مصاحبه با دبیر هم اندیشی استادان و نخبگان دانشگاه اراک

مصاحبه با دبیر هم اندیشی استادان و نخبگان دانشگاه اراک

-ضمن عرض تبریک بابت منصوب شدن حضرتعالی به سمت دبیر هم‌اندیشی استادان و نخبگان دانشگاه اراک، برنامه‌های خود را در ادامه این مسئولیت بیان فرمانید.

با عرض سلام و احترام، در ابتدای امر جا دارد که از مسئول محترم نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه اراک جناب آقای حجت‌الاسلام‌والمسلمین دکتر حسینی مطلق بابت لطفی که به بنده نموده و افتخار این مسئولیت را به بنده دادند سپاسگزاری می‌نمایم

همچنین بایستی از زحمات و تلاش‌های دلسوزانه جناب آقای دکتر سیف‌الله سلیمانی به‌عنوان دبیر پیشین ستاد هم‌اندیشی اساتید و نخبگان دانشگاه اراک تقدیر و تشکر نمایم.

با توجه به آنکه اساتید و نخبگان دانشگاهی به‌عنوان فرماندهان جنگ نرم از جایگاه رفیع و مؤثری در توسعه‌ی علمی فرهنگی و اقتصادی کشور برخوردار می‌باشند لذا تقویت ظرفیت‌های علمی و فرهنگی اساتید امری ضروری و مهم هست که بخشی از این امربر عهده ستاد هم‌اندیشی اساتید و نخبگان می‌باشد این‌جانب نیز به‌عنوان دبیر این ستاد برنامه‌های مختلفی برای این امر در نظر گرفته‌ام که برخی از آن‌ها عبارت‌اند از:

1-شکل‌گیری شورای هم‌اندیشی دانشگاه اراک و تشکیل منظم جلسات این شورا که اولین جلسه این شورا در روز چهارشنبه سیزدهم تیرماه با حضور تمامی اعضا حقوقی برگزار شد و اعضای حقیقی آن نیز در این جلسه مشخص شدند و امید آن است که با تشکیل منظم جلسات این شورا با حضور تمامی اعضای محترم حقیقی و حقوقی به توان گام‌های مؤثری در این زمینه برداشت.

2-انتخاب رابطان جدید هم‌اندیشی در دانشکده‌ها با توجه به اتمام تاریخ حکم پیشین و برگزاری منظم جلسات رابطان هم‌اندیشی به‌منظور فعال‌تر شدن این موضوع در دانشکده‌ها که مقدمات این امر نیز فراهم‌شده و انشا الله تا ماه آتی نهایی خواهد شد.

3-تشکیل جلسات هم‌اندیشی بین گروه‌های مختلف آموزشی مدیران و مسئولین دانشگاه در سطوح مختلف و همچنین دعوت از مسئولین مختلف استانی و کشوری جهت شرکت در برنامه‌های هم‌اندیشی

4-شناسایی چهره‌های برتر دانشگاه اراک در زمینه‌های مختلف و بهره‌گیری از تخصص این عزیزان در نشست‌های هم‌اندیشی و فعالیت‌های فرهنگی

5-نیازسنجی از اساتید و نخبگان محترم و برگزاری دوره‌های هم‌اندیشی متناسب با نیازهای اجتماعی –سیاسی-فرهنگی و اقتصادی

6-ارائه طرح‌های متنوع فرهنگی و مشارکتی جهت خانواده‌های محترم اساتید و به‌ویژه در طرح‌های ضیافت اندیشه که انشا الله برخی از این برنامه‌های در طرح ضیافت اندیشه مشهد مقدس اجرا خواهد شد.

- هدف از برگزاری دوره‌های دانش‌افزایی و به‌خصوص طرح ضیافت اندیشه استادان چیست؟

دوره‌های معرفت افزایی اساتید و نخبگان دانشگاهی که در تابستان و در قالب طرح ضیافت اندیشه استادان برگزار می‌گردد. همراه با فعالیت‌های مختلف فرهنگی تربیتی فوق‌برنامه و... می‌باشد. که خوشبختانه دانشگاه اراک در این زمینه در سال‌های گذشته بسیار خوب عمل نموده و انشا الله امسال نیز هشتمین طرح ضیافت اساتید استادان دانشگاه اراک در مشهد مقدس از تاریخ 26 تیز ماه لغایت 1 مرداد برگزار خواهد شد. این دوره از ضیافت اندیشه شامل دو عنوان آموزشی اندیشه سیاسی اسلام و سبک زندگی می‌باشد طول هریک از این دوره‌های 16 ساعت بوده و در قالب دو گروه 25 نفره برگزار خواهد شد که درمجموع انشا الله برای 50 تن از اساتید محترم به ازای هر نفر 32 ساعت آموزشی و درمجموع 1600 نفر آموزش در نظر گرفته‌شده است. در کنار برگزاری دوره آموزشی باری اساتید محترم برای خانواده‌ها و همچنین کودکان نیز برنامه‌هایی در نظر گرفته‌شده است در کنار برگزاری کلاس‌های اساتید خواهد بود همچنین علاوه بر کلاس‌های آموزشی برنامه‌های متنوع زیارتی فرهنگی تفریحی و گردشگری ورزشی و... نیز برای اساتید و خانواده‌های محترم آن‌ها در نظر گرفته‌شده است که امید است مورد استناد قرار گیرد.

3- نحوه برگزاری ویژگی‌های این دوره نسبت به سال‌های پیشین چگونه است؟

از ویژگی‌های متفاوت این دوره نسبت به دوره‌های پیشین به موارد زیر می‌توان اشاره نمود:

1-استقبال کم‌نظیر اساتید و پیش ثبت‌نام بیش از 70 نفر از اعضای هیئت‌علمی دانشگاه اراک و این طرح و حتی برخی درخواست‌های رسیده از سایر دانشگاه‌های استان که متأسفانه به دلیل برخی از محدودیت‌ها ازجمله ظرفیت محدود کلاس‌های آموزشی (لزوم ظرفیت کلاس مابین 15 الی 25 نفر) ظرفیت محدود هتل‌ها علی‌رغم پیگیری فراوان استان افزایش ظرفیت به بیش از 50 نفر به وجود نیامد که در اینجا از تمامی اساتید و نخبگان عزیزی که توفیق همراهی و خدمت‌گزاری آن‌ها را نیافتیم عذرخواهی می‌نمایم.

2-سفر دسته‌جمعی با قطار: در طرح ضیافت هم‌اندیشی امسال برای نخستین بار حدود 20 تن از اعضای محترم هیئت‌علمی که با خانواده‌های محترم درمجموع حدود 50 نفر خواهد شد به‌صورت دسته‌جمعی و با قطار از اراک عازم این سفر پربرکت و معنوی خواهند شد که البته گرچه تمامی هزینه‌های سفر قطار با اعضای محترم هیئت‌علمی می‌باشد ولی امید آن است که این حرکت دسته‌جمعی مقدمات سفر خاطره‌انگیز و به‌یادماندنی را فراهم آورد و البته شایان‌ذکر است که تمامی زحمات این موضوع بر عهده جناب آقای حمید قدیری بود که جا دارد از زحمات دلسوزانه و خستگی‌ناپذیر ایشان نیز تقدیر و تشکر نمود.

3-برنامه‌های متنوع و مختلف فرهنگی تفریحی‌ورزشی و... که علاوه بر برنامه‌های سال‌های گذشته سعی شد تا برنامه‌های جدیدی نیز برای اساتید محترم و خانواده‌های معزز آن‌ها در نظر گرفته شود

-حرف پایانی:

در انتها بایستی از حمایت‌های کلیه مسئولین محترم دانشگاه به‌ویژه جناب آقای دکتر حمیدی جناب آقای دکتر بهرامی و جناب آقای دکتر سلیمان نژاد و جناب آقای دکتر مستعان و جناب آقای دکتر جباری وسایرمسئولین و مدیران محترم دانشگاه تقدیر و تشکرنمود. همچنین ذکر این نکته ضروری است که کلیه همکاران در دفتر نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری و ستاد هم‌اندیشی اساتید و نخبگان دانشگاه اراک تمامی تلاش و همت خود را برای برگزاری هرچه بهتر هشتمین طرح ضیافت اندیشه استادان دانشگاه اراک به کار بسته است که البته بدون شک کاستی‌هایی نیز در این امر وجود خواهد داشت که این‌جانب به‌عنوان دبیر ستاد هم‌اندیشی پیشاپیش از همراهی اساتید و نخبگان عزیز سپاس گذاری نموده و از کاستی‌های احتمالی نیز عذرخواهی می‌نمایم با آرزوی سلامتی و توفیقات روزافزون برای تمامی عزیزان.

آدرس کوتاه :