نمایشگر یک مطلب


توضیحات

بسمه تعالی 

      با عنایت به فرامین بنیانگذار نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران حضرت امام خمینی (ره) و رهبر فرزانه انقلاب حضرت آیت ا... خامنه ای (مدظله العالی) در خصوص رسیدگی به امور آموزشی , فرهنگی و... یادگاران معزز شهدا و ایثارگران و ضرورت ارئه خدمات شایسته به این عزیزان و ارتقاء سطح علمی و فرهنگی آنان , دفتر امور دانشجویان شاهد و ایثارگر با اهداف ذیل  و به عنوان مرجع این خدمت رسانی در دانشگاه اراک اعلام آمادگی می نماید .

اهداف :

1 – ترویج فرهنگ ایثار و شهادت و حفظ و حراست از آثار و پیام شهیدان و ایثارگران

2 – ارائه خدمات شایسته با حفظ عزت و کرامت به دانشجویان شاهد و ایثارگر در راستای ارتقای وضعیت آموزشی , فرهنگی و رفاهی آنان

3 – زمینه سازی برای مشارکت فعالانه دانشجویان شاهد و ایثارگر در عرصه های علمی , فرهنگی , پژوهشی , تحقیقاتی و اجتماعی در جهت رشد و تعالی بیشتر آنان

 

تاریخچه دفتر امور دانشجویان شاهد و ایثارگر دانشگاه اراک:

    تاریخچه تاسیس اداره کل امور دانشجویان شاهد و ایثارگر در وزارت علوم ٬ تحقیقات و فناوری به سال 1365 بر می گردد.

   در سال 1365 " معاونت جنگ "  در وزارت و دانشگاههای سراسر کشور با هدف خدمت رسانی به رزمندگان اسلام و فرزندان شهداء تشکیل شد. مسئولیت این واحد در دانشگاه اراک بر عهده  دکتر مصطفی اولیائی ٬ (از سال65 تا 67 ) عضو هیات علمی گروه ادبیات و علوم انسانی دانشگاه گذاشته شد  و زیر نظر معاون آموزشی وقت جناب آقای دکتر موسی احمدیان ٬ عضو هیات علمی گروه زبان انگلیسی فعالیت خود را آغاز کرد .

     وظائف این معاونت در دانشگاهها ٬ بسیج ٬ آموزش و اعزام دانشگاهیان و پرسنل  دانشگاهی  به جبهه ٬ تهیه و اجرای طرح پناهگاه در دانشگاهها ٬ تدارک و کمک رسانی به جنگ زدگان ٬ تهیه و تدوین آئین نامه های تسهیلات آموزشی ٬ برگزاری ترم های فشرده برای جبران عقب افتادگی درسی دانشجویان رزمنده بود . لذا بیشترین آمار در این دوره دانشجویان رزمنده بودند .

    پس از اتمام جنگ تحمیلی در اواخر 1368 معاونت جنگ به " معاونت امور دفاعی " تغییر نام یافت و این واحد زیر نظر معاون آموزشی وقت به فعالیت ادامه داد.    در سال 1369 معاونت امور دفاعی به "معاونت عمرانی و دفاعی"  تغییر نام پیدا کرد و در این معاونت اداره امور رزمندگان و جانبازان به تصویب سازمان امور اداری و استخدامی کشور رسید.

در سال 1371 این دو اداره کل ادغام و تحت عنوان "اداره کل امور دانشجویان شاهد و ایثارگر" در حوزه معاونت عمرانی و دفاعی به فعالیت خود ادامه می دهد . در مهر ماه 1372 این اداره کل از حوزه معاونت عمرانی و دفاعی جدا شد و به معاونت دانشجوئی انتقال یافت .

  هم اکنون نیز واحد امور دانشجویان شاهد و ایثارگردانشگاه اراک با تحت پوشش قرار دادن دانشجویان شاهد و ایثارگر (دانشجوی دارای سهمیه های فرزندان و همسران شهید , جانبازان و رزمندگان , فرزندان و همسران آزاده , فرزندان و همسران جانباز بالای 25% و  دانشجویان دارای سهمیه  فرزند رزمنده و فرزند و همسر جانباز زیر 25%  بر حسب مورد) در دانشگاه زیر نظر مستقیم رئیس دانشگاه جناب آقای دکتر مجتبی ذوالفقاری به عنوان رئیس ستاد امور دانشجویان شاهد و ایثارگر وظیفه خدمت رسانی به یادگاران دوران دفاع مقدس را در زمینه های آموزشی , فرهنگی , رفاهی و ... عهده دار است .