سفرنامه کاروان عتبات عالیات دانشگاهیان دانشگاه اراک مرداد و شهریور 98

سفرنامه کاروان عتبات عالیات دانشگاهیان دانشگاه اراک مرداد و شهریور 98

قال الامام الباقر علیه السلام:

لو یعلم الناس ما فی زیاره قبر الحسین علیه السلام من الفضل، لماتوا شوقا.

امام باقر علیه السلام فرمود: اگر مردم می دانستند که چه فضیلتی در زیارت مرقد امام حسین علیه السلام است از شوق زیارت می مردند.

ثواب الاعمال، ص ۳۱۹، به نقل از کامل الزیارات

به گزارش دفتر نهاد مقام معظم رهبری در دانشگاه اراک؛ پس از هماهنگی به عمل آمده با ستاد عمره و عتبات دانشگاهیان و پیگیری سهمیه اعزام توسط دفتر نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری، ثبت نام سفر عتبات عالیات دانشگاهیان دانشگاه اراک  و خانواده های محترم ایشان در تاریخ ۲۱ تیرماه آغاز گردید که پس از انجام قرعه کشی یک کاروان در تاریخ ۲۹ مرداد۹۸(مدیر کاروان:آقای بیرقی و روحانی :حجت الاسلام والمسلمین  مجید حیدری) و یک کاروان ۶شهریور۹۸(مدیرکاروان:آقای قدیری و روحانی: حجت الاسلام والمسلمین سید عبدالله محمودی) عازم دیار عشق، زیارت ائمه معصومین مدفون در عراق و دیگر اماکن مقدس آن دیار شدند.

جلسه توجیهی سفر عتبات عالیات دانشگاهیان شامل اساتید محترم دانشگاه و با حضور مدیر و روحانی محترم کاروان و با حضور یک نماینده از هر خانواده، در ستاد عمره و عتبات دانشگاهیان در روزهای یکشنبه ۲۷مرداد ودوشنبه ۴شهریور۹۸ برگزار شد..

در طول این سفر معنوی به زیارت کربلا، نجف، کاظمین و سامرا پرداخته شد.

کاروانیان محترم در ساعت ۱۲روز چهارشنبه جلوی درب دانشگاه اراک گرد هم آمدند وپس از برگزاری مراسم بدرقه با اتوبوس راهی فرودگاه شدند که در ساعت۸ شب در فرودگاه بین المللی امام خمینی(ره) حضور به هم رسانده و پس از انجام مراحل قانونی خروج از کشور در ساعت ۷:۳۰بامداد همراه با پرواز هواپیمای ایرباس شرکت زاگرس وارد فرودگاه شهر مقدس نجف شدند.

صبح روز نخست به زیارت گروهی همراه با مداح حرم امیرالمومنین علی(ع) پرداخته و در روزهای بعد به اماکن مقدسی همچون بازدید از قبرستان وادی السلام، مقبره صافی صفای یمانی، منزل امام خمینی(ره) در نجف در زمان اقامت ایشان، منزل و مقبره آیت الله امینی صاحب کتاب الغدیر، همایش، مسجد کوفه، مقبره مختار و هانی بن عروه، مسلم بن عقیل، مسجد حنانه، مقبره کمیل بن زیاد، مقبره میثم تمار و مسجد سهله ومسجد زیدبن وصوحان انجام شد.

در نهایت پس از دو روز اقامت در نجف اشرف، رهسپار دیار عاشقی، کربلای معلا گشته و پس از اسکان در هتل مدینه العطا در شهر مقدس کربلا، عصرگاهان همراه با مداح راهی حرم سید الشهدا امام حسین(ع) و یاران باوفایش و حرم علمدار کربلا حضرت ابوالفضل العباس(ع) شده و مناجات گروهی  را در بدو ورود به آن وادی انجام دادند.

در زمان اقامت در کربلا ضمن زیارت قبر حربن یزید ریاحی، از اماکن مقدس دیگری همچون مقبره حبیب بن مظاهر و سیدابراهیم مجاب، مقام تل زینبیه(س)، خیمه گاه و مقام امام زمان(عج) مورد بازدید قرار گرفت. در نهایت رهسپار حرم امامین عسکریین(ع) و سرداب مقدس غیبت امام زمان(عج) و مقبره مادر امام زمان (عج) نرجس خاتون(س) و دختر امام جواد(ع) حکیمه خاتون(س) در شهر مقدس سامرا شدند.

پس از  زیارت در سامرا در مسیر حرکت به سمت کاظمین در حرم امام زاده محمد(ع) فرزند بزرگ امام هادی(ع) جهت ادای نماز ظهر و صرف ناهار توقف کرده و در نهایت به شهر کاظمین رسیده و پس از صرف شام راهی حرم شریف امام موسی کاظم(ع) و امام جواد(ع) شدند.

در نهایت پس از وداع با این دو امام همام، کاظمین را به سمت فرودگاه بغداد ترک کرده تا پس از انجام مراحل بازرسی و طی مسائل قانونی، خاک عراق را به منظور بازگشت به میهن عزیزمان ایران ترک نمایند.

امید است در ذیل توجهات حضرت حق و عنایات امام زمان(عج) سفرهای پربرکت دیگری برای دانشگاهیان عزیز و خانواده ایشان در پیش باشد و سایر مشتاقان این سفر معنوی نیز به آرزوی خود برسند.

آدرس کوتاه :