طرح امید آفرینی و پایش تحصیلی دانشجویان در دانشگاه اراک

طرح امید آفرینی و پایش تحصیلی دانشجویان در دانشگاه اراک

امروزه دیگر بر کسی پوشیده نیست که جامعه جهانی از جمله کشور ایران با شیوع ویروس کووید ۱۹ با شرایط تازه‌ای مواجه شده است. این مواجهه برای مجموعه‌هایی که هویت خود را با حضور و فعالیت‌های جمعی و گروهی اثبات می‌کنند، هم افق های روشنی را گشوده و هم معایب و مشکلات عدیده ای را بر سر راه آورده است.

در دانشگاه اراک جهت پیشگیری از مشکلات پسا کرونا در دانشگاه ها، طرح امید آفرینی و پایش تحصیلی دانشجویان، به همت معاونت دانشجویی و مرکز مشاوره دانشگاه اراک کلید خورد.

این طرح که شامل، پیگیری امور درسی و صحبت با دانشجویانی که به دلیل مشکلاتی از قبیل دور ماندن از جو رقابتی حاکم در کلاس، عدم دریافت آموزش صحیح و مکفی و عدم درک نو دانشجویان از فضای دانشگاه و شیوه تحصیل و پژوهش در دانشگاه و شرایط معیشتی دچار مشکلاتی از قبیل مشروطی و اخراج شده اند از اوایل خرداد ماه جاری کار خود را آغاز نمود.

در این طرح پس از شناسایی دانشجویان  که در سال جاری دچار افت تحصیلی شده اند، کارنامه 625 دانشجو در کلیه مقاطع تحصیلی مورد بررسی قرار گرفت.

در اقدام بعد این طرح، توسط مددکاران اجتماعی مرکز مشاوره دانشگاه اراک، با دانشجویان تماس گرفته شد و پس از صحبت و دلجویی با دانشجویان در پرونده هایی جداگانه، علت افت تحصیلی مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

پس از تشکیل پرونده های  جداگانه برای دانشجویان، از هر گروه آموزشی یکی از اعضای هیات علمی به عنوان استاد همیار گروه، انتخاب شدند که در این مسیر به وسیله ارتباط گیری با دانشجویان، راه گشای مشکلات آموزشی و انگیزشی ایشان باشند.

تعدادی از این پرونده ها نیز جهت مشاوره تخصصی به مرکز مشاوره دانشگاه ارجاع داده شد.

شایان ذکر است از کلیه دانشجویان و کارمندان و اعضای هیات علمی دانشگاه اراک دعوت می شود جهت ارتقای کیفیت این طرح و خدمت گذاری موثر به دانشجویان نیازمند به حمایت طرح ها و ایده های پیشنهادی خود را با شماره 09938822293 در پیام رسان واتس اپ یا با شماره تماس 32621706 مطرح نمایند.

نمودار زیر نگاهی گذرا بر مشکلات ذکر شده توسط دانشجویان دانشگاه اراک می باشد.

 

 

آدرس کوتاه :