همایش فعالیت بدنی سلامت و سالمندی در دانشگاه اراک برگزار شد

همایش فعالیت بدنی سلامت و سالمندی در دانشگاه اراک برگزار شد

به گزارش روابط عمومی دانشگاه اراک  همایش فعالیت بدنی سلامت و سالمندی روز سه شنبه ۸ آذرماه در دانشگاه اراک برگزار شد

 

رئیس دانشگاه اراک در این همایش گفت: سالمندان گوهر های تکرار ناشدنی هستند که باید از تمام تجارب ، اندیشه و ظرفیت آنها بیشترین بهره گیری شود از این رو عملیاتی کردن ایده زیست بوم به سمت دانایی در این دانشگاه مدنظر ویژه قرار دارد.

 دکتر ذوالفقاری افزود:  فلسفه برگزاری این همایش ملی ایجاد  فضای بانشاط، شاداب در راستای افزایش سلامت و روحیه این جامعه هدف است و حضور ارزشمند سالمندان در دانشگاه  یک سرمایه است.

وی  بیان کرد : افرادی که در سن طلایی هستند باید انجام فعالیت های ورزشی را جایگزین درمان کنند و این آمادگی در دانشگاه اراک وجود دارد که با ایجاد استانداردهای علمی، فضا را برای زندگی با کیفیت برای این جامعه هدف ایجاد کنیم و در صورت استقبال از این طرح سطح خدمات را افزایش دهیم. رئیس دانشگاه اراک اظهار داشت: پیشنهاد دادیم که در دانشگاه از مشاوره سالمندان در تمام حوزه ها بهره گیری کنیم همچنین آمادگی ایجاد رشته سالمندی در دانشگاه وجود دارد تا این مهم تبدیل به علم و جریان ماندگار شود تا بتوان به این جامعه هدف بهترین خدمات را ارائه کرد.

دکتر ذوالفقاری خاطرنشان کرد: این گوهرهای تکرار نشدنی حلال بسیاری از مشکلات هستند که با بهره گیری از ظرفیت و تجارب آنها می توان شاهد توسعه و پیشرفت در جامعه باشیم.

مدیریت درمان تامین اجتماعی و رئیس هیات ورزشی پزشکی استان مرکزی نیز در ادامه این همایش بیان کرد: از بدو تولد با افزایش سن ، سالمند می شویم و این به معنای پیری و کهنسالی نیست و سالمندی از ابعاد مختلف ، معنای متفاوتی دارد.

دکتر" روح الله سهرابی" افزود: نیروهای جوان باید از تجارب این جامعه هدف بیشترین بهره گیری را داشته باشند ، کهنسالی محدودیت نیست و به لحاظ نگرش اقتصادی در این سن دیگر نمی توان این افراد را مولد قلمداد کرد.

وی تاکید کرد: چنانچه خواهان این باشیم در دوران سالمندی زندگی بهتری داشته باشیم باید در سن جوانی انجام فعالیت های ورزشی را سرلوحه قرار دهیم.

مدیریت درمان تامین اجتماعی و رئیس هیات ورزشی پزشکی استان مرکزی تاکید کرد: نمی توان مانع افزایش وزن شد اما با کنترل آن، انجام حرکت های ورزشی اصولی می توان در دوران سالمندی زندگی مناسبی داشت و سفیران سلامت در این راستای آگاهی بخشی به جامعه نقش موثری دارند.

رئیس پژوهشکده مطالعات کاربردی در علوم ورزشی دانشگاه اراک نیز بیان کرد: در دوره مدیریت جدید دانشگاه در وزارت علوم و در دانشگاه تاکید بر ارتباط با جامعه است به این معنی که دانشگاه باید بتواند در اجتماع و محیط های محلی و منطقه ای و ملی و بین المللی اثرگذار باشد و در این راستا تاکید شده از طریق پژوهشکده ها در دانشگاه ها، ارتباط با جامعه و صنعت برقرار شود

" دکتر بهرامی" افزود: پژوهشکده مطالعات کاربردی از سه گروه ورزش قهرمانی، ورزش سالمندی و ورزش همگانی تشکیل شده و در راستای ایفای نقش دانشگاه ها و اثرگذاری اجتماعی که دانشگاه ها باید در جامعه داشته باشند، یکی از برنامه های دانشگاه اراک، برگزاری همایش های اثربخش و مرتبط با نیاز امروز جامعه است. وی گفت: دانشکده علوم ورزشی دانشگاه اراک یکی از مهمترین دانشکده های ورزشی غرب کشور با ۲۰ عضو هیئت علمی و ۳ گروه آموزشی است که تلاش کرده در دوره جدید مدیریتی، نقش آفرینی بهتری در حوزه ورزش ایفا کند.

رئیس پژوهشکده مطالعات کاربردی در علوم ورزشی دانشگاه اراک تصریح کرد: بر اساس مطالعات صورت گرفته در حوزه سالمندی، در آینده نزدیک با افزایش جمعیت مواجه خواهیم شد چراکه با افزایش امید به زندگی و کاهش مرگ و میر در جامعه مواجه هستیم و کاهش نرخ باروری، منجر به افزایش جامعه سالمندان شده است دکتر بهرامی. افزود: بر اساس ارزیابی های مرکز ارتباط سازمان ملل، اکنون بیش از ۹۰۰ میلیون نفر از جمعیت دنیا سالمند ( افراد بالای ۶۰ سال سن) هستند که در سال ۲۰۳۰ به یک میلیارد و ۲۰۰ میلیون نفر افزایش می یابد و بر اساس پیش بینی ها در ۱۰ سال آتی، شمار سالمندان در کشور به بیش از ۲۰ میلیون نفر می رسد که این‌مهم نیازمند برنامه ریزی مدونی است. وی گفت: با توجه به نقش دانشگاه ها در حوزه محلی و منطقه ای و ملی و بین المللی این همایش برای سالمندان برنامه ریزی شده که ۱۲۵ مقاله به همایش ارسال شده و پس از داوری ۲۰ مقاله به عنوان سخنرانی انتخاب شدند همچنین ۸۹ مقاله در قالب پوستر پذیرفته شده که فردا در سالن ورزشی نمایش داده می شوند. رئیس پژوهشکده مطالعات کاربردی در علوم ورزشی دانشگاه اراک ادامه داد: بر اساس سند ملی سالمندان که مصوب مهرماه ۹۶ است که یکی از سیاست های اجرایی در این سند انجام پروهش در حوزه سالمندی و تلاش در جهت افزایش سلامت جسمانی سالمندان است و این همایش تاکید دارد که در حوزه سلامت روان و برگزاری همایش و چشم انداز های جدید درحوزه سالمندی به اهداف خود دست پیدا کند. دکتر بهرامی  بیان کرد: بر اساس نظر سازمان بهداشت جهانی افراد دارای ۶۰ تا ۷۰ سال به عنوان سالمندان جوان، از ۷۰ تا ۸۹ سال به عنوان سالمند میانسال و از سن ۹۰ به بالا به عنوان سالمند پیر قلمداد شده است.

وی خاطرنشان کرد: برای نخستین بار حوزه صنعت در همایش سرمایه گذاری کرده و نهادهای مختلفی در برگزاری این همایش همراه دانشگاه بوده اند.

 دکتر بهرامیگفت: بر اساس مصوبه دانشگاه اراک این همایش به شکل دو سالانه برگزار خواهد شد و در آینده در سطح بین المللی نیز برگزار خواهد شد.

رئیس دانشکده علوم ورزشی دانشگاه اراک نیز در این آیین گفت: در سال ۲۰۵۰ ، سن ۲۰ درصد جمعیت جهان بالای ۶۵ است که در کشور ما ۳۱درصد است و یکی از مشکلات دوران سالمندی، بیماری های مزمن است که با تغذیه مناسب و ورزش می توان آن را تا حد زیادی کنترل کرد.

"    دکتر صارمی" افزود: افرادی که در زندگی فعال هستند،  چهار سال عمر طولانی تری دارند و در دوران سالمندی نیز از سلامت جسم ، روح و رفاه اجتماعی بیشتری برخوردار هستند چرا که نداشتن تحرک انسانها را مستعد تمام بیماری ها می کند.

وی عنوان کرد: برای افزایش طول عمر علاوه بر انجام فعالیت های هوازی، باید انجام ورزشهای مقاومتی برای تقویت عضلات مدنظر ویژه قرار گیرد هر چند مصرف غذاهای پروتئینی، ویتامین "E" میوه و سبزیجات باید در اولویت باشد.