سرپرست دانشگاه اراک: کشور چاره‌ای جز حرکت به سمت دانش بنیان ندارد.

سرپرست دانشگاه اراک: کشور چاره‌ای جز حرکت به سمت دانش بنیان ندارد.


به گزارش روابط عمومی دانشگاه اراک، دکتر مجتبی ذوالفقاری سرپرست دانشگاه اراک روز یکشنبه ۱۴ فروردین ماه در اولین نشست شورای اداری استان مرکزی در سال ۱۴۰۱ اظهار کرد: فرمایشات مقام معظم رهبری درخصوص حرکت به سمت دانش بنیان حقیقت‌گرایی مطلق است و اگر امروز دستگاهی با در نظر گرفتن شرایط خود، از ارتباط با هسته‌های فناور و نوآور خودداری کند، به کل کشور لطمه وارد می‌شود.

وی در ابتدای سخنان خود در تعریف تولید دانش بنیان گفت: در کالاها یا خدمات دانش بنیان، سهم دانش و فناوری در ارزش آن کالا یا خدمت بیشتر از بهای تمام شده آن است.
وی ضمن اشاره به آیات قرانی در خصوص استفاده از علم، به تلاش علمی مستمر، استاندارد، و روشمند  با محوریت استفاده از ظرفیت موجود در دانشگاه ها تاکید کرد و گفت: کشور درصورت تلاش مستمر در دانش بنیان نه تنها به موفقیت خواهد رسید، بلکه ظرفیت‌های موجود و پنهان کشور در این زمینه آشکار و شکوفا خواهد شد.

ذوالفقاری ضمن تاکید بر این مسئله که اهداف جمهوری اسلامی ایران تنها با استفاده از دانش بنیان به وقوع می پیوندد، اشاره کرد: دانش بنیان مختص به دکترها، مراکز ویژه و کارخانه‌های بزرگ و پیچیده نیست، امروز نفوذ دانش بنیان بر روستاها و مناطق محروم و حتی در فعالیت نیروهای جهادی یک مسئله الزامی است، زیرا تنها از همین مسیر است که دانش بنیان در مسیر بومی شدن قرار می‌گیرد و به افراد می آموزد چگونه می توانند با بهره برداری از دانش پیشرفته، با امکانات و ابزار محدود بهترین عملکرد و بهره وری را داشته باشند.

سرپرست دانشگاه اراک عنوان کرد: مدت‌هاست که در کشور ما فعالیت‌های دانش بنیان انجام می‌شود، اما این فعالیت‌ها در مقایسه با دنیای پیچیده امروز بسیار اندک و ناچیز است، لذا لازم است با انجام اقدامات نو و استفاده از امکانات و ظرفیت‌های کشور به سمت این هدف پیشروی کنیم.
ذوالفقاری با اشاره به یکی از جلسات مقام معظم رهبری با افراد متخصص در حوزه دانش بنیان و تاکیدات رهبری بر استفاده از فکر نو و نواوری در کنار مباحث دانش بنیان وارداتی، ادامه داد: متاسفانه امروز دانش بنیانی که در کشور وجود دارد وارداتی است، درحال حاضر کشور ما نیازمند تفکر نو در این حوزه، ضمن حفظ قواعد است. جوان ایرانی جوانی است که در ناامیدی و شرایط سخت امید دارد و موفق عمل می‌کند که تولید واکسن های متعدد برای ویروس کرونا یکی از نمونه‌های تلاش و امید جوان ایرانی است.

سرپرست دانشگاه اراک با تاکید بر اینکه اقتصاد و دانش بنیان باید مردمی باشد، تصریح کرد: مردم بازیگران اصلی در اقتصاد هستند و اعتماد انها موجب موفقیت در اقتصاد خواهد شد.
ذوالفقاری اضافه کرد: در هر موضوعی که مردم حضور گسترده و همراهی عمیق با یکدیگر داشته باشند آن موضوع با موفقیت روبرو خواهد شد، اگر در اقتصاد دانش بنیان نیز مردم حضور داشته باشند پیشرفت آن روند سریعتر و چشمگیرتری خواهد داشت. مردم در صورتی که از مزایای این شعار در زندگی خود و برای جوانان خود آگاه باشند قطعا در این مسیر با دولت و کشور همراه خواهند شد، لذا لازم است جهت تحقق شعار سال مردم را نیز با خود همراه سازیم.
وی اظهار کرد: درحال حاضر اگر جوانی ایده پخته و جامعی داشته باشد، پارک علم و فناوری و معاونت علمی از وی حمایت خواهند کرد و ایده وی روی زمین نخواهد ماند. جوانان ثروت‌های بی قیمت و سرمایه‌های بی‌بدیل هستند که باید مورد حمایت واقع شوند.
وی با مردود دانستن این فکر که تولید دانش بنیان چندان اشتغال زا نیست، گفت: دانش بنیان اگر منجر به از بین رفتن یک شغل شود در ازای آن زایش شغلی وسیعی را در جامعه به دنبال خواهد داشت.
وی تاکید کرد: لازم است در همه دستگاه ها یک دفتر نوآوری وجود داشته باشد و دستگاه‌ها یاد بگیرند که برای حل مسائل و چالش‌های خود از نوآوری و فناوری استفاده کنند. دستگاه‌ها دولتی و اداری می‌توانند با بازدید از شرکت‌های دانش بنیان و مراکز نوآوری افق دید خود را گسترش داده و زاویه دید خود را نسبت به امور اقتصادی تغییر دهند.
وی اضافه کرد: لازم نیست که این بازدیدها از شرکت‌های بزرگ باشد، بسیاری از شرکت‌های کوچک هستند که از نقطه صفر و از یک ایده آغاز به فعالیت کرده‌اند و بسیار موفق عمل می‌کنند.
ذوالفقاری در پایان گفت: ان شاءالله قرار است در دانشگاه اراک یک قرارگاه مرکزی حول محور دانش بنیان و از طریق همفکری با دستگاه‌های مختلف استان ایجاد شود.

آدرس کوتاه :