نشست خبری پیرامون مراسم پنجاهمین سالگرد تأسیس دانشگاه اراک

نشست خبری پیرامون مراسم پنجاهمین سالگرد تأسیس دانشگاه اراک

 

رئیس دانشگاه اراک از برگزاری آئین نکوداشت پنجاهمین سالگرد تاسیس این دانشگاه با حضور وزیر علوم خبر داد.

سعید حمیدی روز سه شنبه ۹ آذر در نشست با اصحاب رسانه که به مناسبت فرا رسیدن پنجاهمین سالگرد بنیانگذاری دانشگاه اراک برگزار شد، اظهار کرد: نکوداشت پنجاهمین سالگرد تاسیس دانشگاه اراک روز شنبه ۱۳ آذر در سالن ورزشی دانشگاه با حضور وزیر علوم، تحقیقات و فناوری و با رعایت پروتکل های بهداشتی برگزار می شود. در این روز کتابخانه مرکزی دانشگاه اراک نیز بهره برداری می شود.

وی افزود: تا ۵۰ سال قبل تاکیدات بر مباحث علمی دانشگاه ها بود که در این راستا ایران رتبه یک علمی از نظر مقالات علمی در منطقه و رتبه ۱۶ در تولید علم در دنیا را دارد، از حدود ۵ سال پیش تاکنون آیین نامه های ارتقا اساتید و دانشگاه ها مقداری تغییر پیدا کرد به گونه ای که اساتید باید ۶ ماه تا یکسال در صنایع حضور داشته باشند. در سال گذشته حدود ۷ میلیارد تومان قرارداد پژوهشی با بخش های مختلف استان منعقد شده است.

حمیدی بیان کرد: نیازمند حمایت جدی دولت از دانشگاه ها برای ارتقا جدی دانشگاه ها هستیم، در هر استان یک یا دو دانشگاه قدر و با کیفیت وجود داشته باشد کافی است. مصوبات شورای عالی انقلاب فرهنگی مبنی بر ساماندهی به جدیت باید اجرا شود تا کیفیت آموزش نیز افزایش یابد.

وی با بیان اینکه دانشگاه اراک در ارزشیابی تایمز در دوسال متوالی بین ۱۵۰۰ دانشگاه برتر بوده است گفت: در حال حاضر سرمایه گذاری دانشگاه بر تحصیلات تکمیلی است، آموزش عالی زمانی قدرت خواهد داشت که تعداد کثیر دانشگاه های خرد و کوچک، مجموعه های واحدی را با یکدیگر تشکیل دهند.

رئیس دانشگاه اراک تصریح کرد: در حال حاضر ۲۵۰۰ دانشجوی تحصیلات تکمیلی در دانشگاه اراک وجود دارد و دولت در نظر دارد که توسعه دانشگاه ها را متوقف کند چراکه بر این باور هستیم که دوره کارشناسی آنچنان که باید اثربخشی ندارد و باید آموزش عالی قدرتمند شود.

حمیدی تصریح کرد: رصدخانه دانشگاه توسط یک خیر در دامنه کوه در حال ساخت است و تمام تجهیزات مورد نیاز در این رصدخانه ایجاد خواهد شد. انتظار ما بر این است که برای توسعه دانشگاه خیرین ورود کنند.

آدرس کوتاه :