور در جایی که  ممکن است به قیمت از دست دادن زندگی خود تمام شود تنها با عشق میسر است. در این مسیر هجمه هایی وجود دارد که گاه پر تلاطم تر از امواج خروشان آب است. یک نجات غریق باید تمام وجودش دقت و حضور گردد که این حضور همیشه با بی مهری های مردم و شناگران همراه شده است . اما آن چیزی که بر تمام این ها الویت دارد حس زیبای بازگشت به زندگی  یک غریق است.درست مانند پزشکی که بعد از ناامیدی بیمار و خانواده اش، زندگی را به او باز می گرداند.

رییس هیات نجات غریق و غواصی استان مرکزی شیرین ترین دستاورد زندگیش را این گونه تفسیر می کند:  در سال گذشته با تشکیل تیم های مجرب و حرفه ای و اعزام مستمر آن ها به تمام دریاچه ها و سد ها و مناطق آبی استان مرکزی موفق شدیم تعداد غرق شدگان استان را به صفر نفر برسانیم که چنین دستاوردی مرهون لطف خداوند متعال و از خود گذشتگی اعضای هیات نجات غریق و غواصی استان مرکزی است که با وجود محدودیت ها با عشقی سرشار کیلومتر ها را به مناطق مختلف استان مرکزی طی کردند و محافظت از جان مردم را بر عهده گرفتند.

آقای مجرد می گوید، برای رسیدن به وظایف کارمندی و همچنین وظیفه ای که در هیات نجات غریق استان مرکزی دارد برنامه ای فشرده را برای خود طراحی کرده است که بر هیچ کدام از وظایف آسیبی وارد نشود. او از کمک هایی که دانشگاه اراک به  عنوان دانشگاه جامع استان مرکزی به هیئت غریق نژاد و غواصی استان مرکزی داشته است یاد می کند و می گوید: همکاری دانشگاه اراک با هیات نجات غریق و غواصی استان مرکزی باعث تشکیل دو همایش وکارگاه استانی با موضوعیت فعالیت های نجات غریق و غواصی cpr شد که خبر موفقیت آن به طور گسترده در فدراسیون نجات غریق و غواصی منتشر گردید. به همین دلیل از آفای دکتر سعید حمیدی، ریاست دانشگاه اراک و هیات رییسه دانشگاه اراک به پاس همکاری های گسترده و ارزشمندشان تشکر می کنم.

 

چندی پیش آقای آقازاده، استاندار استان مرکزی از اقدامات موثر  آقای علیرضا مجرد رییس هیئت غواصی و نجات غریق استان مرکزی در اعزام و استمرار حضور ناجیان غریق در سدها و آبگیرها در راستای حفاظت از جان گردشگران و بهره گیری از تفرجگاه های آبی سطح استان در تابستان سال جاری که علاوه بر تامین امنیت جان انسانها مانع از بروز رویدادهای ناگوار شده ، تقدیر و تجلیل به عمل آوردند.

روابط عمومی دانشگاه اراک کسب این افتخار ارزنده در نجات جان انسان ها و وظیفه ی زیبای انسان شناسی را ارج می نهد و از خداوند متعال توفیقات ارزنده را برای ایشان خواستار است.