همایش علمی بررسی وضعیت زیستی تالاب میقان در دانشگاه اراک برگزار شد.

به بهانه روز جهانی تالابها

همایش علمی بررسی وضعیت زیستی تالاب میقان در دانشگاه اراک برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه اراک؛ همایش علمی بررسی وضعیت زیستی تالاب میقان به منظور بررسی وضعیت زیستی این تالاب، فرصتها و تهدیدها با حضور مدیران استانی، اساتید، دانشجویان و جمعی ازتشکل های زیست محیطی در سالن علم الهدی دانشکده فنی و مهندسی دانشگاه اراک برگزار شد.

در این همایش «دکتر ذوالفقاری» رییس دانشگاه اراک ضمن تبریک ایام ا.. دهه فجر انقلاب اسلامی، برمنویات مقام معظم رهبری در خصوص پیشرفت علم ، فناوری و نوآوری علمی تاکید کرد. رییس دانشگاه اراک محیط زیست را یک مسئله دینی و اخلاقی خواند که باید تمام الزامات آن رعایت شود و نباید به بهانه تولید محیط زیست را آلوده و تخریب کرد. وی در ادامه افزود: با راهکارهای علمی میتوان هم محیط زیست سالم و هم اقتصادی شکوفا داشت و اگر در بعضی از موضوعات و مسائل زیست محیطی به بن بست برمی خوریم به این دلیل است که به حوزه علم و فناوری رجوع نکرده ایم.

دکتر ذوالفقاری با اشاره به وضعیت صنعتی استان افزود: تعامل و راه های ارتباطی دانشگاه با صنعت همیشه باید مد نظر قرار گیرد و سعی بر این است که بسیاری از معضلات زیست محیطی که اکنون در استان وجود دارد از طریق حوزه آموزش و پژوهش دانشگاه پیگیری و راهکارهای عملی رفع این مشکلات در کلاسهای درس دانشگاهی بررسی گردد.

در ادامه «مهندس یوسفی» مدیرکل حفاظت محیط زیست استان مرکزی با اشاره به روز جهانی تالابها، بر ارزش زیستی تالاب ها تاکید کرد و تالاب میقان اراک را فرصت ارزشمند زیستی برای استان مرکزی و شهر اراک دانست و افزود: تالاب میقان دارای ویژگی‌های بوم‌شناسی خاصی است و اگر به درستی احیا و در حفاظت آن دقت نشود، به لحاظ تولید ریز گرد تهدیدی برای شهر اراک خواهد بود.

یوسفی افزود: محدوده تالاب میقان در ناحیه رویشی "ایرانی تورانی" قرار دارد و از تنوع زیستی بسیار بالایی برخوردار است. مدیرکل حفاظت محیط زیست استان مرکزی ادامه داد: تالاب میقان یکی از ذخیره‌ گاه‌های مهم گیاهان شور کشور به‌شمار می‌رود واین پوشش گیاهی ، نقش موثری در کنترل شن های روان منطقه دارد و در صورت عدم تامین حقابه، تالاب از بین خواهد رفت. در پایان این همایش از فعالین حوزه تالاب و پایان نامه های دانشجویی برتر با اهدا لوح تقدیر شد.

آدرس کوتاه :