پاسخ به سوالات متداول آزمون های مجازی

پاسخ به سوالات متداول آزمون های مجازی

??1- آیا استفاده از لپ‌تاپ برای شرکت در آزمون الزامی است؟
برای شرکت در آزمون‌ها استفاده از رایانه یا لپ‌تاپ اکیدا توصیه می‌شود، و استفاده از گوشی برای شرکت در آزمون‌ها جز در موارد اضطراری توصیه نمی‌شود.

??۲- آیا با گوشی نیز می‌توان در آزمون‌ها شرکت کرد؟
اگر گوشی مناسب و اینترنت پرسرعت در دسترس دارید ممکن است بتوانید با گوشی در آزمون شرکت کنید. برای این منظور می‌توانید در آزمون‌های آزمایشی که بعضی از اساتید برگزار می‌کنند شرکت نمایید و عملکرد گوشی خود را در آزمون‌های آزمایشی تست کنید.

??۳- اگر در حین امتحان برق یا اینترنت قطع شد چه باید کرد؟
با یک گوشی که باتری کامل و اینترنت مناسبی دارد وارد سامانه آزمون‌ شوید و ادامه آزمون را پیگیری کنید.

??۴- اگر در حین امتحان مرورگر در صفحه سوالات  گیر کرد یا خطا داد چه باید کرد؟
مرورگر خود را ببندید و مجددا با نام کاربری و رمز عبور وارد سامانه آزمون شوید و آزمون را ادامه دهید.

??۵- اگر رمز ورود فراموش شد چه باید کرد؟
حتما ۲۴ ساعت قبل از آزمون ورود به سامانه را آزمایش کنید و از درستی رمز عبور خود اطمینان حاصل کنید. اگر مشکلی در ورود به آزمون داشتید از طریق سامانه گلستان اقدام فرمایید یا با شماره تلفن ۳۲۶۲۸۸۰۰ تماس بگیرید.

??۶- آیا همه آزمون‌ها نیازمند ارسال فایل دست‌نوشته هستند؟
خیر، بخش عمده‌ای از آزمون‌ها حالت چند گزینه‌ای دارند و نیازی به ارسال فایل دست‌نوشته ندارند. همچنین در بخشی آزمون‌های تشریحی پاسخ‌ها باید تایپ شوند. ارسال فایل دست‌نوشته معمولا برای درس‌های محاسباتی کاربرد دارد که در آنها نیاز است فرمول‌ها و راه حل‌ها روی کاغذ نوشته شوند. از استاد درس می‌توانید بپرسید که چه نوع سوال‌هایی برای آزمون در نظر گرفته‌اند و آیا نیازی به اسکن دست‌نوشته وجود دارد یا خیر.

??۷- اگر در زمان آزمون سوال‌ها قابل رویت نبود چه باید کرد؟
با شماره تلفن ۳۲۶۲۸۸۰۰ تماس بگیرید تا این مشکل بررسی گردد.

??۸- اگر در حین آزمون به اشتباه صفحه آزمون را ببندیم چه باید کرد؟
مجددا با نام کاربری و رمز عبور وارد سامانه آزمون شوید و آزمون را ادامه دهید.

??۹- اگر فراموش کنیم دکمه اتمام آزمون را بزنیم چه می‌شود؟
سامانه به طور خودکار پس از پایان مهلت آزمون، تا آخرین صفحه‌ای را که جواب داده‌اید و دکمه صفحه بعد را زده‌اید به عنوان سوالات تحویل داده شده در نظر می‌گیرد.

??۱۰- اگر قبل از رسیدن به آخرین صفحه سوالات وقت تمام شود چه می‌شود؟
سامانه به طور خودکار تا آخرین صفحه‌ای را که جواب داده‌اید و دکمه صفحه بعد را زده‌اید به عنوان سوالات تحویل داده شده در نظر می‌گیرد.

 ??11-در صورتی که در حین آزمون مرورگر خود را Reload (رفرش) کنیم چه می‌شود؟
مجددا همان صفحه‌ای که قبلا باز بوده نمایش داده می‌شود و می‌توانید آزمون را ادامه دهید.

??۱۲- در صورتی که در حین آزمون روی دکمه Back مرورگر کلیک کنیم چه می‌شود؟
صفحات قبلی آزمون نمایش داده می‌شود ولی امکان ایجاد تغییر وجود ندارد. زدن دکمه Back باعث خطا در اعتبارسنجی پاسخ‌نامه شما خواهد شد و ممکن است به اشتباه از برخی سوالات پرش کنید. در صورتی که سهوا دکمه Back را زدید توصیه می‌شود به طور کامل از آزمون خارج شده و مجددا وارد آزمون شوید.

??۱۳- منظور از اینکه فقط یک دفعه می‌توان در آزمون شرکت کرد چیست؟
یک دفعه شرکت در آزمون از لحظه کلیک بر روی دکمه «شرکت در آزمون» تا لحظه کلیک روی دکمه «ثبت پاسخ‌ها و اتمام آزمون» یا پایان مدت آزمون است. بنابراین از زمانی که دکمه شرکت در آزمون را کلیک می‌کنید تا زمانی که مدت آزمون پایان نیافته می‌توانید از سامانه خارج شوید و مجددا وارد شوید و آزمون را ادامه دهید.

 ??۱۴- آیا حداکثر مدت آزمون‌های مجازی ۷۵ دقیقه است؟
بسته به تعداد واحدهای درس و تعداد سوال‌های طرح شده در آزمون، ممکن است مدت آزمون متغیر باشد. تقریبا ۴۸ ساعت قبل از آزمون می‌توانید با مراجعه به صفحه درس در سامانه آزمون‌ها و یا از استاد درس جویا شوید که مدت آزمون طراحی شده دقیقا چقدر است.

??۱۵- برای ورود به آزمون حتما راس ساعت مشخص مثلا ۸ باید همه حضور داشته باشند و یا اینکه میتوانند در بازه ی مشخص شده یعنی ۸ تا ۱۱ هر ساعتی که خواستند برای امتحان حضور پیدا کنند؟
با توجه به اینکه مدت آزمون متغیر است، بازه زمانی مجاز نیز ممکن است متغیر باشد و حداکثر آن ۳ ساعت در نظر گرفته شده است. بنابراین توصیه می‌شود از همان ابتدای بازه زمانی مجاز در آزمون شرکت نمایید. برای دانستن بازه زمانی مجاز شرکت در آزمون، ۴۸ ساعت قبل از آزمون به صفحه درس مورد نظر در سامانه آزمون‌ها مراجعه کنید.

??۱۶- دانشجویانی که به طور همزمان ۲ امتحان دارند چگونه باید شرکت کنند؟
این دسته از دانشجویان بایست ی ۴۸ ساعت قبل از آزمون با مراجعه به سامانه آزمون‌ها، مدت هر یک از آزمون‌ها را بررسی کنند و ابتدا در درسی که مدت کمتری دارد شرکت کنند. بعنوان مثال اگر دانشجویی در بازه زمانی ۸ تا ۱۱ دو امتحان دارد که یکی ۳۰ دقیقه و دیگری ۷۵ دقیقه است، بایستی بین ساعت ۸ تا ۸:۳۰ امتحان اول و از ۸:۳۰ تا ۹:۴۵ امتحان دوم را شرکت نماید.

??۱۷- برای شرکت در آزمون چه نرم‌افزارهایی مورد نیاز است؟
۱- مرورگر اینترنت (ترجیحا Chrome یا Firefox)
۲- نرم‌افزار عکس‌برداری برای دروس محاسباتی (مانند CamScanner)
۳- نرم‌افزارهایی که استاد درس از قبل. تعیین کرده است.

??۱۸- حالت عدم برگشت به سوال قبلی توسط استاد درس قابل تغییر است؟
خیر، این حالت به صورت سیستمی برای همه آزمون‌ها تنظیم شده است.