ورود به رتبه بندی تایمز/ تحقق همتی به بلندای 3 سال

ورود به رتبه بندی تایمز/ تحقق همتی به بلندای 3 سال


مسئولین پژوهش دانشگاه اراک مزایای حضور در رتبه بندی تایمز را در نشستی با اصحاب رسانه تشریح کردند.

دکتر علیرضا فضلعلی:

ورود به رتبه بندی تایمز/ تحقق همتی به بلندای 3 سال

مسئولین پژوهش دانشگاه اراک مزایای حضور در رتبه بندی تایمز را در نشستی با اصحاب رسانه تشریح کردند.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه اراک،با حضور مسئولین حوزه پژوهش دانشگاه اراک نشستی با اصحاب رسانه در راستای تشریح چگونگی اخذ رتبه بندی تایمز و مزایای حضور در این رتبه بندی را تشریح کردند.
 دکتر علیرضا فضلعلی معاون پژوهش و فناوری دانشگاه در این نشست بیان کرد: بالغ بر هشت نظام رتبه‌بندی در جهان وجود دارد که رتبه بندی تایمز کار خود را از سال ۲۰۰۳ آغاز کرد و یکی از معتبرترین رتبه‌بندی‌ها در سطح جهان محسوب می‌شود.
وی با اشاره به اینکه ایران از سال ۲۰۱۳ توانست وارد این نظام رتبه‌بندی شود، افزود: دانشگاه اراک با وجود گذشت ۵۰ سال از عمر خود، سال گذشته امکان ورود به نظام رتبه‌بندی تایمز را کسب کرد، این ورود که برای اولین بار در این رتبه بندی اتفاق افتاد، با کسب رتبه قابل قبولی هم همراه شد.
دکتر فضلعلی تصریح کرد: از ۲۷۰۰ موسسه آموزش عالی در کشور، ۴۷ دانشگاه از ایران موفق به ورود به این نظام شدند که دانشگاه اراک در بین این ۴۷ دانشگاه، جایگاه ۲۸ را دریافت کرد و در بین ۱۵۲۷ دانشگاه جهان قرار گرفت.


وی با بیان اینکه ۳۰ درصد امتیازات برای حضور در این نظام مربوط به مباحث آموزشی و ۷۰ درصد مربوط به حوزه پژوهشی است، گفت: در حوزه پژوهشی ۳۰ درصد شاخص‌ها برای ارزیابی به کمیت، ۳۰ درصد به استنادات پژوهش‌ها، ۷.۵ درصد وجهه بین‌المللی دانشگاه و ۲.۵ درصد به فعالیت‌های پیرامون ارتباط صنعت با جامعه اختصاص دارد که با بررسی این شاخص‌ها و امتیازات، جایگاه دانشگاه اراک در این نظام را مشخص کرده است.
معاون پژوهشی دانشگاه اراک افزود: در حوزه آموزشی گسترش و راه‌اندازی رشته‌های جدید و متناسب با نیاز جامعه، توسعه کمی و جذب اعضای هیات علمی و ترغیب اساتید به فعالیت‌های پژوهشی به لحاظ کمی و کیفی مدنظر قرار گرفته است.


وی با اشاره به فعالیت پنج پژوهشکده فناوری نوین، علوم و فناوری نانو، انرژی‌های تجدید پذیر، آب و سلامت اجتماعی در دانشگاه اراک که فعالیت و سمت و سوی پژوهش‌ها را تعیین می‌کنند، گفت: چاپ و نشر چهار مجله در حوزه سلول و بافت، مطالعات تاریخی جنگ، پژوهش‌ ادبی و تاریخی و حیات وحش و تنوع زیستی در سال گذشته، ترجمه و تالیف ۲۰ عنوان جلد کتاب در سال، تهیه و انتشار ۶۰۰ تا ۷۰۰ مقاله داخلی و  ISI و ارتباط صنعت با جامعه از جمله اقداماتی است که امکان ورود دانشگاه اراک به این نظام رتبه بندی را فراهم کرده است.
وی با بیان اینکه برای تحقق این هدف سه سال تلاش صرف شده است، افزود: حضور در این جایگاه که در واقع نوعی خود ارزیابی محسوب می‌شود برای دانشگاه بسیار اثربخش است به طوری که بر وجهه بین‌المللی دانشگاه، جذب دانشجوی خارجی و داخلی تاثیر دارد. دانشگاه تلاش دارد که از بعد حضوری و مجازی دانشجویان خارجی را جذب کند و کسب این جایگاه در نظام رتبه‌بندی تایمز می‌تواند کمک کننده باشد، همچنین به انتخاب شدن دانشگاه اراک از سوی دانشجویان داخلی و افزایش اعتماد عمومی و جذب اعضای هیات علمی نیز کمک‌ می کند.
معاون پژوهشی دانشگاه اراک اضافه کرد: دانشگاه اراک در این رتبه‌بندی در کنار دانشگاه‌هایی چون دانشگاه اصفهان، خوارزمی، الزهرا، بوعلی همدان، رازی کرمانشاه و ... قرار دارد و در واقع در بین دانشگاه‌های منطقه چهار کشور که شامل دانشگاه‌های استان مرکزی، همدان، قم و قزوین می‌شود، رتبه نخست را به خود اختصاص داده است.


همچنین  در این نشست دکتر مهران شاه منصوری مدیر امور پژوهش دانشگاه اراک نیز اظهار کرد: امسال با توجه به شیوع ویروس کرونا، ضمن انجام فعالیت‌ها و پژوهش‌های تعریف شده در پژوهشکده‌های دانشگاه اراک، پژوهش‌های مرتبط با بیماری کووید ۱۹ نیز تعریف شد که شامل حوزه فنی و علوم انسانی می‌شود.
دکتر مهران شاه‌منصوری ایجاد پوشش نازک ضدویروس با فناوری پلاسمایی در دانشگاه مهندسی و در رشته مهندسی مواد، بهینه سازی دستگاه‌های دارورسان تنفسی، تعمیر و نگهداری دستگاه‌ها ونتیلاتور و راه‌اندازی مرکز فاژ(درمان ویروس از طریق ویروس) را از جمله پژوهش‌های حوزه فنی بیان کرد و افزود: در حوزه علوم انسانی نیز سه طرح پژوهشی در گروه روانشناسی تعریف شد که شامل ترس‌های جامعه در مواجهه با ویروس کرونا، آسیب‌های روانی ناشی از کسب و کارهای از دست رفته و فشار اقتصادی ناشی از شیوع بیماری کووید ۱۹ می‌شود که در مرحله پژوهش و بررسی قرار دارند.
وی با اشاره به دیگر طرح‌های پژوهشی دانشگاه در حوزه آب و کشاورزی مانند احیای رودخانه قره‌چای، درمان سرطان، تصفیه آب، مشکلات زیست محیطی و آلودگی و راه و ساختمان و ساخت نوع جدیدی از آسفالت پلیمری، پوشش ضدحریف و تهیه آلیاژ جدید، گفت: در مرکز رشد دانشگاه ۳۰ شرکت دانش‌بنیان فعالیت دارند، همچنین درصدد راه‌اندازی مرکز نوآوری به جهت کشف استعدادها و افراد صاحب ایده و ایجاد دفاتری از صنایع به جهت پل ارتباطی بین ایده و صنایع هستیم، همچنین به جهت پیاده‌سازی ایده کارگاه نمونه‌سازی ایجاد شده است.


دکترشاه‌منصوری راه‌اندازی آزمایشگاهی که برخی تجهیزات آن در خاورمیانه بی مانند است و به کشورهای دیگر خدمات‌رسانی می‌کند، انجام اختراعات توسط مخترعین مانند دستگاه خشک کن انجمادی و فعالیت‌های ویژه در حوزه انرژی‌های نو را از دیگر فعالیت‌های پژوهشی دانشگاه اراک عنوان کرد.
مدیر امور پژوهشی دانشگاه اراک نیز به انتخاب دو نفر از اعضای هیات علمی دانشگاه اراک به عنوان سرآمدان علمی ایران در سال جاری اشاره کرد و گفت: هر ساله فدراسیون سرآمدان علمی دانشمندان سرآمد را انتخاب می‌کند که در سال جاری دکتر آبتین عبادی و یاسر معصومی از گروه شمیی دانشگاه در لیست ۱۰۰ نفره این فدراسیون قرار داشتند.

آدرس کوتاه :