رویداد استارتاپی محیط زیست در اراک برگزار می‌شود.

رویداد استارتاپی محیط زیست در اراک برگزار می‌شود.

 

به گزارش روابط عمومی دانشگاه اراک دکترمجتبی ذوالفقاری روز یکشنبه 17 اردیبهشت در نشست خبری با اصحاب رسانه افزود: تحولات تکنولوژی در عصر کنونی شتاب قابل توجهی گرفته که باید با یک برنامه‌ریزی مدون از این ظرفیت و فرصت، بیشترین بهره‌گیری را کرد، در غیر اینصورت نگرانی‌هایی را ایجاد می‌کند.

رئیس دانشگاه اراک ادامه داد: نگاه اکوسیستم به مسایل به‌ویژه در محیط زیست می‌تواند، توسعه پایدار و اشتغال را به همراه داشته باشد.

وی عنوان کرد: در حوزه محیط زیست و آلایندگی هوا نیز چنانچه انجام فعالیت‌ها با نگاه استارتاپی باشد و منجر به کاهش آلودگی هوا نشود، باید این مهم را مطالبه کرد.

رئیس دانشگاه اراک گفت: در عصر کنونی، چاره‌ای جز نگاه نوآورانه، تخصصی محور، چابک و نتیجه‌گرا به موضوعات نیست و این تحول و تغییر نگرش در دانشگاه‌ها نیز باید مدنظر ویژه قرار گیرد.

دکتر ذوالفقاری بیان کرد: باید به سمت دانشگاه‌های جامع، قوی و قدرتمند گام برداشت و نگاه جامع و اکوسیستمی در طراحی صنعت و فناوری نیز لحاظ شود، چرا که جزئی‌نگری، ضربات مهلکی به مسایل می زند.

دکتر صفی خانی معاون پژوهش و فناوری دانشگاه اراک نیز در این نشست با اشاره به تبیین ابعاد مختلف رویداد استارتاپی در این دانشگاه گفت: هدف از برگزاری این رویداد استارتاپی، رشد مخاطب و القای این تفکر به دانشجو و مخاطب است تا بدون اکتفا به شغل دولتی، کسب و کاری در حوزه محیط زیست ایجاد کنند که درآمدزایی بالایی داشته باشند.

در ادامه مهندس یوسفی مدیر کل حفاظت محیط زیست استان افزود: قوانین مناسبی در حوزه محیط زیست، کنوانسیون‌ها، برنامه و بودجه و سیاست‌های کلی نظام تدوین شده و چنانچه در این حوزه عملکرد خوبی صورت نگیرد، مدیریت‌ها اصولی نیست و نیاز به تغییر رویکرد در این حوزه به ویژه میان دانشجویان است و برگزاری این نشست‌ها مصداق این مهم است.

وی با بیان اینکه از پسماند به عنوان طلای کثیف یاد می‌شود، گفت: آمار پسماند روزانه ۳۵۰ تن در روز بود اما اکنون به ۲۵۰ تن در روز کاهش یافته و این کاهش به دلیل جمع‌آوری آنها توسط افراد است.

دکتر محمد علی داستان رییس پارک علم و فناوری استان مرکزی نیز در ادامه این نشست گفت: هدف از برگزاری این رویداد این است که دانشجویان کارآفرینی کنند و امید و اشتیاق برای جامعه هدف ایجاد شود.

وی تاکید کرد: برگزاری این رویداد تنها مختص دانشگاه اراک نیست و پارک در تمام دانشگاه‌ها، این رویداد را برپا کرده است و رویداد استارتاپی دانشگاه اراک با محوریت محیط زیست است. رییس پارک علم و فناوری استان مرکزی ادامه داد: برای این رویدادها، پنجاه میلیون ریال حمایت بلاعوض و تا سه میلیارد ریال نیز وام با تنفس سه ساله پرداخت می‌شود.