faculties

دانشکده فنی و مهندسی

دانشکده فنی و مهندسی پس از تصویب در سال ۱۳۷۹ با ۱۱۰۰۰ مترمربع فضای آموزشی وکمک آموزشی مورد بهره برداری قرار گرفت و از ساختمان استیجاری قدیم به مکان جدید در پردیس سردشت منتقل شد. این دانشکده در مقطع کارشناسی مهندسی شیمی، مهندسی مکانیک، مهندسی عمران، مهندسی کامپیوتر، مهندسی برق، مهندسی مواد و متالورژی و مهندسی صنایع فعالیت می نماید که دانشجویان دوره های روزانه وشبانه در مقاطع مختلف با استفاده از وسایل و تجهیزات پیش بینی شده برای هر گروه آموزشی به فعالیت می پردازد. دانشجویان تحصیلات تکمیلی این دانشکده در مقطع کارشناسی ارشد در گرایشهای مهندسی شیمی (جداسازی، صنایع پلیمر، کاتالیست و ترموسینتیک) مهندسی عمران (خاک و پی، زلزله، سازه)، مهندسی کامپیوتر (مهندسی نرم افزار)، مهندسی مکانیک (طراحی کاربردی، ساخت و تولید، تبدیل انرژی و مکاترونیک)، مهندسی مواد و متالورژی (شناسایی و انتخاب مواد، شکل دادن فلزات)، مهندسی برق (قدرت و مکاترونیک) و در مقطع دکتری در گرایشهای مهندسی شیمی (مهندسی شیمی) و مهندسی کامپیوتر (نرم افزار) مشغول به تحصیل و پژوهش زیر نظر اساتید مجرب دانشکده می باشند.


دانشکده علوم پایه

دانشکده علوم پایه پس از تصویب در سال ۱۳۸۱ با ۱۲۰۰۰مترمربع فضای آموزشی وکمک آموزشی مورد بهربرداری قرار گرفت و از ساختمان مرکزی به مکان جدید در پردیس سردشت منتقل شد. این دانشکده در مقطع کارشناسی دارای ۴ گروه آموزشی ریاضی ، فیزیک ، شیمی ، زیست شناسی با ۷ گرایش و در دوره کارشناسی ارشد با ۴ گروه آموزشی و۲۴ گرایش ودر مقطع دکتری با گرایشهای - شیمی آلی ، شیمی معدنی ،شیمی فیزیک ، فیزیک نظری ، فیزیک حالت جامد ، فیزیک ذرات بنیادی ، زیست سلولی تکوینی فعالیت می نماید که دانشجویان دوره های روزانه وشبانه در مقاطع مختلف با استفاده از وسایل و تجهیزات پیش بینی شده برای هر گروه آموزشی به فعالیت می پردازد در سال ۹۰ با ایجاد گرایش های بین رشته ای تحت عناوین نانو شیمی ،نانو فیزیک ، بیوشیمی ، واکولوژی گیاهی موافقت گردید همچنین در سال ۱۳۹۱ با هدف توسعه تحصیلات تکمیلی با ایجاد رشته های فیزیک هسته ای و فیزیک اتمی ملکولی ، وریاضی محض با گرایشهای جبر و هندسه وآنالیز در دوره دکتری با حضور اساتید مجرب به خدمات علمی وپژوهشی می پردازد.


دانشکده علوم انسانی

این دانشکده در حال حاضر با ۱۰ گروه آموزشی: الهیات دانشکده ادبیات و علوم انسانی(علوم قرآن و حدیث)، معارف‏ اسلامی، تربیت‏ بدنی، علوم تربیتی- تکنولوژی آموزشی، زبان انگلیسی، زبان و ادبیات فارسی، روانشناسی و زبان وادبیات عربی و تاریخ در ساختمان دانشکده علوم انسانی به وسعت ۳۸۰۰ متر مربع فعالیت دارد. هم اکنون ۶۶ عضو هیات علمی تمام وقت این دانشکده به آموزش ۱۰۴۲ دانشجوی دوره روزانه و ۶۳۱ دانشجوی دوره شبانه مشغول هستند. همچنین ۹ نفر بورسیه شاغل به تحصیل در دوره دکتری در آینده به جمع هیأت علمی این دانشکده افزوده خواهند شد.


دانشکده کشاورزی و منابع طبیعی

دانشکده کشاورزی جدیدترین دانشکده دانشگاه اراک بوده که در سال ۱۳۸۰ تاسیس شده است . این دانشکده در زمان تاسیس فقط دارای رشته کاردانی تولید و فراوری گیاهان دارویی و معطر بوده که هم اکنون بعد از گذشت حدود ۱۱ سال از زمان تاسیس، در شش رشته کاردانی و کارشناسی تولید و فرآوری گیاهان دارویی و معطر ، مهندسی علوم باغبانی و مهندسی آب ، مهندسی کشاورزی علوم دامی ، مهندسی منابع طبیعی محیط زیست و مهندسی کشاورزی مکانیک ماشین های کشاورزی دارای دانشجو میباشد . به حول و قوه الهی مقطع کارشناسی ارشد گروه مهندسی آب با گرایش آبیاری و زهکشی ازنیسال تحصیلی۹۱۱و کارشناسی ارشد گروه مهندسی منابع طبیعی با گرایش محیط زیست و مهندسی علوم دامی با گرایش فیزیولوژی دام از نیم سال تحصیلی ۹۲۱ در دانشکده راه اندازی گردید.


دانشکده علوم ورزشی

دانشگاه اراک به عنوان اولین دانشگاه استان مرکزی در سال ۱۳۷۲ موفق به اخذ مجوز تأسیس رشته تربیت بدنی گردید و در همان سال اقدام به پذیرش دانشجو در مقطع کارشناسی نمود، این گروه آموزشی از سال ۱۳۸۵ در مقطع کارشناسی ارشد دانشجو می پذیرد. لازم به ذکر است که دانشکده علوم ورزشی از سال ۱۳۹۴ از دانشکده علوم انسانی جدا شد و به پردیس داشگاه منتقل و به دانشکده ای مستقل تبدیل شد. در روز بیست و سوم اردیبهشت ماه سال ۱۳۹۶، با حضور مسئولان و مقامات ارشد وزارت علوم به صورت رسمی افتتاح گردید.


دانشکده ادبیات و زبان های خارجی

در شهریورماه ۱۳۹۵ در جلسه مشترکی میان مدیران با هیئت رئسیه دانشگاه، پیشنهاد تشیکل دانشکده ادبیات و زبان­های خارجی، مطرح و مورد استقبال مسئولان دانشگاه واقع شد. متعاقب آن، موضوع در شورای دانشکده ادبیات و علوم انسانی و با حضور جمعی از اعضای هیئت علمی گروه های مختلف زبان فارسی و زبان های خارجی مطرح شد و اعضا با تشیکل دانشکده ادبیات و زبان های خارجی موافقت کردند، و پس از پیگیری های زیاد سرانجام در تاریخ ۴/۱۰/۹۵ هیئت امنای دانشگاه با ایجاد دانشکده ادبیات و زبان های خارجی موافقت نمود، و در خرداد ماه سال ۹۷ حکم اولین سرپرست دانشکده ادبیات و زبان های خارجی توسط ریاست دانشگاه صادر شد. دانشکده ادبیات و زبان های خارجی درحال حاضر قریب به نهصد دانشجو دارد که در مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری در حال تحصیل هستند.


دانشکده هنر

با استعانت از خداوند متعال و پیگیری مسؤلین محترم دانشگاه، به زودی شاهد راه اندازی و افتتاح دانشکده هنر خواهیم بود. در حال حاضر سه رشته در ساختار دانشکده هنر تعریف شده است که عبارت است از: فرش صنایع دستی گرافیک(ارتباط تصویری) توجه و تمرکز بر رشته­ های هنرهای بومی، ملی، کاربردی و کارآفرین محور در جهت بسط و توسعه هنری، و همچنین نمودی از توسعه پایدار، یکی از راهبردها و اهداف دانشگاه اراک است.