سمینار یک روزه رویکردهای نوین در بهبود کیفیت آلیاژهای آلومینیوم و منیزیم

سمینار یک روزه رویکردهای نوین در بهبود کیفیت آلیاژهای آلومینیوم و منیزیم

سمینار یک روزه رویکردهای نوین در بهبود کیفیت آلیاژهای آلومینیوم و منیزیم سمینار یک روزه " رویکردهای نوین در بهبود کیفیت آلیاژهای آلومینیوم و منیزیم" با حضور نمایندگانی از صنایع مرتبط با آلیاژهای آلومینیوم و آلیاژهای منیزیم استان مرکزی و نیز برخی شرکت‌های بزرگ استان‌های دیگر در دانشکده فنی و مهندسی دانشگاه اراک برگزار ‌شد.

سمینار یک روزه رویکردهای نوین در بهبود کیفیت آلیاژهای آلومینیوم و منیزیم

سمینار یک روزه " رویکردهای نوین در بهبود کیفیت آلیاژهای آلومینیوم و منیزیم" با حضور نمایندگانی از صنایع مرتبط با آلیاژهای آلومینیوم و آلیاژهای منیزیم استان مرکزی و نیز برخی شرکت‌های بزرگ استان‌های دیگر در دانشکده فنی و مهندسی دانشگاه اراک برگزار ‌شد.

پروفسور کیم، محقق برتر و عضو موسسه دولتی KITECH کره جنوبی که زیر نظر دولت کره جنوبی و در راستای توانمندسازی صنایع این کشور در حوزه‌های علم و مهندسی مواد، مکاترونیک و الکترونیک فعالیت دارد، در این سمینار استفاده از منیزیم به همراه کلسیم را در راستای بهبود کیفیت آلیاژ آلومینیوم اقدام مطلوب عنوان کرد.

وی گفت: بهبود کیفیت آلومینیم به بهره گیری بیشتر و بهتر از این فلز کمک بسزایی می‌کند. 

وی ویژگی‌های خاص آلومینیم و نیز فراوانی این فلز در طبیعت را از دلایل مورد توجه قرار گرفتن این فلز برشمرد و افزود:  آلومینیوم سبک است به طوری که یک متر مربع از ورق آلومینیومی به ضخامت یک میلی‌متر 2.7 کیلوگرم وزن دارد، وزن چنین ورقی از جنس فولاد 7.8 کیلوگرم و از جنس مس 8.9 کیلوگرم است.

پروفسور کیم در خصوص فلزات تصریح کرد: از آنجا که استحکام و سختی فلز خالص همیشه کمتر از آلیاژهای آن فلز است، عموما از فلزات به صورت آلیاژی استفاده شده و از فلز خالص معمولا در کاربردهای ویژه استفاده می‌شود.

وی ادامه داد: معمولا هرچه فلز خالص‌تر باشد استحکام آن کمتر ولی نرمی و پایداری شیمیایی آن زیادتر است.

این دانشمند این امر را در خصوص آلومینیم نیز صادق دانست و بیان کرد: آلومینیوم با دارا بودن آلیاژهای مختلف با ترکیب و خواص متفاوت در محدوده کاربردی فراوانی توانسته است ایفای نقش کند.

کیم ادامه داد: اگرچه آلیاژهای آلومینیوم دارای استحکام بیشتر از آلومینیوم خالص هستند اما، این استحکام برای کاربردهایی که تحت تنش‌های بالا هستند کافی نیست، لذا این آلیاژها نیز نیاز به افزایش استحکام بیشتری دارند و به همین دلیل به روش‌های مختلف استحکام آنها را افزایش می‌دهند.

این محقق لغت آلیاژ را افزودن یک یا چند عنصر یا ترکیبی از آنها به فلز پایه برای دستیابی به یکسری خواص خاص معنا کرد و افزود: تغییر خواص ناشی از افزودن این عناصر بسته به نوع عنصر پایه و عناصر آلیاژی اضافه شده می‌تواند منحصرا وابسته به یک عنصر یا ترکیبی از عناصر اضافه شده باشد.

وی نقش منیزیم را در بهبود کیفیت آلومینیوم بسیار مؤثر عنوان کرد و افزود: افزایش منیزیم در آلیاژهای آلومینیوم  سبب کاهش سیالیت این فلز می‌شود.

کیم به وجود آمدن ناخالصی در آلومینیوم را نیز از مشکلات استفاده از منیزیم زیاد در آلیاژ عنوان کرد و افزود: ناخالصی زیاد موجب خواهد شد ریخته‌گری مطلوبی صورت نگیرد.

این محقق تصریح کرد: طی تحقیقات صورت گرفته استفاده از ترکیب منیزیم و کلسیم در رفع این مشکلات می‌تواند بسیار مؤثر باشد.

وی این روش را سبب‌ساز امکان استفاده از حجم زیادی منیزیم در آلیاژ آلومینیوم دانست و بیان کرد: با توجه به اینکه منیزیم سبب بهبود و استحکام آلیاژ آلومینیوم می‌شود این امر می‌تواند کمک بزرگی در تحقق افزایش کیفیت آلیاژ و کاهش اثرات منفی منیزیم در ترکیب با آلومینیوم باشد.

وی افزایش کیفیت آلیاژ آلومینیوم را یک فرصت بی‌نظیر توصیف و عنوان کرد: امروز در دنیا جهت به دست آوردن آلومینیوم با کیفیت رقابت گسترده‌ای شکل گرفته که از این فرصت می‌توان جهت رقابت با بازار جهانی بهره برد.

،از برنامه‌های جنبی این سمینار می‌توان به برگزاری جلساتی با حضور پرفسور کیم در راستای برگزاری دوره‌های کارشناسی ارشد مشترک میان دانشگاه اراک و موسسه KITECH و نیز مشارکت دانشگاه اراک و این موسسه در راستای تاسیس دفتر این موسسه در دانشگاه اراک و نیز مشارکت دانشگاه اراک در راستای انتقال تکنولوژی از این موسسه به صنایع کشور اشاره کرد که قرار است امروز به انجام برسد.(به نقل از ایسنا)

گزارش تصویری مراسم

 

کد خبر :865-110

23 خرداد ماه 1394

واحد خبر روابط عمومی