ساخت سنسور تشخیص بیماری کرونا در چند ثانیه

ساخت سنسور تشخیص بیماری کرونا در چند ثانیه


گروه تحقیقاتی مهندسی مواد و متالورژی دانشگاه اراک، با همکاری محققان دانشگاه مالزی موفق به ساخت سنسور تشخیص بیماری کرونا در چند ثانیه شدند.

به همت محققین دانشگاه اراک:

ساخت سنسور تشخیص بیماری کرونا در چند ثانیه

گروه تحقیقاتی مهندسی مواد و متالورژی دانشگاه اراک، با همکاری محققان دانشگاه مالزی موفق به ساخت سنسور تشخیص بیماری کرونا در چند ثانیه شدند.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه اراک، در پژوهشی مشترک بین محققین گروه مهندسی مواد و متالورژی دانشگاه اراک و دانشگاه صنعتی مالزی (UTM)  امکان تشخیص ویروس کووید-۱۹ از طریق آزمایش بزاق بیمار به عنوان یک روش نسبتا ایمن و قابل اطمینان برای کنترل اپیدمی کرونا میسر گردید.

دکتر محمد ولاشجردی عضو گروه تحقیقاتی این طرح پژوهشی در مصاحبه با روابط عمومی دانشگاه اراک گفت: این پژوهش با مشارکت دکتر علیرضا سماواتی، دکتر قاسم عیسی آبادی بزچلوئی از دانشگاه اراک و پرفسور احمد فوزی اسماعیل از چهره­های شناخته شده مهندسی شیمی در دانشگاه صنعتی مالزی و همکاران ایشان انجام گرفت که امکان تشخیص این ویروس در زمان بسیار کوتاه را مقدور ساخته است.

وی در تشریح شیوه عملکرد این سنسور اظهار کرد:  برای تشخیص ویروس کرونا از سنسور فیبرنوری لایه نشانی شده با طلا و گرافن اکساید استفاده شده است. این سنسور از طریق تغییر در طول موج و شدت نور دریافتی به وسیله انالیزر اپتیکی قادر به تشخیص وجود ویروس در بزاق بیمار می‌باشد. اساس کار این سنسور، برهمکنش موج پلاسمون سطحی در بین سطوح طلا  و گرافن اکساید، و موج منتشر شده درون فیبر نوری می‌باشد. با قرار گرفتن سنسور در بزاق بیمار تغییرات طول موج و شدت آن نسبت به زمانی که سنسور در بزاق فرد سالم قرار گرفته است وجود ویروس را مشخص می‌کند.

 

دکتر ولاشجردی ضمن اشاره به زمان کوتاه تشخیص کرونا به وسیله سنسور طراحی شده توسط این گروه تحقیقاتی تصریح کرد:  در این پژوهش نمونه بزاق دهان بیماران مبتلا به کوید-۱۹ با متوسط سن 58/5 سال در محدوده سنی ۳۴ تا ۷۲ سال توسط سنسور ساخته شده مورد بررسی قرار گرفت و نتایج حاصل از عملکرد سنسور حاکی از تغییرات معنادار طول موج دریافتی و شدت آن با افزایش تعداد ویروس کرونا در مراحل مختلف بیماری است. به عنوان مثال برای بیماری که در مراحل پیشرفته بیماری است تغیرات طول موج و شدت به ترتیب 1/12 نانومتر و2/01 دسی بل  و برای فرد مبتلا به ویروس که در مراحل ابتدایی بیماری است 0/98 نانومتر و 1/32 دسی بل گزارش شده است و  مدت زمان پاسخ سنسور به وجود ویروس بسیار کوتاه و در حدود چند ثانیه است.

 

عضو هیات علمی گروه مهندسی مواد و متالورژی دانشگاه اراک افزود: شیوع بیماری کرونا در ماههای اخیر بسیاری از محققان رشته­های مختلف را بر آن داشته است تا حداکثر تلاش خود را برای مبارزه با ویروس کووید 19 به کار گیرند . دانشگاه اراک نیز به عنوان دانشگاه جامع استان مرکزی که همواره حضور موثری در مسائل صنعت و اجتماع داشته است از ابتدای شیوع این بیماری همت خود را  همراه با محققان سایر جهان در این عرصه گمارد.

نتایج حاصل از این پژوهش در ژورنال بسیار معتبر Chemical Engineering Journal  با ضریب تاثیر (10.6)  به چاپ رسیده است.

انتهای پیام/

 

 کسب چنین دستاوردهای پژوهشی نه تنها موجب اعتلای نام کشور سربلندمان ایران در تمامی جوامع بین المللی می شود بلکه سبب ایجاد دلگرمی و انگیزه ای فراوان برای خدمت صادقانه دانشگاه به جامعه می باشد.

روابط عمومی دانشگاه اراک ضمن تبریک به تیم تحقیقاتی گروه مهندسی مواد  و متالورژی دانشگاه اراک موفقیت روزافزون را برای محققین جوان دانشگاه  خواستار است.

 

آدرس کوتاه :