همایش تحول در علوم انسانی و نقش آن در پیشرفت ایران اسلامی در دانشگاه اراک برگزار شد.

همایش تحول در علوم انسانی و نقش آن در پیشرفت ایران اسلامی در دانشگاه اراک برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه اراک همایش تحول در علوم انسانی و نقش آن در پیشرفت ایران اسلامی روز یکشنبه 27 آذر در دانشگاه اراک برگزار شد.

دکتر ذوالفقاری رئیس دانشگاه اراک در این همایش گفت: از سال گذشته جلساتی در خصوص برگزاری این همایش به همت مسئولین مختلف در دانشگاه ها و استان برگزار و مباحث مختلفی درخصوص محتوا مطرح شده است.

وی با بیان اینکه علوم انسانی پایه و اساس و باقی علوم وسیله هستند، اظهار کرد: جوانان آنگونه که باید به علوم انسانی تمایل و علاقه ندارند، لذا باید فرایندها بازبینی و علوم انسانی جذاب شود تا گرایش ها به این سمت حرکت کند. مردم وقتی شاهد باشند علوم انسانی زندگی آنها را بهبود می بخشد، قطعا به سمت این علوم حرکت می کنند.

رئیس دانشگاه اراک در پایان گفت: در اقتصاد دانش بنیان باید روی ظرفیت ها سرمایه گذاری کرد و باید بیش از پیش در این بخش و تجاری سازی آن کار شود وبا توجه به اینکه علوم انسانی نیاز مردم است و نیاز به برگزاری استارتاپ در این حوزه احساس می شود، باید به استارتاپ ها در این بخش توجه ویژه صورت گیرد.

ددکتر آقا محمدی دبیر علمی همایش گفت: ۱۰۶ مقاله از ۳۰ آبان ماه تا ۱۵ آذرماه امسال به دبیرخانه این همایش ارسال شد

. دکتر ابراهیم آقامحمدی افزود: برگزاری این همایش به منظور گفتمان‌سازی در حوزه علوم‌انسانی و ارائه یک الگوی پیشرفت از سال گذشته آغاز شد و ۳۵ استاد در کمیته علمی حضور دارند که پس از شکل‌گیری کمیته علمی، محورهای همایش مورد توجه قرار گرفت.

دبیر علمی نخستین همایش ملی تحول در علوم انسانی و نقش آن در پیشرفت ایران اسلامی ادامه داد: مقالات ارسال شده به این همایش توسط ۳۰ استاد و متخصص علوم انسانی داوری شد که در مجموع ۵۴ مقاله مورد پذیرش قرار گرفت. وی بیان کرد: علوم رفتاری، علوم اجتماعی، علوم اقتصادی و علوم سیاست مباحث مورد توجه در برگزاری این همایش است و تحول در علوم انسانی و توانمندسازی جامعه، جایگاه نظریه و روش در تحول علوم انسانی، جایگاه هستی شناسی و معرفت شناسی و تحول علوم انسانی، موانع و چالش‌های تحول در علوم انسانی، راهکارهای تحول و بومی‌سازی علوم انسانی، تحول در علوم رفتاری و اجتماعی و پیشرفت ایران اسلامی،الهیات و معارف اسلامی، تحول در مدیریت و علوم اقتصادی و پیشرفت ایران اسلامی، روابط بین‌الملل و نقش آن در پیشرفت علوم انسانی و نقش نخبگان در تحول علوم انسانی، محورهای این همایش است. آقامحمدی اظهار داشت: از مجموع مقالات پذیرش شده در این همایش، ۲۵ مقاله به صورت سخنرانی، ۲۳ مقاله به شکل پوستر و ۶ مقاله هم به صورت چاپ شده ارائه می‌شود.

پیوند علوم انسانی با حکمت امری ضروری است. رئیس نخستین همایش ملی تحول در علوم انسانی و نقش آن در پیشرفت ایران اسلامی ؛ پیوند علوم انسانی با حکمت امری ضروری است.

 

حجت‌الاسلام خسروپناه، رئیس همایش تحول در علوم انسانی و نقش آن در ایران اسلامی گفت: تحول در علوم انسانی و توانمندسازی جامعه، جایگاه نظریه و روش در تحول علوم انسانی، جایگاه هستی شناسی و معرفت شناسی، امکان بومی سازی و اسلامی سازی علوم انسانی، موانع و چالش های تحول در علوم انسانی، نقش نخبگان در تحول علوم انسانی و روابط بین الملل و نقش آن در پیشرفت علوم انسانی از جمله محورهای همایش است. خسروپناه خاطرنشان کرد: مهارت باید در کنار دانش مورد توجه باشد و نباید ذهن جوانان با مسائل تئوری پر شود. وقتی دانشجوی عالم کارآمد فارغ التحصیل می شود که رشته درسی او با اجتماع در ارتباط باشد. وی افزود: حکمت علم نافع، مبتنی بر عقل نظری و معاد است و پیوند علوم انسانی با حکمت ضروری است. برای تحقق تعالی در علوم انسانی می توان از علوم انسانی در حکمرانی های مختلف از جمله فضای مجازی و توسعه و...استفاده کرد. وحدت علم و دین زمینه وحدت حوزه و دانشگاه را رقم می زند

حجت‌الاسلام مهدی ایمانی مقدم، رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه های استان مرکزی گفت: وحدت حوزه و دانشگاه زمانی پایدار و عمیق می شود که وحدت علم و دین صورت گیرد. تا وقتی که دانش، اسلامی نشود دانشجو و دانشگاه و دانشیار اسلامی نمی شود و این مهم وقتی محقق می شود که علم دارای مبداء و معاد باشد. بالاترین جنایت ها در طول تاریخ محصول اختلاف بین علم و دین بوده است. وی در پایان افزود: امیدواریم این همایش زمینه ساز ایجاد انگیزه برای تعالی و تحول در رویه های آموزشی و پژوهشی باشد