نهمین سمینار ملی شیمی و محیط زیست در دانشگاه اراک برگزار شد

نهمین سمینار ملی شیمی و محیط زیست در دانشگاه اراک برگزار شد

به گزارش روابط عمومی دانشگاه اراک؛ نهمین سمینار ملی شیمی و محیط زیست انجمن شیمی ایران روز سه شنبه مورخ 12 شهریورماه 98 در دانشکده علوم پایه سالن شهید چمران برگزار شد.

دکتر حمیدی، رئیس دانشگاه اراک در این همایش گفت: وجود چهار میلیون دانشجو، ۶۰۰ هزار دانش آموخته دانشگاهی و ۱۰۰ هزار دانش‌آموخته دکترا در کشور نشان از تاثیر کمیت بر کیفیت در مراکز آموزش عالی کشوراست.
دکتر حمیدی افزود: دانشگاه‌ها برای نخستین‌بار بر اساس نیاز کشور شکل گرفته است.
وی ادامه ‌داد : مراکز آموزش عالی علاوه بر حرکت در مرزهای دانش دنیا، وظیفه دارند برای رفع مشکلات کشور و جامعه تلاش کنند.
رئیس دانشگاه اراک خاطرنشان کرد: هر زمان دانشگاه‌ها نتوانند در برابر مشکلات جامعه پاسخگو باشند نشان از کاهش کیفیت آن‌ها است.
دکتر حمیدی خودباوری و اعتماد به داشته‌های داخلی را کلید توسعه و پیشرفت کشور دانست و گفت: دانشگاه‌ها باید آموزش خودباوری، عدم خودباختگی و اعتماد به داشته های داخلی به دانشجویان را در دستور کار قرار دهند.
دکترمجتبی شمسی‌پور، رئیس انجمن شیمی ایران گفت: به‌کارگیری نشدن این ظرفیت های علمی در شرایطی است که کشور در بسیاری از موارد وابسته به واردات است و اگر زمینه فعالیت این سرمایه های علمی مهیا شود تولید داخل قدرتمند می شود.
وی ادامه داد: مشکل عدم استفاده بهینه از دانش آموختگان دانشگاهی باید در سایه توجه مسئولان رفع شود.
 
رئیس انجمن شیمی ایران گفت: تولید یک و ۵۸ درصد علم جهان درکشور نشان از کیفیت مراکز علمی کشور و بنیه نیروی انسانی در این زمینه دارد.
پروفسور شمسی‌پور ادامه داد: دانشمندان ایران اسلامی در چاپ مقالات در بسیاری از مجله های معروف دنیا رتبه‌های برتر جهانی را به خود اختصاص داده اند که این مهم بیانگر کیفیت علمی کشور است.
وی گفت: ۳۰۰ دانشمند ایرانی در جهان وجود دارد که مزیت اصلی برای کشور به شمار رفته و باید در سایه  برنامه ریزی صحیح زمینه استفاده حداکثری از آنان برای رونق تولید و شکوفایی علمی و اقتصادی ایجاد شود.
رئیس انجمن شیمی ایران یادآور شد: قاره آفریقا با دارا بودن ظرفیت های معدنی و اقتصادی به دلیل نداشتن نیروی انسانی کار آمد و غارت ثروت آن توسط غارت‌گران به یکی از قاره های فقیر در جهان تبدیل شده و کشور ژاپن با وجود سیل و مشکلات آب و هوایی به برکت نیروی انسانی رتبه پنجم اقتصاد جهان را به خود اختصاص داده است.
شمسی‌پور ادامه داد: با استفاده صحیح و مناسب از ظرفیت دانش آموختگان شیمی می توان در مدت ۱۰ سال خام فروشی نفت در کشور را پایان داد و با ارزش افزوده ناشی از آن زمینه توسعه و پیشرفت را برای کشور به ارمغان آورد.
وی ادامه داد: دانشگاه‌ها و مراکز علمی کشور نباید بپذیرند که نیروی مازاد و بدون استفاده تولید کرده‌اند بلکه بخش‌های دیگر جامعه هستند که باید هنر به‌کارگیری توان علمی این افراد را در بدنه صنعت، کشاورزی  و خدمات داشته باشند.
رئیس انجمن شیمی ایران گفت: بخش بزرگی از پژوهش‌های دانشگاهی معتبر دنیا توسط دانشمندان ایرانی اداره و انجام می‌شود که این مهم نشان از کیفیت و ظرفیت علمی بال در ایران است.
شمسی‌پورگفت: این انجمن با دارا بودن ۳۵۰ نفر از بهترین نیروهای علمی از نظر کمیت و کیفیت بزرگترین انجمن علمی در کشور است و ۱۰ هزار نفر به صورت دایم وب‌گاه این انجمن را دنبال می کنند.
وی افزود: ۱۵ کمیته در انجمن شیمی ایران فعال است و ۶۰ نفر وظیفه تهیه و تدوین مجلات این انجمن را  برعهده دارند.
رئیس انجمن شیمی ایران نشریه شیمی jics این انجمن را نخستین مجله با درآمد ارزی در کشور عنوان کرد و گفت: این مجله سال گذشته ۱۵ هزار یورو درآمد داشت و تمامی مجله های انجمن از محل مذکور منتشر شدند.
شمسی‌پور با یادآوری جایگاه شانزدهم علمی کشور در دنیا، افزود: جمهوری اسلامی ایران در چند سال گذشته توانسته از ترکیه به عنوان تنها رقیب منطقه‌ای  پیشی گرفته و به کشور نخست تبدیل شود.
وی اظهار داشت: جمهوری اسلامی ایران سال ۲۰۱۸ با اختلاف ۱۵ هزار مقاله از کشور ترکیه پیشی گرفت.
دبیر علمی نهمین همایش ملی شیمی و محیط زیست ایران در این نشست گفت: شناسایی اندازه‌گیری آلاینده‌های آب، هوا و خاک، شیمی پسماندهای صنعتی، شهری و آزمایشگاهی، روش کنترل و کاهش آلاینده‌های هوا، آب و خاک و شناسایی و اندازه گیری سموم و آفت‌کش های مضر در محصولات کشاورزی و غذایی از جمله محورهای این همایش است.
دکترجواد ذوالقرنین افزود: معرفی چالش‌های صنعت، ارتباط بین پژوهشگران و صنعت و معرفی ظرفیت‌های اراک از جمله اهداف برگزاری این همایش است.
وی ادامه داد:۲۲۱ مقاله به دبیرخانه نهمین همایش ملی شیمی و محیط زیست ایران ارسال شد که ۱۶ مقاله به صورت شفاهی و سخنرانی و ۱۶۱ مقاله به صورت پوستر در این همایش ارایه می شود.