معرفی ظرفیت های دانشگاه اراک، گامی مثبت در راستای رفع مشکلات استان مرکزی است .

معرفی ظرفیت های دانشگاه اراک، گامی مثبت در راستای رفع مشکلات استان مرکزی است .


رییس دانشگاه اراک گفت: معرفی طرفیت های دانشگاه اراک، گامی مثبت در راستای رفع مشکلات استان مرکزی به ویژه در حوزه آب, آلودگی هوا است.

رئیس دانشگاه اراک

معرفی ظرفیت های دانشگاه اراک، گامی مثبت در راستای رفع مشکلات استان مرکزی است .

رییس دانشگاه اراک گفت: معرفی طرفیت های دانشگاه اراک، گامی مثبت در راستای رفع مشکلات استان مرکزی به ویژه در حوزه آب, آلودگی هوا است.

 

 

دکتر ذوالفقاری رئیس دانشگاه اراک روز دوشنبه در آیین تجلیل از فناوران و پژوهشگران برتر دانشگاه اراک، اظهار کرد: موضوع ارتقای رتبه بندی دانشگاه اراک در اولویت اقدامات قرار دارد که تمام ظرفیت ها در این راستا بکار گرفته شده است.

وی افزود: ارایه مقاله مهمترین سند برای بیان انجام فعالیت های تحقیقاتی است که انتظار است با تعامل و هم افزایی و تقویت این مهم در این دانشگاه, گام‌های مؤثرتری در راستای ارتقای شاخص های دانشگاه برداریم.

رئیس دانشگاه اراک گفت: در راستای ارتقای جایگاه و رتبه بندی دانشگاه، قرارگاهی تشکیل شده که در این راستا باید سرمایه گذاری لازم صورت گیرد و از ظرفیت جوانان نیز بیشترین بهره گیری را داشته باشیم.

دکتر ذوالفقاری با اشاره به اینکه انجام پژوهش بر اساس واقعیات روز است، گفت: با توجه به ورود فناوری های جدید از جمله هوش مصنوعی نیاز است دو رویکرد امکان و عملیاتی را مدنظر ویژه قرار دهیم همچنین شیوه های جدید علمی را بپذیریم و با استفاده از توانمندی جوانان، برنامه ریزی مناسب در این راستا داشته باشیم.

وی با اشاره به اینکه برگزاری کلاسهای دانشگاه نیز باید متحول شود، افزود: کلاسهای دانشگاه با رعایت چارچوب مشخص و هدفمند باید تبدیل به حل مساله و پژوهش شود و برای انجام پژوهش نهایی، پروژه باید پختگی لازم را داشته باشد.

رئیس دانشگاه اراک بیان کرد: انجام فعالیت های پژوهشی باعث امیدبخشی در جامعه می شود و بهره گیری از ظرفیت های علمی در راستای رفع مشکلات بسیار راهگشاست.

دکتر ذوالفقاری تاکید کرد: معرفی طرفیت های دانشگاه اراک، گامی مثبت در راستای رفع مشکلات استان مرکزی به ویژه در حوزه آب, آلودگی هوا و آی تی است.

وی گفت: امید است روز به روز جایگاه پژوهش ارتقا یابد و شاهد توسعه و تقویت سایر حوزه ها باشیم‌.

معاون پژوهش و فناوری دانشگاه اراک خبر داد؛ رشد ۷۰ درصدی طرح های پژوهشی معاون پژوهش و فناوری دانشگاه اراک گفت: طرح های پژوهشی این دانشگاه ۷۰ درصد رشد داشته اما نیاز است از ظرفیت‌های موجود، بهره گیری بیشتری شود.

دکتر صفی‌ خانی، در آیین تجلیل از پژوهشگران و فناوران برتر دانشگاه اراک اظهار کرد: تعمیر تمامی تجهیزات آزمایشگاه های دانشگاه بدون هیچ محدودیتی انجام شده است. معاون پژوهش و فناوری دانشگاه اراک افزود: تعمیر ۷۴ تجهیز آزمایشگاهی شاخص با هزینه حدود ۲ میلیارد تومان، خرید ۶۶ تجهیز شاخص و دارای اولویت به مبلغ ۷ میلیارد تومان با رعایت عدالت و توازن بین دانشکده‌ها علیرغم اینکه یک سوم اعتبار هدفگذاری شده وزارتخانه به دانشگاه تخصیص یافته، انجام شد.

معاون پژوهش و فناوری دانشگاه اراک افزود: به لحاظ تعداد همکاران مجری ارتباط با جامعه و صنعت نسبت به سال گذشته ۸۰ درصد رشد داشتیم که البته معادل ۱۲ درصد از اعضای هیات علمی است و ضروری است همکاران ببشتری در اجرا این طرح ها مشارکت داشته باشند.

دکتر صفی خانی ادامه داد: امسال ۶۱ طرح پژوهشی انجام شده که خوشبختانه نسبت به سال گذشته ۷۰ درصد رشد داشته اما با توجه به وجود سه هزار واحد صنعتی و ۳۰۰ نفر اعضای هیات علمی این مهم نیازمند توجه ویژه تری است.

وی افزود: امسال ۴۵ پایان نامه تقاضامحور در دانشگاه اراک انجام شده که خوشبختانه نسبت به دو سال اخبر با پیشرفت مناسبی همراه بوده است.

دکتر صفی خانی با بیان اینکه شمار پایان نامه‌های تقاضامحور، در ۲ سال اخیر، رشد خوبی داشته‌، افزود: شمار مجموع پایان نامه‌های دانشگاه ۲ هزار مورد در سال است که از این رو نسبت ۲ درصدی پایان نامه‌های تقاضا محور به مجموع مقالات، بسیار ناچیز و قابل قبول نیست و نیازمند تلاش بیشتری است.

دکتر صفی خانی ادامه داد: نمودار مقالات علمی دانشگاه اراک رشد ۲۰ درصدی را نشان می‌دهد اما بهتر است خودمان را با دانشگاه‌های هم تراز خود قیاس کنیم و در راستای کیفیت بخشی به این مهم گام‌های مؤثرتری برداریم.

معاون پژوهش و فناوری دانشگاه اراک افزود: میزان اعتبار برای اجرای طرح‌های منعقد شده در ارتباط با جامعه و صنعت در سال جاری ۱۰ میلیارد تومان بوده که خوشبختانه رشد ۲۵۰ درصدی را نسبت به سال گذشته شاهد بودیم.

دکتر صفی خانی با اشاره به پیگیری دانشگاه اراک برای ارتقای رنکینگ و بهبود فرایند رنکینگ از سیاست گذاری تا بهبود، حداقل یک بازه زمانی ۵ ساله است افزود: به لحاظ آماری، شاخص‌ها بهبود یافته اما رنکینگ دانشگاه تغییری نمی‌کند و علت این است که عمده دانشگاه‌های کشور نسبت به رنکینگ حساس و در حال تلاش و سیاست گذاری در این حوزه هستند همچنین این فرآیند یک بازه زمانی پنج ساله طول می کشد.

وی افزود: در همین راستا برنامه جامع و مدونی برای افزایش رنکینگ تدوین شده به طور حتم برای رسیدن به نتیجه مطلوب گفتمان سازی، هماهنگی و حساسیت تمامی حوزه‌های داخل دانشگاه به موضوع رنگینگ، ضروری است.

معاون پژوهش و فناوری دانشگاه اراک تصریح کرد: بودجه تخصیصی به بخش پژوهش در دانشگاه اراک در مقایسه با دانشگاه‌های مشابه بسیار کمتر و حدود یک سوم است و هدف از تشکیل شورای بهبود رنکینگ و نظارت در دانشگاه، دستیابی به اهداف ترسیم شده در دانشگاه اراک است.

در پایان این مراسم از جمعی از پژوهشگران برتر گروه های آموزشی،حوزه ارتباط با صنعت،فناوران و کارشناسان برتر تقدیر شد.

آدرس کوتاه :