نشست خبری تبیین و نحوه سازوکار حمایت از شرکت های دانش بنیان استان مرکزی

نشست خبری تبیین و نحوه سازوکار حمایت از شرکت های دانش بنیان استان مرکزی

به گزارش روابط عمومی دانشگاه اراک، «دکتر ذوالفقاری» روز یکشنبه در نشست تبیین و نحوه ساز و کار حمایت از شرکت‌های دانش بنیان استان مرکزی، افزود: شرکت‌های دانش بنیان به دلیل ماهیتی که دارند نمی توانند ارتباط زیادی با بانک‌های عامل داشته باشند و در بدو امر ممکن است دچار مشکل شوند.
رئیس دانشگاه اراک ادامه داد: در این راستا نهادهای حمایت صندوق‌های پژوهش اقتصادی، تعامل و همکاری لازم را دارند تا شرکت به سطح مناسبی برسد تا پس از تجاری سازی، به سطح شرکت‌های حرفه‌ای برسد.
دکتر ذوالفقاری اظهار داشت: تسهیلاتی در همین زمینه برای شرکت های دانش بنیان در نظر گرفته شده که این شرکت‌ها برای بهره گیری از این تسهیلات باید تا ۳۰ آبان ماه در سایت https:\\b۲n.ir\f۶۴۹۷۵ ثبت نام کرده و اطلاعات به روز خود را بارگذاری کنند.
معاون پژوهشی دانشگاه اراک نیز در این نشست اظهار داشت: با توجه به نامگذاری سال جاری با عنوان تولید، دانش بنیان، اشتغال آفرین، قرارگاه دانش بنیان در دانشگاه اراک شکل گرفت که ذیل این قرارگاه، مجموعه اقداماتی در خصوص نحوه فعالیت و عملکرد شرکت های دانش بنیان اجرا شده و تمام دستگاه‌های اجرایی مکلف شدند در راستای اجرای فرامین مقام معم رهبری، این شرکت‌ها را زیر چتر حمایتی قرار دهند.
«دکتر صفی‌خانی» بیان کرد: برای حمایت از شرکت‌های دانش بنیان، مبلغ ۵۰۰ میلیارد ریال بلاعوض و مبلغ یک هزار میلیارد ریال به صورت تسهیلات اختصاص یافته و میزان آورده شرکت‌ها نیز ۱۰ درصد است.
وی با بیان اینکه ۱۱۳ شرکت دانش بنیان در استان وجود دارد، گفت: این شرکت‌ها تا پایان آبان ماه باید در سامانه https:\\b۲n.ir\f۶۴۹۷۵  ثبت نام کنند و در نهایت تجمیع و تقسیم بندی شوند و بتوانند از تسهیلات مذکور استفاده کنند. شرکت ها برای استفاده از این تسهیلات حتما باید طرح یا پروژه داشته باشند و به صرف شرکت دانش بنیان بودن نمی توانند از این تسهیلات استفاده کنند.
سرپرست پارک علم و فناوری استان مرکزی نیز گفت: تسهیلاتی که به شرکت‌های دانش بنیان اختصاص می‌یابد باید در اقدامات زیربنایی نیز هزینه شود.
«دکتر داستان» افزود: تمام شرکت‌های دانش بنیان باید در سامانه مذکور ثبت نام کنند و اطلاعات جامع بارگذاری کنند و تلاش شود مراحل ثبت نام و دیگر مراحل در اسرع وقت انجام شود تا متقاضیان تسهیلات خود را زودتر دریافت کنند.   
مدیر مرکز آموزش و پژوهش‌های توسعه و آینده نگری سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان مرکزی نیز گفت: بر اساس ضوابط اجرایی قانون، این سازمان مکلف شده برخی از اعتبارات را به صورت تسهیلات کم بهره در اختیار شرکت‌های دانش بنیان قرار دهد.
«دکتر توسلی» افزود: اکنون ۱۱۳ شرکت دانش بنیان در استان مرکزی فعالیت می‌کنند که برخی  از آنها در پارک علم و فناوری مرکز استان و برخی دیگر در پارک علم و فناوری ایرانیان شهرستان زرندیه مستقر هستند.
وی تاکید کرد: هدف از حمایت شرکت‌های دانش بنیان افزایش کیفیت محصولات، ایجاد اشتغال، تجاری سازی و رقابت‌پذیری است و این شرکت‌ها همانند شرکت‌های پیمانکار از سوی معاونت علمی و فناوری رئیس جمهور درجه بندی می‌شوند.
مدیر مرکز آموزش و پژوهش‌های توسعه و آینده نگری سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان مرکزی اظهار داشت: با توجه به رسته‌ها و پراکندگی شرکت‌ها بخش عمده‌ای از آنها در بخش صنعت فعال هستند و متناسب با رسته‌ها اعتبارات توزیع می‌شود.
توسلی ادامه داد: بر اساس ابلاغ اعتبارات تملک دارایی و سرمایه‌ای استان مرکزی ۴۹ میلیارد و ۲۸۵ میلیون تومان اعتبار برای اجرای پنج برنامه، ۶ طرح عملیاتی و سه طرح اجرایی برای شرکت های دانش بنیان استان تعریف شده است.

آدرس کوتاه :