اخبار و دستاورد ها

آرشیو خبرها
« بازگشت

اخذ مجوز مرکز پژوهش صنعتی در شاخه متالورژی و مهندسی مواد توسط دکتر عیسی آبادی

اخذ مجوز مرکز پژوهش صنعتی در شاخه متالورژی و مهندسی مواد توسط دکتر عیسی آبادی

به گزارش روابط عمومی دانشگاه اراک؛ دکتر عیسی آبادی عضو هیأت علمی گروه مهندسی مواد و متالورژی دانشگاه اراک موفق به اخذ جواز تاسیس مرکز پژوهش‌های صنعتی و معدنی در حوزه متالورژی و مهندسی مواد از سازمان صنعت، معدن و تجارت استان مرکزی و در قالب شرکت دانش بنیان "آذر فلز آبتین" واقع در مرکز رشد واحد های فناور دانشگاه اراک شد.  
این مجوز درواقع تأییدیه سازمان صنعت، معدن و تجارت برای پژوهشگران جهت ارائه خدمات پژوهشی و فناورانه در بخش صنعت و معدن می‌باشد به ‌نوعی گزینش محققین برتر و سازماندهی حضور ایشان به‌ منظور ارتباط صنعت و دانشگاه می‌باشد.
به نقل از رئیس اداره آموزش، پژوهش و فناوری سازمان صنعت، معدن و تجارت استان مرکزی، سازمان صنعت، معدن و تجارت بر بهره گیری از مراکز پژوهشی در توسعه فعالیتهای فناوری و همچنین فعالیتهای کارشناسی و ارزیابی (از جمله بررسی های تخصصی مربوط به  بند (س) ماده 31 قانون تولید رقابت پذیر) تاکید جدی دارد. بر اساس این ماده قانونی شرکت های صنعتی که دارای پروانه تحقیق و توسعه باشند، می توانند از طریق عقد قرارداد با مراکز پژوهش صنعتی و معدنی  تایید شده توسط سازمان صنعت، معدن و تجارت، ده درصد از مالیات بر درآمد سالیانه خود را صرف فعالیتهای های صرف تحقیق و توسعه نمایند و از معافی مالیاتی مذکور استفاده نمایند.  
حسینی با اشاره به این‌که تاکنون در سطح استان مرکزی علاوه بر دانشگاه اراک، دانشگاه  تفرش نیز موفق به کسب جواز تأسیس مرکز پژوهش صنعتی و معدنی در جوزه تحصصی مهندسی مکانیک - تبدیل انرژی شده است و دانشگاه صنعتی اراک نیز به دنبال اخذ یک مجوز درحوزه صنعت آلومینیوم می‌باشد.
شایان ذکر است به دلیل دشواری فرآیند ارزیابی، بسیاری از تقاضاها در فرآیند ارزیابی امتیاز لازم را کسب ننموده‌اند. وی افزود: سازمان صنعت، معدن و تجارت استان مرکزی در نظر دارد از مراکز پژوهشی در طرح توسعه فناوری شرکت شهرک‌های صنعتی در سمت مشاور فناوری بهره برداری نماید که این امر موجبات توسعه فناوری در بخش صنعت و توسعه فعالیت‌های این مراکز را به دنبال خواهد داشت. ​​


دانشکده ها

ویدیو ها