قرار گرفتن دانشگاه اراک در رتبه بندی سال 2023 کیو اس

قرار گرفتن دانشگاه اراک در رتبه بندی سال 2023 کیو اس

به گزارش روابط عمومی دانشگاه اراک، و به نقل از معاونت پژوهش و فناوری، نتایج رتبه‌بندی سال ۲۰۲۳ پایگاه کیو اس برای دانشگاه‌های برتر آسیا منتشر شد و ۱۲ دانشگاه ایرانی در جمع ۷۶۰ دانشگاه آسیایی قرار دارند که نام دانشگاه اراک در بین دانشگاه‌های ایرانی حاضر در این رتبه‌بندی به چشم می‌خورد.

کیو اس که به عنوان یکی از معتبرترین نظام‌های رتبه بندی بین‌المللی دانشگاه‌ها شناخته می‌شود توسط مؤسسه «کاکارلی سیموندز» در کشور انگلستان انجام می‌گیرد، و عملاً از سال ۲۰۱۰ به صورت مستقل دانشگاه‌های دنیا را مورد ارزیابی قرار می‌دهد. در این رتبه‌بندی دانشگاه‌ها توسط ۶ شاخص در قالب ۴ حوزه کلی آموزش، پژوهش، قابلیت جذب در بازار کار و بین‌المللی‌سازی ارزیابی می‌شوند. شاخص‌های کلیدی مورد استفاده برای تدوین رتبه بندی ۲۰۲۳ شامل شهرت علمی و کارفرمایی، تعداد اعضای هیات علمی دارای مدرک دکتری و درصد دانشجویان بین‌المللی بوده است. در این رتبه‌بندی بررسی شهرت دانشگاه دارای وزن ۴۰ درصد، ارزیابی کارفرمایان دارای وزن ۱۰ درصد، نسبت اعضای هیئت علمی بین‌المللی دارای وزن ۵ درصد، نسبت دانشجویان بین‌المللی دارای وزن ۵ درصد، میزان استنادات به ازای هر عضو هیئت علمی دارای وزن ۲۰ درصد و نسبت اعضای هیئت علمی به دانشجو دارای وزن ۲۰ درصد هستند. پایگاه رتبه‌بندی کیو اس در ارزیابی خود در شاخص مربوطه به اندازه‌گیری تأثیر پژوهش، اطلاعات پنج ساله موجود دانشگاه‌ها را در پایگاه استنادی اسکوپوس مورد بررسی قرار می‌دهد.

بر اساس نتایج رتبه‌بندی سال ۲۰۲۳ پایگاه کیو اس، در بین۷۶۰ دانشگاه آسیایی، دانشگاه اراک توانست در رتبه 651-700 و در بین دانشگاه‌های ایرانی حاضر در این رتبه‌بندی، رتبه 12 را به خود اختصاص دهد.

 

 

 

 

آدرس کوتاه :