طراحی و ساخت پنل سخت افزاری شبیه ساز پرواز

طراحی و ساخت پنل سخت افزاری شبیه ساز پرواز


دکتر ابوالقاسم دائی چیان؛ عضو هیات علمی گروه مهندسی برق دانشگاه اراک موفق به طراحی و ساخت پنل شبیه ساز پرواز گردید.

طراحی و ساخت پنل سخت افزاری شبیه ساز پرواز

دکتر ابوالقاسم دائی چیان؛ عضو هیات علمی گروه مهندسی برق دانشگاه اراک موفق به طراحی و ساخت پنل شبیه ساز پرواز گردید.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه اراک؛ دکتر ابوالقاسم دائی چیان عضو هیات علمی گروه مهندسی برق دانشگاه اراک در طی طرحی پژوهشی یک پنل  شبیه ساز پرواز را طراحی و بدنه سخت افزاری آن را به مرحله ساخت رسانید. این طرح کاملاً امکان بکارگیری در بخش دفاعی را دارد. ویژگی این طرح مقرون به صرفه بودن آن است چرا که به علت هزینه و خطر بسیار زیاد  نمی‌توان پرواز را در شرایط واقعی انجام داد  این برنامه به کاربران آموزش می‌دهد تا در مواقع خطر مثل زمین نشستن بدون موتور و نقص‌های کامل الکتریکی و هیدرولیکی توان کنترل شرایط را داشته باشند.

حس واقعی تر پرواز نسبت به نمونه های مشابه


اما ویژگی منحصر به فرد این طرح  تجربه حس واقعی تر پرواز نسبت به طرح های مشابه  است و با قابلیت دقیق تر شبیه سازی شرایط آب و هوایی  در نقاط مختلف  امکان آموزش به وسیله آن پویاتر انجام می شود.
شایان ذکر است این شبیه ساز اصطلاحا دارای یک کنسول استاد است که می‌تواند شرایط مختلف پروازی (مانند شرایط مختلف آب و هوایی و خرابی های مختلف در سیستم هواپیما) را برای کارآموز ایجاد کرده و به کاربران آموزش می‌دهد تا نحوه کنترل هواپیما، اثرات دیگر سیستم‌های پرواز و نحوه کنترل هواپیما در شرایط و عوامل خارجی نظیر چگالی هوا، آشفتگی، باد، ابر، بارش و … را فرا گیرند. این شبیه ساز همچنین در کنار آموزش به خلبانان  می‌تواند در طراحی و توسعه هواپیما، و تحقیق در مورد ویژگی‌های هواپیما و ویژگی‌های کنترل حمل و نقل مورد استفاده قرار گیرد.


هسته اصلی نرم افزاری این طرح ؛ نرم افزار flight simulator است که البته نرم افزارهای زیادی برای ارتباط بهتر آن با سخت افزار و همچنین کنسول استاد برای آن طراحی شده است.
این پنل علاوه بر ایجاد زمینه آموزش خلبانی؛ بستری برای تفریح و سرگرمی نیز فراهم آورده است.

روابط عمومی دانشگاه اراک کسب این موفقیت ارزنده را به آقای دکتر دائی چیان تبریک می گوید و از خدای متعال برای ایشان توفیقات روز افزون را خواهان است.

آدرس کوتاه :